Taatelikakku

Iloinen leipuri

Muistan lapsuudestani, kuinka äitini leipoi puolestani taatelikakkuja partiolaisten myyjäisiin. Siihen aikaan ei tehty kodin ja koulun välistä yhteistyötä sen enempää kuin hyvät veljet keskenään tekivät. Äiti oli tunnollinen ja kunnianhimoinen minun suhteeni - kuitenkin yhteisen parhaan ymmärtäjä. Siksipä taatelikakku maistuukin niin hyvältä edelleenkin.

Omien lasteni aikana jatkui taatelikakkuperinne mm. siinä muodossa, että leivoin sitä myyjäisiin ja opettajainhuoneeseen luokkaretkirahaston kartuttamiseksi. Mielessäni on pelkkiä hyviä muistoja. Ainakin opettajat osasivat osoittaa kiitollisuuttaan tekijöitä kohtaan eikä ketään osallistumatonta moitittu.

Nykyisin itse luokanvalvojan roolissa leipaisen silloin tällöin muutaman taatelikakun mukaan luokan yhteiseen panokseen. On muuten toiminut aivan hyvin: Kaikki oppilaatkin ovat kantaneet kortensa kekoon. Mutta ... voi sitä kritiikkiä muutamien vanhempien ja oppilaiden taholta, jos kaikkien vanhemmat eivät ole entisiä partiolaisia, kuten oli oma äitini.

Lisäksi mut savustetaan kohta ulos töistäkin, mutta ei sen väliä, koska eläkeputki häämöttää.

1

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ympyrä sulkeutuu

      Olen jo kolme vuotta kartellut viimeisen säkeistön kirjoittamista taatelikakkuun, mutta nyt on tullut aika.

      Oli tullut tavaksi jo kesätöiden myötä, että leivoin hillatäytekakun poikani työtovereille hänen syntymäpäivänään. Kerran sitten (toisessa paikassa ja toiseen aikaan) leivoinkin taatelikakun.

      Aioin viedä sen kakun paikan päälle, mutta poika soittikin ahdistuneena, että hänet oli juuri koeajallaan (sairauslomallaan) irtisanottu ja määrätty lähtemään saman tien sekä työpaikastaan että työnantajan tarjoamasta asunnosta.

      Poika ei ollut paikkakuntalainen, joten varasin ensin valehtelemalla itselleni lääkäriajan terveyskeskuksesta. (Tämä oli ennen uutta lakia.) Sitten hain pojan ja hänen muuttokuormansa komennuspaikasta ja vein suoraan terveyskeskukseen.

      Kysyin, jätetäänkö kakku ja vastaus kuului :"Aivan sama." En jättänyt. Paikalla oli sentään sekä esimiehiä, että työkavereita "kuulemassa" irtisanomista. (Valheen siunasi lopulta AVI:kin)

      Mitenkäs musta tuli näin piittaamaton ja epäkohtelias? Sivistymätön kenties? Onko poika hengissä? Mitä välii ulkopuolisille, mutta subjektiivisena kokemuksena kakku elää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      232
      3037
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      201
      2663
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      116
      1296
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      141
      1248
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      72
      1146
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      303
      1143
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      372
      1101
    8. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1065
    9. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      9
      1043
    10. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      21
      1035
    Aihe