Sagamar7

tulevaisuuden uskoa

Miten mulla viisikymppisellä naisella näyttää rakkauselämässä menevän jatkossa? Petetyksi tulemisen haavoja vielä nuolen tällä hetkellä, mutta uskon sen tasapainoisen rakkautta täynnä olevan suhteen tulevan vielä kohdalleni, vaikka huonosti ovatkin entiset suhteeni päättyneet.
Työelämässäkin etsin vielä paikkaani jäätyäni työttömäksi. Löytyykö minulle se oikea työ, josta pidän saaden toteuttaa itseäni viihtyisässä työilmapiirissä?

2

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanoisin että sinulla meneekin vähän ylösalaisin rakkauselämässä, kun olet hyvällä tasolla ja alat johonkin tässä niin sitten taas koet takapakin, tähän tulee ihan eteen että jäät suremaan sitä mikä meni ohitsesi.
      Juuri niinkuin takanasi on ollut jännitystä ja menoa näen keväälle jälleen mutta jotenkin haluat tuntea sisälläsi onko kaikki sen arvoista. Saat huomiota osaksesi ja astut tilanteisiin niiden mukaan, tunteet johonkin mieheen voivat olla epäselviä vielä kevääseen mutta alkukesä tuo sinulle rakkaussuhdetta ja loppukesään jo viihdyt mukavasti kun olet päässyt sinne mihin kaipasit. Kesään kuuluu se että toinen huomaa sinut tai identifioi sinut jotenkin yhteisesti ja tässä menestyt kyllä. Mies johon sinulla tulee olemaan yhteys haluaa selvittää miten välillänne on mutta kaikki ei ole ihan valmista eikä ehkä halua ottaa täyttä vastuuta, ainakaan vielä tässä vaiheessa. Viestintää ja muuta tulee eteen missä epävarmuutta. Miehet eivät ole vain löytäneet sinua mutta kesällä joku haluaisi katsoa elämääsi vähän syvemmälle. Mahdollisuuksia katsotaan pidemmälle ja epäilysten yli päästään rakkauselämässä syksyyn mennessä että missä on. Antautumista ja halua sitoutua tulee ajankohtaiseksi kunhan pääsee omien rajoitusten yli. Tähän liittyy ratkaisemattomat asiat elämässä ja jatkat etsimistä ja tähän liittyy paljon iloa ja myöskin helpotusta. Et mene kiireellisesti eteenpäin rakkaudessa ja huomaat ensi vuoden loppupuolella että vuosi on antanut sinulle mahdollisuuden rakentaa ja luoda rakkauselämässä ja olet sallinut itsellesi sen, jolloin sisäinen sekaannus on jotenkin hävinnyt.
      Työelämä: etsit työtä ja tuot itseäsi esille josta siitä pääsisit eteenpäin haastatteluihin. Helmikuuhun asti kun katson niin työttömänä olet, olet tässä samassa tilanteessa vähän tappiolla. Samoin toukokuulle, teet paljon työpaikan eteen mutta et ole löytänyt paikkaa. Toisin on kesällä sillä jokin hyvä mahdollisuus tulee täällä mikä on todella mielenkiintoinen. Jotenkin selviät siitä vähitellen, jotain on unelmissasi kyllä. Työelämässä on hankaluutta pari vuotta eteenpäin, sillä etsit tätä "oikeaa" työtä mitä toivot. Et vielä ensi vuonna voi toteuttaa sitä mitä haluat, samoin sitä seuraava vuosi, vaikkakin yleisesti katsottuna vielä rakkauselämäsi on toisessa mallissa. Mutta kolmas vuosi tuo sinulle työelämässä juuri sitä mitä olet toivonut ja jatko on siitä aika selvää. Saan uusia työtehtäviä ja niiden hoitamista eteen ja myöskin saat tukea että siitä tulee toimivaa. Näet siitä oikein onnea ja mahdollisuuksia tulevaisuuteen.

    • tulevaisuuden uskoa

      Kiitos Sagamar7

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      67
      7560
    2. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      242
      6468
    3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      87
      4624
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      109
      3838
    5. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      67
      3141
    6. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      2976
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      129
      2672
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      34
      2118
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1957
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      259
      1892
    Aihe