Joo. Mulla tällainen pikku vika. Kun laitan CD:n sisään ja jään odottamaan että se aukeaisi niin huomaan että koko järjestelmä on kaatunut ja ainoa joka toimii on hiiren osoitin eikä sillä saa mitään auki.
Eilen CD toimi aivan moitteettomasti mutta tänään ei. CD oli yön yli koneen sisällä joten en usko että se olisi mitenkään vaurioitunutkaan.
Ainoa mitä tulee mieleeni on että meneekö Maceissä usein CD asemat rikki itsestään yön aikana.
Jos joku osaisi auttaa, niin olisin kiitollinen.
Eilen CD toimi aivan moitteettomasti mutta tänään ei. CD oli yön yli koneen sisällä joten en usko että se olisi mitenkään vaurioitunutkaan.
Ainoa mitä tulee mieleeni on että meneekö Maceissä usein CD asemat rikki itsestään yön aikana.
Jos joku osaisi auttaa, niin olisin kiitollinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
unohdin tuossa sanoa että käyttis on OS 9.2.
Ei mäkeissä mene mystisesti cd-asemat rikki yön aikana ja sitten korjaannu seuraavana päivänä :)
Vaihda MacOS Xään jos vaan mahdollista. Jos ei ole, niin asenna käyttis uudestaan. Ilmeisesti kone on jo melko vanha (?), joten jotain on saattanut mennä rikki. Kovalevylläkin saattaa olla vikaa, joten sen voi yrittää korjata. Ja jos sinulla on erilliset cd-ajurit (tai erillisesti asennettu asema) niin poista ne, tai asenna uudelleen.
Voihan olla että cd-asemasi on jo niin vanha ja hajonnut, että on ruvennut temppuilemaan.
Jos kerrot koneen mallin niin se saattaisi auttaa vielä lisää...
Niin mahdollisesti levyssäkin voi olla vikaa. Jos laitat asemaan vanhaa poltettua levyä tai naarmuista levyä, niin etenkin vanhat cd-asemat saattavat mennä ihan tukkoon.
Kokeile testata jollain uudella ja varmasti naarmuttomalla levyllä että pätkiikö sillä.
Käynnistä kone uudelleen. Vaihda vaikka Applen asennuslevyyn tms. Jos uusi levy toimii, vika on vanhassa levyssä, putsaa se.
Levyasemasi on tuskin rikki. Käyttistä ei tällaisen syyn takia lähdetä vaihtamaan tai uudelleen asentamaan, kuten pc:ssä, herran jeesus sentäs.
Jos käynnistäisit ilman laajennuksia ,niin toimiiko ? Outo aate että CD itsekseen hajoaisi.
Käyttiksen vaihto on Pc-miehen puhetta,liian vahva lääkitys?