Terveys
Nämä ruoat voivat muuttaa ihonväriä
Varo tätä pöpöpesäkettä yleisessä vessassa!
6 asiaa, jotka tulee huomioida hammastahnaa valitessa
Päänsärkysi syy voi löytyä suusta
Tämän silmien väri voi kertoa terveydestäsi
Kauppojen hedelmätiskeistä kohu - professori: "Tämä on tärkeämpää"
Kännykän näppäilyllä outo seuraus
TM: Marketistakin saa toimivan verenpainemittarin
Tästä kiusallisesta vaivasta suomalainen mies ennemmin kärsii kuin puhuu
Ikäsi paljastaa, harkitsetko pettämistä tai maratonia
Ihmiskehon ihmeitä: Näin älykkyys vaikuttaa uniisi
Latessa on liikaa kofeiinia teinille
Päivi on sairastanut narkolepsiaa 34 vuotta
Tiesitkö tämän korvavaikusta?
Tuberkuloosiriski palasi
Miesten hormonihäiritsijöistä miljoonalasku
Menestyskirja opastaa: Kannattaa kakata jalat pallin päällä
4 niksiä - pysy terveenä istumatyössä!
Elintapasairaudet vaivaavat jo ekaluokkalaisia
Näin voit pienentää riskiäsi sairastua muistisairauksiin
Tämä on yleisin tapaturmainen kuolinsyy Suomessa
Teetkö sairasta vai tervettä työtä?
Pimeä aika kutittaa - mistä apu?
Nämä kehonosat ovat hyödyttömiä
Lisää tehoa selkäleikattujen harjoitteluun
Positiivinen yllätys kupissasi: Kahvi voittaa vihannekset!
Ihmiskehon ihmeitä: Näin paljon nahkasi painaa!
Neljä miesten suurimmista terveysriskeistä
Tyhmyys voi tarttua: Tutkijat löysivät aivoihin vaikuttavan viruksen
4 syytä, miksi hikoilu on terveellistä
Lääkärit kertovat: Näistä meiltä kysytään eniten
Bloggaajan vinkit: Piristystä salitreeniin
Kuppi kahvia vai kuppi teetä: kumpi on terveellisempää?
Nämä ovat oikeutesi potilaana
7 faktaa rinnoista
Hakemisto
100 kysymystä seksistä 15 kysymystä Aapeli - nettipelit Asuminen Autot Big Brother Blogit - Mielipide Blogit - Lifestyle Digi Etusivu Fiidi.fi Fingerpori Formulat Horoskooppi Iloiset uutiset Ilona Iltatyttö IL-TV Jalkapallo Jouko Julkkislista Jääkiekko Keskustelufoorumi Kotimaan uutiset Kuninkaalliset Leffat Leffaraati Linnan juhlat Lukijan kuva Matkailu Musiikki Näköislehti Omaguru Painopäivyri Pelit Perhe Pikkutakki Pääkirjoitus Rakkaus ja seksi Ralli Rantapallo Ravit Ristikko Rss-feed Ruoka Sarjakuvat Sää Tanssii tähtien kanssa Talviurheilu Terveys Terveystestit Tulospalvelu Tyyli.com Työ & Talous Ukrainan kriisi Ulkomaan uutiset Urheilu Uutiskirje Verot Viihde Yleisurheilu Ylioppilaat
Avoimet työpaikat Info Lähetä uutisvihje Mediatiedot Iltalehti.fi -käyttäjälle Palaute Yhteystiedot
Varo tätä pöpöpesäkettä yleisessä vessassa!
Lauantai 22.11.2014 klo 07.28
Leedsin yliopiston tutkijoiden mukaan käsienkuivauslaitteet levittävät hurjasti bakteereita.
Käsien kuivaimet puhaltavat bakteereja ympäristöön.
Käsien kuivaimet puhaltavat bakteereja ympäristöön. (COLOURBOX)
Ilmaa puhaltavan kuivauslaitteen ympäristössä on 27 kertaa enemmän ilmateitse leviäviä pöpöjä kuin paperipyyhetelineen tuntumassa. Käynnissä huriseva kuivaaja levittää bakteereita niin käsiään kuivaavaan vessavieraaseen kuin lähistöllä olijoihinkin.
Tutkimus tehtiin lisäämällä käsiin koehenkilöiden käsiin vaarattomia Lactobacillus-bakteereita, ja mittaamalla sen jälkeen niiden pitoisuutta ilmasta kun henkilöt kuivasivat käsiään. Lavastuksella pyrittiin jäljittelemättä tilannetta, jossa käsiä ei oltu pesty puhtaaksi asti.
Lactobasillus-bakteeria ei yleensä esiinny julkisissa WC-tiloissa, joten ne mitä todennäköisimmin olivat peräisin testihenkilöistä. Bakteerinäytteitä otettiin aivan käsienkuivauslaitteiden tuntumasta, metrin päästä ja kahden metrin päästä.
Huippunopeat käsienkuivaajat levittivät 4,5 kertaa enemmän bakteereita kuin hitaammat puhallinkuivaajat. Paperipyyhetelineeseen verrattuna pitoisuus oli 27-kertainen. Bakteerit säilyivät ilmassa pitkään käsien kuivauksen jälkeenkin: niitä löytyi vielä 15 minuuttia myöhemmin.
- Seuraavan kerran kuun kuivaat käsiäsi julkisessa vessassa sähköisellä kuivaajalla saatat levittää bakteereita tietämättäsi. Sinuun voi myös tarttua pöpöjä toisten ihmisten käsistä, kuvailee lääketieteen professori Mark Wilcox Leedsin yliopistosta Science Daily -tiedesivustolla.
Wilcoxin johtama tutkimus on julkaistu Journal of Hospital Infection -lehdessä.
MARIANNE ZITTING
Hyvä tietää
Ei bakteereja
1
195
Vastaukset
- Sorry kauheesti
Sorry, tuli liikaa kopioitua, piti vain laittaa tietoa noista yleisistä käsien puhaltimista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää442239Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten672121Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211960HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363941714Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041665Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241494Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta01390Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821112Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53977- 75945