Yritys tuet kasvoivat viime vuonna neljänneksellä, eniten varustamiille ja telekoille.Useimiten rahat menee hukkaan ja yritykset katoavat ja samoin verorahat.
Telakat eivät muuten ylen uutisten mukaan pärjää jos ei saa yhteis kunnan tukea.
Näin kerrottiin äsken uutisissa, ei siis ole mikun mielipide
Kysymys kuuluu jopalle , pitäiskö suomesta lopettaa telakka ja varustamo teollisuus?
Viime vuoden yritystukien saajat on ylen sivuilla luettavissa.
Huom.En vastusta yritystukia ollenkaan vaan mielestäni yrityksia pitäisi tukeakkin vaikeina aikoina, ja byrokratian purkaminen olisi mielestäni ensimmäinen tuki.
Mutta kun puhutaan maataloustuista niin pitää ottaa huomioon mys muun yhteiskunnan saaman taloudellisen tuen.
Telakat eivät muuten ylen uutisten mukaan pärjää jos ei saa yhteis kunnan tukea.
Näin kerrottiin äsken uutisissa, ei siis ole mikun mielipide
Kysymys kuuluu jopalle , pitäiskö suomesta lopettaa telakka ja varustamo teollisuus?
Viime vuoden yritystukien saajat on ylen sivuilla luettavissa.
Huom.En vastusta yritystukia ollenkaan vaan mielestäni yrityksia pitäisi tukeakkin vaikeina aikoina, ja byrokratian purkaminen olisi mielestäni ensimmäinen tuki.
Mutta kun puhutaan maataloustuista niin pitää ottaa huomioon mys muun yhteiskunnan saaman taloudellisen tuen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Siis varustamo ja telakka tue
:)))))))) JOPPE PYSYHYN KO KUSI SUKAS EIR SE KOMRENTOI SELLASTRA MIHKRÄ EIR SEN ÄLYHYN PYSTRY,,:)))
Ethän sinäkään osaa suomea kirjoittaa. Jotain vitun siansaksaa.
Moniko kusipää pitsanaama olisi Kepulandiassa ilman työtä mikäli tuet poistettaisiin. Ainakin se Rauman UPM:n tehdas suljettaisiin varmasti.
:))))))))) LOPRUS SE SUNKRIN SOSSUPUMRIMINEN SIIHREN JOS TÄÄL KEHITRYKSEN KUNRISS LOPRETETTAS TYÖNTEKOHON,,,,:)))))))))))))
Pro Agria on sinun sossu pitsapoju.
Joo lopetetaan kaikki tuet, niin demarit saa syödä vattas täyteen ylijäämä ruokaa jos joltain maalt olis jääny, tai sit napostelkoon jotain kiinalaist säilyket ko siell tuli halval laivakuorma , siis kiinalaisen laivan miehistöineen koska suomalaiset ei pärjäisi.
Niin ja sit suomen sdp:kevät risteily voisi olla siten, että jokaisellaa piirijärjestöllä olisi omat soutuveneet ja demarit soutaan, ai miksikö, no kun vikinlinelt on tuet o otettu pois ja laivat myytymuille merille
Pitsapoju otti huikan ilolientä.
JOPPELL VIIRAHAN NYT TAASREN,,:))))))))))))
Kyllä ne kuitenkin Honkajoen kepukunnalle tuntuvat maatalouteen tai tuulivoimaan kelpaavan, kriisikunta vieläpä.
Pidä kusipää se turpasi kiinni. Monet törsien "yritykset" kuten Pellon Group, Junkkari Oy, Lillbacka Powerco, MSK Group, Skaala ja monet muut pyörii tuilla. Kepulandia kuolisi ilman tukia.
Aika paljon varustamot saa tukea Tallinnan kaljaralliin! Mutta siltikin moni arska askartelee kiljun teossa. Sokerikin on maataloustuote ja tuettu myös.
Törsät Kepulandiasta siellä käy.
Palkat alemmalle tasolle niin suomen yritykset pärjää ilman tukia ja ay jyrsijät pois viroiltaan, esim saksassa isot firmat ovat siirtäneet voimakkaan ay liikkeen takia tuotantoaan puolaan.
MEILRÄHÄN OLISRIN JO PUOLALAASET TÖISRÄ,,,,,, MUT SAK:N KILPAALU KARTELLI PITÄHÄN NIITREN JÄRKEVÄHÄN PALKKAHUKSREN MAHROTTOMAN,,:((((
VAPAHAS MARKKINATALOURES EIR OLEHEN TESSEJÄ, MUISTRAKAA SE KARE KAUNAKKO JOPPET,,,:)))))))))))
Yritystuet valuvat kepulandiaan
SPURGUIN KUNTROUTUS RAHAT VALUVRAT HESAHAN, JA MITRÄHÄN NÄKYVÄÄ EIR NIIL SAARA AIKASEKS,,,:))))))))))))
Honkajoellako spurguja? Nooh pitsanaama, askel paranemiseen on ongelman myöntäminen.
:)))))))))) JOPPE SIIS ASUHUN MAALLA,,:)))))))))))
Maataloustukien megalomaaninen suuruus
ilmentyy hyvin selkeästi kun niitä vertaa
yritystukiin.
YLE tiesi kertoa, että v. 2013 yritystukiin
meni lähes miljardi euroa. Se on iso raha,
mutta totuuden nimissä vain neljännes siitä,
mitä maataloustuet kokonaisuudessaan ovat.
- suora maatalosutuki 2.000 M€
- viljelijäin lomailurahat 240 M€
- viljelijäin tapaturmavakuutuskorvaukset 15 M€
- viljelijäeläkeläisten työeläkekorvaukset 1.000 M€
Kun tuohon lisätään investointiavustukset, korkotuet
ja esimerkiksi ProAgrialle syydetty veroraha, olemme
tilanteessa, jossa maanviljelijät kuittaavat
v a s t i k k e e t t o m a s t i
neljään (4) miljardiin euroon nousevan summan
vuosittain.
Yritystuen osalta on nähtävissä, että siitä
jotakin vastikettakin saataisiin.
Loppupeleissä myös yritystuet tulisi lakkauttaa,
mutta maatalosutuet ehdottomasti ensin. Ne ovat
yhteiskuntaamme jäytävä syöpä, jossa ei ole mitään
hyvää nähtävissä.
Kansallinen maataloustuki on 1,3 miljardia euroa, loppu on EU tukea.
"Suomalaiset yritykset ja yksityishenkilöt käyttävät veroparatiiseja hanakasti, ilmenee Helsingin Sa-nomien keräämästä laajasta tietokannasta.
Suomalaiset yksityishenkilöt ovat hallinnoineet Sveitsin ja Luxemburgin kautta useita satoja mil-joonia euroja. Jos mukaan otetaan myös yhtiöt, summa nousee miljardeihin euroihin.
Luvut ovat suuntaa-antavia, sillä HS:llä ei ole kaikkien yhtiöiden tilinpäätöksiä.
Suomalaisten työeläkerahaa sijoitetaan veroparatiiseissa toimivien rahastojen ja yritysten kautta miljardien eurojen arvosta".
https://sedury.fi/files/HS_veroparatiisit_1912014.pdf
Kerran kirjoitit suomalaisen talonpojan epäisänmaallisuudesta kun vaati
EU,lta korvauksia venäjän pakoteiden vuoksi.
Rahahan olisi tullut jo EUn kyseiseen tarkoitukseen budjetoidusta rahasta.
Minun suhteellisuuden tajuni sanoo että kyllä suomalaiset yritykset ainakin
hiukan ovat epäisänmaallisia kun eivät halua maksaa veroa meidän
yhteiseen kassaan.
EU:lta tulevat maataloustuet otetaan enimmäkseen Suomen jäsenmaksusta.
Mikko-Minna, tiedäthän että monet pk-yritykset ovat kirjoilla nimenomaan syrjäseuduilla, vaikka varsinainen toiminta tapahtuu pääsääntöisesti ruuhka-Suomessa.
Arvaat kai miksi näin on?
Luulee lakeuksilla olevan koviakin yrittäjiä, jämpti Keskisiä tekemisen meningillä.
:)))))))) JOPPE TIERÄÄ TAKUHULL,,,:))))))))))))
SOSSUS NIMEHEN KIRJOOTUS HAKUPAPERIHIN EIR VIEL OLEHEN TYKSRI LUETRAVAA,,,:)))))))))))
Keskisen rihkamakauppa nurin tammikuussa.
"EU:lta tulevat maataloustuet otetaan enimmäkseen Suomen jäsenmaksusta",
Nimimerkki "kieroileva törsäke".
No paljonko suomen jäsenmaksut sitten alenisivat jos suomi lopetettaisi maatalouden.
Muutamalla sadalla miljoonalla eurolla.
Kato perkele, onpa porukka kiinnostonut tästä aiheesta, mitäs jopa on mieltä puolue tuesta?
Jämptilä! Eikai mylö niist luovuteha.
minna-matti