Onko kukaan pelannut kyseistä peliä? Itse tykkäsin valtavasti Risen ykkösestä, jälkeenpäin kokeilin myös Gothic kakkosta joka rujosta grafiikastaan huolimatta tempaisi mukaansa todella dynaamisella pelimaailmallaan ja juonella niin, että se oli pakko pelata läpi. Risen kolmonen näyttää kuitenkin saaneen hyvinkin ristiriitaisen vastaanoton myös R1/Gothic-faneilta.
Mielipiteitä?
Risen III
7
397
Vastaukset
- on hyvä peli
Kyllä se oli tähän mennessä ehkä paras Piranha Bytesin peleistä. Graafisesti se on hiukan parempi kuin risen2, eikä parannusta grafiikkaan ole tullut yhtä paljon kuin muissa pelisarjoissa (elder scrolls tai the witcher). Peliengine vaikuttaa edelleenkin vain parannellulta Gothicin engineltä, joka lisäillystä aluskasvillisuudesta ja NPC:iden yksityiskohdista huolimatta tuntuu vanhentuneelta verrattuna muihin vastaaviin pelisarjoihin.
Jos on tykännyt Gothiceista ja vanhoista PB:n peleistä, niin Risen3 on kyllä vielä parempi peli myös grafiikoiltaan ja muutenkin.- PB-fan
Älä höpötä. PB:n paras peli on Gothic 1, sen jälkeen tulee Gothic 2, väliin piiiiiiitkä hajurako, sitten Gothic 3 (joka on kuitenkin paljon mainettaan parempi community patchin jälkeen). Gothicien jälkeen Risen 1, vasta sen jälkeen tulee Risen 3. Risen 2 on näistä "huonoin".
- järjestys
Jos ei erityisesti vierasta merirosvoteemaa ja haluaa tavallisia fantasiapelejä, niin järjestys on ehkä tuo. Jos kuitenkin huomioidaan pelimaailman laajuus, tekemisen määrä, juoni, grafiikan absoluuttinen paremmuus (ei siis verrattuna muihin sen ajankohdan peleihin vaan toisiinsa) niin parhaat pelit objektiivisesti ovat Risen 3, Risen 2, Gothic 3, Gothic 2, Gothic 1 ja viimeisenä Risen.
- NotSoNiceClown
Kyllä pelailen.Ostin sen ennakkona ja aloitin peluun mutta peli kaatui Titan Lord tappelussa ja tallennukset vahingoittuvat.Aloitin uudestaan alusta ja en jaksanut pelata enää.Nyt yli puolivuotta myöhemmin aloitin uudelleen ja hauskaa on ollut.Toivottavasti peli ei kaadu nyt sitten samassa kohdassa.Annan itse arvosanaksi 7/10. T: NotSoNiceClown (Psn ID)
- Ajattelinkokeillamut___
Kiitos varoituksesta. Jos peli on niin surkeasti koodattu, että tietokoneen/pelin kaatuminen korruptoi savegamet, niin pysyn sellaisesta paskasta kyllä erittäin kaukana!
- ylikellotus
Siinä on ollut varmaankin ylikellotettu kone, jonka "vakaus" on testattu meneekö 3dmark kaatumatta läpi. Tuollaisella koneella aina on savegamen korruptoitumisen vaara missä tahansa pelissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?543148Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n552339Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari752230Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa1062146Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä262138Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh721862Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971613Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http601379Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1411331Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1771201