Onko kukaan pelannut kyseistä peliä? Itse tykkäsin valtavasti Risen ykkösestä, jälkeenpäin kokeilin myös Gothic kakkosta joka rujosta grafiikastaan huolimatta tempaisi mukaansa todella dynaamisella pelimaailmallaan ja juonella niin, että se oli pakko pelata läpi. Risen kolmonen näyttää kuitenkin saaneen hyvinkin ristiriitaisen vastaanoton myös R1/Gothic-faneilta.
Mielipiteitä?
Risen III
7
397
Vastaukset
- on hyvä peli
Kyllä se oli tähän mennessä ehkä paras Piranha Bytesin peleistä. Graafisesti se on hiukan parempi kuin risen2, eikä parannusta grafiikkaan ole tullut yhtä paljon kuin muissa pelisarjoissa (elder scrolls tai the witcher). Peliengine vaikuttaa edelleenkin vain parannellulta Gothicin engineltä, joka lisäillystä aluskasvillisuudesta ja NPC:iden yksityiskohdista huolimatta tuntuu vanhentuneelta verrattuna muihin vastaaviin pelisarjoihin.
Jos on tykännyt Gothiceista ja vanhoista PB:n peleistä, niin Risen3 on kyllä vielä parempi peli myös grafiikoiltaan ja muutenkin.- PB-fan
Älä höpötä. PB:n paras peli on Gothic 1, sen jälkeen tulee Gothic 2, väliin piiiiiiitkä hajurako, sitten Gothic 3 (joka on kuitenkin paljon mainettaan parempi community patchin jälkeen). Gothicien jälkeen Risen 1, vasta sen jälkeen tulee Risen 3. Risen 2 on näistä "huonoin".
- järjestys
Jos ei erityisesti vierasta merirosvoteemaa ja haluaa tavallisia fantasiapelejä, niin järjestys on ehkä tuo. Jos kuitenkin huomioidaan pelimaailman laajuus, tekemisen määrä, juoni, grafiikan absoluuttinen paremmuus (ei siis verrattuna muihin sen ajankohdan peleihin vaan toisiinsa) niin parhaat pelit objektiivisesti ovat Risen 3, Risen 2, Gothic 3, Gothic 2, Gothic 1 ja viimeisenä Risen.
- NotSoNiceClown
Kyllä pelailen.Ostin sen ennakkona ja aloitin peluun mutta peli kaatui Titan Lord tappelussa ja tallennukset vahingoittuvat.Aloitin uudestaan alusta ja en jaksanut pelata enää.Nyt yli puolivuotta myöhemmin aloitin uudelleen ja hauskaa on ollut.Toivottavasti peli ei kaadu nyt sitten samassa kohdassa.Annan itse arvosanaksi 7/10. T: NotSoNiceClown (Psn ID)
- Ajattelinkokeillamut___
Kiitos varoituksesta. Jos peli on niin surkeasti koodattu, että tietokoneen/pelin kaatuminen korruptoi savegamet, niin pysyn sellaisesta paskasta kyllä erittäin kaukana!
- ylikellotus
Siinä on ollut varmaankin ylikellotettu kone, jonka "vakaus" on testattu meneekö 3dmark kaatumatta läpi. Tuollaisella koneella aina on savegamen korruptoitumisen vaara missä tahansa pelissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902787- 2021059
- 71963
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti159901- 64770
- 59759
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?19650- 59618
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?57558- 55535