Adobe Premiere Elements 10 / Monitor -ongelma

Sain pari vuotta sitten Elements kympin, mutta se ei silloin mahtunutkaan vanhaan läppäriini, vaan jäi odottamaan aikaa parempaa.
(Jäin odottamaan ihmettä, että joku yö levytilani olisi itsestään jakaantunut järkevämmin, mutta kun sitä ei koskaan tapahtunut niin piti ostaa uusi kone (HP 500-205EO-KE).)
Nyt kun viimein pääsin perehtymään ohjelmaan, niin se ei toimikaan kunnolla uudessa koneessani.
Timeline -ikkuna toimii ja ääni kuuluu, mutta Monitor -ikkuna on tyhjä.
Yritin etsiskellä sivustoista, miksei video näy monitorissa vaikka ohjelma muuten näyttäisi toimivan. Jos klikkaa timelinea, monitorilla näkyy sen hetkinen yksittäiskuva (kuvanmuokkaustilassa), mutta liikkuva kuva ei näy.
Selailin sivustoja ja olin lukevinani, että ongelma voisi olla ohjelman ja näytönohjaimen välinen. (tai sitten ei - en ymmärrä, kun kaikki on englanniksi.)

Osaisiko joku neuvoa (yksinkertaisesti), millä keinoin saisin videon näkymään. Mitään hurjaa en uskalla ruveta tekemään, ettei koneeni sitten jumiudu kokonaan. (näyttiksenä on NVIDIA GeForce GTX 645).

Tai edes sympatiseerata hitusen.

6

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varis.

      Aiheesta löytyy tietoa googlettamalla paljon jossa sanotaan että ajurit pitäisi päivittää takaisin vanhempiin ajureihin, mitta koska viestit on jo vanhoja niin ei voi olla varma toimisiko se jo uusimmillakin ajureilla.
      Elikkä, päivitä uusimmat ajurit ja jos ei toimi niin päivitä vanhemmat ajurit, ja siis ihan puhdas asennuksella.

      Joillakin toimii 2013 ajureilla.
      https://forums.adobe.com/thread/1314658

      Uudemmat ajurit, valmiiksi sinun koneellesi tein haun.
      http://www.geforce.co.uk/drivers

      Vanhempia ja betoja.
      http://www.nvidia.co.uk/Download/Find.aspx?lang=en-uk

      Suosittelen siis testailemaan ajureita, ensin uudempia ja sitten vanhempia.

    • Juu, näin se varmaankin on.
      Mutta kun en edelleenkään osaa.
      Ehkäpä ostan uudemman version (elements 13), jospa se sattuisi toimimaan.

      Tai nyt tarviin vähän onnistumisen tunnetta, joten kutaisempa pari myssyä ja jatkan sitten miettimistä.

      Kiitos kuitenkin.
      terv tattis

      • Varis.

        Tietokoneissa on aina päivitettävä ajureita ja kuuluu perusasioihin joka kannattaa opetella.
        Tuossakaan ei kyllä ole oikeastaan mitään vaikeaa, lataa ensin asennuspaketin ja klikkailee eteenpäin asennuksen.
        Jos joku kaveri osaisi niin kannattaa pyytää asentamaan ja samalla itse seuraat miten homma toimii.
        Tou Tubestakin voi katsella ohjevideoita miten päivitykset asennellaan.

        Mutta onhan se uusi ohjelmisto aina uusi ohjelmisto jossa on ominaisuuksiakin paljon lisää.
        Tarjouksessa saa muuten pakettina usein Photoshop ja Elementsin samassa paketissa, hinta usein edullisempi kuin erikseen ostaessa.


    • Olen minä päivityksiä asennellut kun koko ajan niitä tulee tyrkylle. nvidiankin moneen kertaan, mutta kun en vaan uskalla umpimähkään ruveta klikkailemaan vanhempia ajureita, koska sen jälkeen on sitten koko kone pimeänä.

      Ja yhdistetty photoshop ja premiere minulla on tämä kymppikin - ne on parempi ollakin sama versio, jotta kuvat saa synkkaamaan.

      Tuntuu vaan siltä kun ois 286:n hyvä peli ja sen lerppua yrittäisin tunkea dvd-asemaan.

      Mutta eiköhän tää tästä.

    • Noniin!
      Ongelma on lakaistu maton alle. Ostin ja asensin uuden version - näyttää olevan monin tavoin paljon parempi.

      • Varis.

        Onhan ne kehittynyt paljonkin tuosta aikaisemmasta versiostasi.
        Vanhan voi antaa jollekin jolla se toimii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      158
      4475
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      71
      4219
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      3376
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      131
      2988
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      187
      2699
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1777
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      67
      1505
    8. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      59
      1503
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      116
      1233
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1175
    Aihe