vanha juttu mutta..

Tuli lankomiehen kanssa riitaa..en kerkiä nyt lukemaan vanhoja viestejä..mutta onko seuraavat asiat oikein vai ei?

1)edesmenneen puoliso saa aina 50%, lapset jakaa loput 50%?(jos ei testamenttia)
2)vaikka on testamentti tehty,aviopuolisolla on AINA samoin kuin lapsilla oikeus lakiosaan?
3)Hlö A on hyvin rikas, menee naimisiin hlö B:n kanssa.Naimisissa eivät kerkiä olla kauaa, kun A kuolee. Naimisissa olon kesto voi vaikuttaa perintö-osaan? (itse sanoisin ettei, mutta lanko sanoi kyllä..)
4)hautajaiset osuvat työpäivälle.Palkallisena työpäivän voi saada vai edesmenneeseen suoraan verisukulainen, siis ei esim vaimo, mutta lapset voivat saada,samoin isä tai äiti tai sisko?Lähinnä siis ylenevä ja aleneva sukupolvi, mukaan lukien sisarukset(riippuu kai tietysti työnantajasta..mutta lain mukaan ei velvollisuutta saada palkkaa..)

Kiitos jos joku lain tunteva vastaisi, melkein tuli asioista sukuriita..
Jos tulee muita samankaltaisia ongelmia, kyselen lisää!
71017
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kohta A) on totta, vaimo perii puolet omaisuudesta (jos testamennita ei ole), mikäli avioliitto on kestänyt yli kaksi vuotta ja lapset puolesta loput tasapuolisesti.

B) Naimisissa olon kesto vaikuttaa kyllä perintöön, ainakin erotessa, ellei avioehtoa ole, niin mikäli avioliitto on kestänyt alle kaksi vuotta, vaimo ei saa mitään, jos omaisuus on vain miehen nimissä ollut, luulisi että sama laki olisi kuolemantapauksessakin.

C)Hakekaa sairaslomaa kyseiselle päivälle, niin ainakin silloin se on palkallista. Luulisi, että vaimo saisi myös palkallisen vapaapäivän hautajaisien ajaksi. Yleensä,jos puoliso on juuri kuollut, niin elossa oleva ottaa muutenkin sairaslomaa..

Äänestä
  • Pieni tarkennus tähän A-kohtaan. Vaimo ei itse asiassa peri mitään vaan avioehdon puuttuessa yhteinen omaisuus lasketaan ja toimitaan sen mukaan. Esimerkki: a) miehen omaisuus =100 vaimon omaisuus = 0, ei avioehtoa -> Vaimo saa tasinkona 50 eli siis "perii" puolet. b) miehen omaisuus = 0, vaimon =100, ei avioehtoa, vaimo kieltäytyy jakamasta tasinkoa -> Vaimolle jää 100, perillisille ei mitään. c) mies=50, vaimo=50, ei avioehtoa -> yhteinen omaisuus =100, josta vaimolle puolet eli 50, perilliset jakavat toisen 50. Tässä tapauksessa vaimo ei "peri" mitään.

    Sitten tietysti voidaan tehdä avioehtoja, perillisten välisiä erillisiä sopimuksia, jne.

    Äänestä

  • Vai tietäväinen? Kaikki päinvastoin.

    Äänestä

1) Vaimo ei peri mitään vaan voi vain saada avio-oikeuden nojalla mieheltä tämän kuoltua 0 -50% omaisuudesta kuten nim. tasinko onkin ansiokkaasti selittänty. Vaim perii vain silloin kun lapsia ei ole olemassa.

2)Vaimolla ei ole oikeutta lakiosaan. Kannattaa kuitenkin huomata taasen erottelu perinnön ja avio-oikeuden mukaan siirtyvän omaisuuden kesken. Testamentissä nimittäin ei voi määrätä avio-oikeudella siirtyvästä omaisuuden määrästä vain ainoastaan perintönä siirtyvästä omaisuudesta. Mutta jos pariskunnalla ei ole lapsia vaan normaalisti vaimo perisi kaiken niin tästä mies voi määrät ihan vapaasti testamentilla, vaikka jättää vaimonsa perinnöttömäksi ilman että vaimo voi esittää mitään lakiosavaatimuksia. Tietysti vaimolle kuuluu se osa omaisuudesta mikä hänelle avio-oikeuden nojalla kuuluu mutta muusta omaisuudesta mies voi tehdä pätevän testamentin kenelle hyvänsä. Lakiosat ovat vain rintaperillisten oikeus.

Äänestä

Oletus: on avioliitto, jossa lapsia, ei avioehtoa, toinen kuolee.

1. Perunkirjoituksen jälkeen tehdään ositus ja perinnonjako. Perunkirjassa on mukana molempien puolisoiden kaikki omaisuus. Osituksessa leskelle jää puolet yhteisestä omaisuudesta. (Poikkeukset: a) varakkaamman lesken ei tarvitse maksaa tasinkoa; b) köyhemmän lesken ei tarvitse vaatia omaa puolikastaan avio-oikeuden perusteella - jolloin hänelle jää vähemmän kuin 50%)

2. Leskellä ei ole lakiosaa. Lapsilla on lakiosa. Testamentissa ei voi kuitenkaan ohittaa avio-oikeutta.

3. Voi vaikuttaa avio-oikeuteen, jos perilliset vaativat, että lesken osuutta kohtuullistetaan. Joka tapauksessa lesken avio-oikeus on merkittävä asia.

4. Riippuu työehto- ja työsopimuksesta. Muistaakseni meillä niin, että samassa taloudessa asuvan kuolinpäivälle ja hautajaisiin saa palkallisen vapaapäivän. Hällä väliä; sinä päivänä, kun isä kuoli, lähdin töistä pois enkä paljon kysellyt. Oli muutakin ajateltavaa.

Äänestä
  • Perintökaaren mukaan 1. ryhmään kuuluvat rintaperilliset. Jos ei näitä ole on ryhmä 2 johon puoliso kuuluu. Joten puoliso ei peri mitään jos on rintaperillisiä. Ryhmään 3 kuuluu sitten vainajan vanhemmat ym.
    Katso hakusanalla perintökaari netissä oikeaa asiaa äläkä usko näihin hörhöihin!

    Äänestä

KKO 2003:29

"A ja B olivat solmineet avioliiton noin kuukausi ennen A:n kuolemaa. Sitä ennen he olivat noin neljä vuotta asuneet tosiasiallisesti yhteistaloudessa. Heillä ei ollut yhteisiä rintaperillisiä. Ositettava omaisuus koostui lähes kokonaan A:n ennen yhteiselämän alkamista omistukseensa saamista osuudesta asunto-osakkeisiin ja muusta omaisuudesta. Korkeimman oikeuden tuomiosta ilmenevillä perusteilla ositusta soviteltiin A:n perillisten vaatimuksesta, koska B muutoin olisi saanut perusteettomasti taloudellista etua."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua tarvitaan kirjoitti:

Tuli lankomiehen kanssa riitaa..en kerkiä nyt lukemaan vanhoja viestejä..mutta onko seuraavat asiat oikein vai ei?

1)edesmenneen puoliso saa aina 50%, lapset jakaa loput 50%?(jos ei testamenttia)
2)vaikka on testamentti tehty,aviopuolisolla on AINA samoin kuin lapsilla oikeus lakiosaan?
3)Hlö A on hyvin rikas, menee naimisiin hlö B:n kanssa.Naimisissa eivät kerkiä olla kauaa, kun A kuolee. Naimisissa olon kesto voi vaikuttaa perintö-osaan? (itse sanoisin ettei, mutta lanko sanoi kyllä..)
4)hautajaiset osuvat työpäivälle.Palkallisena työpäivän voi saada vai edesmenneeseen suoraan verisukulainen, siis ei esim vaimo, mutta lapset voivat saada,samoin isä tai äiti tai sisko?Lähinnä siis ylenevä ja aleneva sukupolvi, mukaan lukien sisarukset(riippuu kai tietysti työnantajasta..mutta lain mukaan ei velvollisuutta saada palkkaa..)

Kiitos jos joku lain tunteva vastaisi, melkein tuli asioista sukuriita..
Jos tulee muita samankaltaisia ongelmia, kyselen lisää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu