Mökillä vedetään vain viinaa

Eikös tämä ole totuus?
15319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ei ainakaan meidän mökillä käytetä alkoholia juuri lainkaan.

Mökillä nautitaan luonnosta ja hiljaisuudesta. Ei ole mitään tarvetta turruttaa päätään ja aistejaan alkoholilla.

Äänestä
  • Luulitko, ettei trollaava aloittaja tätä tiennyt?
    Näin trollaaja sai kaipaamansa huomion.
    Ja kirjoittelu jatkuu...

    Äänestä

Kyllä siellä joskus tapellaankin.

Äänestä

Juuri näin. Itse lopetin mökkeilyn ja raitistuin.

Äänestä
  • Sama homma.

    Äänestä

me kyllä Kainon kanssa vedellään välilä toisiammekin

Äänestä

Mökillä on kiva testata kaikenlaisia innovaatioita aivan selvin päin

Äänestä
  • "vain viinaa" ?

    Eikö myös saunaoluita ja viiniä, siis silloin kun mökille on saapunut vieraita?

    Äänestä

  • Möckeri kirjoitti:

    "vain viinaa" ?

    Eikö myös saunaoluita ja viiniä, siis silloin kun mökille on saapunut vieraita?

    Eiköhän mökillä vedetä juuri kunnon ryyppyporukoissa!

    Äänestä

Harvoin viinaa kun ei se naistu mutta olutta ja viiniä aina mukana mutta ei mitään kännejä koska mökillä on kaikkea kiva puuhasteluja ja vaikka puiden kaatamista ei tehdä hirveessä jurrissä kun voi se puu kaatua päälle.

Äänestä

Heinäkuun alussa kun loma alko emäntä osti mulle sixpäkin lonkeroo, heinäkuun lopussa kun loma loppui oli siitä vielä kotiin asti tuoda noista kuudesta pullosta.

Kotona kulutus taas hieman kovempi vaikken holisti olekkaan :)

Äänestä
  • Mökillä on niin paljon kaikenlaista mukavaa puuhaa, ettei alkoholi tule edes mieleen mökillä.

    Luulen, että suurimmat juopot löytyy vuokramökeiltä, joita yleensä suosivat sekä henkisesti, että fyysisesti laiskat henkilöt, jotka näkevät kesämökin usein työleirinä.

    Äänestä

No tietysti! On se vaan hienoo pikkupäissään vähän ammuskella ja työskennellä traktorilla,moottorisahan käyttökin on jotenkin luontevampaa jurrissa,joskus tosin tulee pikku haavoja mutta, laastaria on.Ainakin omalla kohalla,näin se menee.

Äänestä

No ei siellä nyt pelkästään viinaa vedetä.

Esimerkiksi minä vedän mökillä viiruun monta kertaa päivässä. Viinaa otan vain terveydeksi, että jaksaa edelllämainittua ensisijaista harrastusta.

Pari työkaveria kävi ja ne vetasi viivat nokkaansa.

Ja pojilla on kova kisa siitä kuka on kovin kolli sormikoukun vedossa.

Naapureiden kanssa vedetään muutaman kerran kesässä nuottaa ja pidetään rantakalajuhlia. No siellä kyllä jotkut vetää viinaakin loppuillasta.

Jotta vedetään sitä mökillä muutakin kuin viinaa.

Leikitäänpäs, että ap voittaa lotosta, jolloin hänenllä vihdoinkin olisi vara ostaa mökki. Mitä hän tekisi mökillään kun tätä nykyistä elämänsisältöään, mökkipalstalle katkeruuden purkua, ei enää mökinomistajana oikein kehtaa harrastaa?
No, hän tietysti naapureidensa iloksi vetää laiturilla käteen, aamusta iltaan, hellittämättä.
Tuskinpa hän muuta osaisi mökillä tehdä ja naista tuollainen piruparka ei saa mistään. Tai no, rahalla saa, mutta mitä iloa kun viirun edessä lurpahtaa. Ei jää luuserille kuin yksi vetoharrastus, runks, runks.

Äänestä

Minä en juo viinaa uskonnollisista syistä. Minä juon viinaa ihan muista syistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Viinamäen mies kirjoitti:

Eikös tämä ole totuus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu