Sagamar7

tulevaisuuden uskoa

Miten mulla viisikymppisellä naisella näyttää rakkauselämässä menevän jatkossa? Petetyksi tulemisen haavoja vielä nuolen tällä hetkellä, mutta uskon sen tasapainoisen rakkautta täynnä olevan suhteen tulevan vielä kohdalleni, vaikka huonosti ovatkin entiset suhteeni päättyneet.
Työelämässäkin etsin vielä paikkaani jäätyäni työttömäksi. Löytyykö minulle se oikea työ, josta pidän saaden toteuttaa itseäni viihtyisässä työilmapiirissä?

2

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanoisin että sinulla meneekin vähän ylösalaisin rakkauselämässä, kun olet hyvällä tasolla ja alat johonkin tässä niin sitten taas koet takapakin, tähän tulee ihan eteen että jäät suremaan sitä mikä meni ohitsesi.
      Juuri niinkuin takanasi on ollut jännitystä ja menoa näen keväälle jälleen mutta jotenkin haluat tuntea sisälläsi onko kaikki sen arvoista. Saat huomiota osaksesi ja astut tilanteisiin niiden mukaan, tunteet johonkin mieheen voivat olla epäselviä vielä kevääseen mutta alkukesä tuo sinulle rakkaussuhdetta ja loppukesään jo viihdyt mukavasti kun olet päässyt sinne mihin kaipasit. Kesään kuuluu se että toinen huomaa sinut tai identifioi sinut jotenkin yhteisesti ja tässä menestyt kyllä. Mies johon sinulla tulee olemaan yhteys haluaa selvittää miten välillänne on mutta kaikki ei ole ihan valmista eikä ehkä halua ottaa täyttä vastuuta, ainakaan vielä tässä vaiheessa. Viestintää ja muuta tulee eteen missä epävarmuutta. Miehet eivät ole vain löytäneet sinua mutta kesällä joku haluaisi katsoa elämääsi vähän syvemmälle. Mahdollisuuksia katsotaan pidemmälle ja epäilysten yli päästään rakkauselämässä syksyyn mennessä että missä on. Antautumista ja halua sitoutua tulee ajankohtaiseksi kunhan pääsee omien rajoitusten yli. Tähän liittyy ratkaisemattomat asiat elämässä ja jatkat etsimistä ja tähän liittyy paljon iloa ja myöskin helpotusta. Et mene kiireellisesti eteenpäin rakkaudessa ja huomaat ensi vuoden loppupuolella että vuosi on antanut sinulle mahdollisuuden rakentaa ja luoda rakkauselämässä ja olet sallinut itsellesi sen, jolloin sisäinen sekaannus on jotenkin hävinnyt.
      Työelämä: etsit työtä ja tuot itseäsi esille josta siitä pääsisit eteenpäin haastatteluihin. Helmikuuhun asti kun katson niin työttömänä olet, olet tässä samassa tilanteessa vähän tappiolla. Samoin toukokuulle, teet paljon työpaikan eteen mutta et ole löytänyt paikkaa. Toisin on kesällä sillä jokin hyvä mahdollisuus tulee täällä mikä on todella mielenkiintoinen. Jotenkin selviät siitä vähitellen, jotain on unelmissasi kyllä. Työelämässä on hankaluutta pari vuotta eteenpäin, sillä etsit tätä "oikeaa" työtä mitä toivot. Et vielä ensi vuonna voi toteuttaa sitä mitä haluat, samoin sitä seuraava vuosi, vaikkakin yleisesti katsottuna vielä rakkauselämäsi on toisessa mallissa. Mutta kolmas vuosi tuo sinulle työelämässä juuri sitä mitä olet toivonut ja jatko on siitä aika selvää. Saan uusia työtehtäviä ja niiden hoitamista eteen ja myöskin saat tukea että siitä tulee toimivaa. Näet siitä oikein onnea ja mahdollisuuksia tulevaisuuteen.

    • tulevaisuuden uskoa

      Kiitos Sagamar7

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      324
      6205
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3676
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      149
      2861
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      227
      2190
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      107
      1763
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      67
      1232
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      83
      1092
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      145
      983
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      958
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      904
    Aihe