Maximum T-901 CX digiboxi

E.m. vekotin on ihan hyvä ja kiva,mutta:
kun se on aikansa itsekseen päällä ja tv on sammutettuna, niin tv:pä ei tule enää päälle.

Mutta jos sammuttaa digiboxin niin tv aukenee samalla hetkellä itsestään, mitä ihmettä!

Oisko kellään neuvoja tähän ongelmaan?
41826
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Moi!Luin viestisi ja senverran voin sanoa että se johtuu siitä että digiboxista tulee niin määräävä scart1:ssä,jos sinulla on kaksi scart liitintä tv:ssä niin kokeile 2sta.Minulla ainakin toimii moitteettomasti,saa vaihdettua av/tv eli saa katottua videoitakin välillä sammuttamatta boksia.

Äänestä
  • MIKÄS SIINÄ ON KUN LAITTAA VIDEOT PÄÄLLE NIIN ÄÄNI TULEE NORMAALISTI MUTTA KUVA VASTA KUN SULKEE DIGIBOXIN JA KUVA NÄKYY VAIN N. 10 SEK. JOLLOIN DIGIBOXI MENEE ITSESTÄÄN PÄÄLLE JA KUVA HÄVIÄÄ. BOXI LIITETTY TV:N 1. SCART JA VIDEO BOXIN SKARTTIIN

    Äänestä

  • MAXIMYÖS kirjoitti:

    MIKÄS SIINÄ ON KUN LAITTAA VIDEOT PÄÄLLE NIIN ÄÄNI TULEE NORMAALISTI MUTTA KUVA VASTA KUN SULKEE DIGIBOXIN JA KUVA NÄKYY VAIN N. 10 SEK. JOLLOIN DIGIBOXI MENEE ITSESTÄÄN PÄÄLLE JA KUVA HÄVIÄÄ. BOXI LIITETTY TV:N 1. SCART JA VIDEO BOXIN SKARTTIIN

    Joo, siksi mä laitankin videon antenniliitännän kautta ja viritin sen 9-painikkeen alle.

    Äänestä

  • Kiitos helpistä!

    Mut pitää varmaan hommata sellainen scart jossa jokin piuha on "poikki", muistaakseni 8-piikin piuha - luin jostain.

    Nää on kyllä aika ongelmallisia kun on seuraavat laitteet:

    1. tv (jossa 2xScart ja sitten se coaxial-kaapeli vai mikä ihme kolmejohtonen: puna,kelta,valkea)
    2. video (jossa 2xScart)
    3. dvd (jossa 1xScart)
    4. digiboxi (jossa 1xScart)

    Nämä haluan kytkeä:
    video-tv
    video-dvd
    digiboxi-video
    digiboxi-tv
    dvd-tv

    Näihin tarvii viisi kaapelia, joista kolme menee telkkuun.

    Nyt on kaapelit näin:
    video-tv: rf
    video-dvd: ei kytketty
    digiboxi-video: scart
    digiboxi-tv: scart
    dvd-tv: scart

    Ehdotuksia järkevämpään kytkentään?

    PS
    dvd-levyn kopiointi videollehan lienee "häiritty" eli tulee välkehdintää jos yrittää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuva kirjoitti:

E.m. vekotin on ihan hyvä ja kiva,mutta:
kun se on aikansa itsekseen päällä ja tv on sammutettuna, niin tv:pä ei tule enää päälle.

Mutta jos sammuttaa digiboxin niin tv aukenee samalla hetkellä itsestään, mitä ihmettä!

Oisko kellään neuvoja tähän ongelmaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu