Sagamar7

tulevaisuuden uskoa

Miten mulla viisikymppisellä naisella näyttää rakkauselämässä menevän jatkossa? Petetyksi tulemisen haavoja vielä nuolen tällä hetkellä, mutta uskon sen tasapainoisen rakkautta täynnä olevan suhteen tulevan vielä kohdalleni, vaikka huonosti ovatkin entiset suhteeni päättyneet.
Työelämässäkin etsin vielä paikkaani jäätyäni työttömäksi. Löytyykö minulle se oikea työ, josta pidän saaden toteuttaa itseäni viihtyisässä työilmapiirissä?

2

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanoisin että sinulla meneekin vähän ylösalaisin rakkauselämässä, kun olet hyvällä tasolla ja alat johonkin tässä niin sitten taas koet takapakin, tähän tulee ihan eteen että jäät suremaan sitä mikä meni ohitsesi.
      Juuri niinkuin takanasi on ollut jännitystä ja menoa näen keväälle jälleen mutta jotenkin haluat tuntea sisälläsi onko kaikki sen arvoista. Saat huomiota osaksesi ja astut tilanteisiin niiden mukaan, tunteet johonkin mieheen voivat olla epäselviä vielä kevääseen mutta alkukesä tuo sinulle rakkaussuhdetta ja loppukesään jo viihdyt mukavasti kun olet päässyt sinne mihin kaipasit. Kesään kuuluu se että toinen huomaa sinut tai identifioi sinut jotenkin yhteisesti ja tässä menestyt kyllä. Mies johon sinulla tulee olemaan yhteys haluaa selvittää miten välillänne on mutta kaikki ei ole ihan valmista eikä ehkä halua ottaa täyttä vastuuta, ainakaan vielä tässä vaiheessa. Viestintää ja muuta tulee eteen missä epävarmuutta. Miehet eivät ole vain löytäneet sinua mutta kesällä joku haluaisi katsoa elämääsi vähän syvemmälle. Mahdollisuuksia katsotaan pidemmälle ja epäilysten yli päästään rakkauselämässä syksyyn mennessä että missä on. Antautumista ja halua sitoutua tulee ajankohtaiseksi kunhan pääsee omien rajoitusten yli. Tähän liittyy ratkaisemattomat asiat elämässä ja jatkat etsimistä ja tähän liittyy paljon iloa ja myöskin helpotusta. Et mene kiireellisesti eteenpäin rakkaudessa ja huomaat ensi vuoden loppupuolella että vuosi on antanut sinulle mahdollisuuden rakentaa ja luoda rakkauselämässä ja olet sallinut itsellesi sen, jolloin sisäinen sekaannus on jotenkin hävinnyt.
      Työelämä: etsit työtä ja tuot itseäsi esille josta siitä pääsisit eteenpäin haastatteluihin. Helmikuuhun asti kun katson niin työttömänä olet, olet tässä samassa tilanteessa vähän tappiolla. Samoin toukokuulle, teet paljon työpaikan eteen mutta et ole löytänyt paikkaa. Toisin on kesällä sillä jokin hyvä mahdollisuus tulee täällä mikä on todella mielenkiintoinen. Jotenkin selviät siitä vähitellen, jotain on unelmissasi kyllä. Työelämässä on hankaluutta pari vuotta eteenpäin, sillä etsit tätä "oikeaa" työtä mitä toivot. Et vielä ensi vuonna voi toteuttaa sitä mitä haluat, samoin sitä seuraava vuosi, vaikkakin yleisesti katsottuna vielä rakkauselämäsi on toisessa mallissa. Mutta kolmas vuosi tuo sinulle työelämässä juuri sitä mitä olet toivonut ja jatko on siitä aika selvää. Saan uusia työtehtäviä ja niiden hoitamista eteen ja myöskin saat tukea että siitä tulee toimivaa. Näet siitä oikein onnea ja mahdollisuuksia tulevaisuuteen.

    • tulevaisuuden uskoa

      Kiitos Sagamar7

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      184
      4764
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3650
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2562
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2237
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      48
      1510
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1298
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1141
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1132
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1063
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      53
      983
    Aihe