Onko kukaan viettänyt Uuuta Vuotta Ateenassa? Onko kaupungissa järjestetty ohjelmaa silloin?
Ateena ja Uusi Vuosi
1
944
Vastaukset
- Ateenan uusi vuosi
Hei vaan mietinnässä, olen sattunut viettämään Uutta vuotta Ateenassa vuonna 2009. Silloin ei tosin vielä talouskriisi ollut iskenyt, joten en osaa sanoa, onko ohjelmaa karsittu kuinka kovalla kädellä. Kyseisenä vuonna kuitenkin kaupunki järjesti suuren uudenvuoden konsertin siinä Syntagman aukiolla ilotulituksen kera. Siellä komeilee myös kaupungin virallinen joulukuusi, joka on viime vuosina ollut kamala metallihökötys, Euroopan korkeimpia "kuusia" kylläkin. Vaikka kreikkalaiset kuulema perinteisesti kokoontuu vuodenvaihdetta viettämään jonkun tutun kotiin, jossa kuulema pelataan korttia ja syödään, on baarit ja yökerhot järjestäneet omia ohjelmiaan. Uudenvuoden juhlinta noin virallisissa merkeissä on kreikalaisille jo suhteellisen vanha tapa, toisin kuin esimerkiksi joulun vietto.
Joulu on aiemmin ollut vain lähinnä uskonnollinen juhla, vasta viimeisten parin vuosikymmenen aikana siitä on onnistuttu tekemään muiden länsimaiden tapaan kulutusjuhla joulukuusineen ja lahjoineen. Joululahjat Kreikassa muuten paikallinen pukki eli Agios Vasilis tuo juuri uutena vuotena!
Jos haluat lukea lisää sinua odottavasta Ateenasta tai esimerkiksi kreikkalaisesta tapakulttuurista, voin suositella seuraavaa sivustoa (se on erittäin kattava ja suomalaisen kirjoittama)
http://kreikkaan.net/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433683- 362354
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?321935- 191679
- 171659
- 231578
- 241437
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai841398- 221379
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko891272