Onko kukaan pelannut kyseistä peliä? Itse tykkäsin valtavasti Risen ykkösestä, jälkeenpäin kokeilin myös Gothic kakkosta joka rujosta grafiikastaan huolimatta tempaisi mukaansa todella dynaamisella pelimaailmallaan ja juonella niin, että se oli pakko pelata läpi. Risen kolmonen näyttää kuitenkin saaneen hyvinkin ristiriitaisen vastaanoton myös R1/Gothic-faneilta.
Mielipiteitä?
Risen III
7
398
Vastaukset 7
- on hyvä peli
Kyllä se oli tähän mennessä ehkä paras Piranha Bytesin peleistä. Graafisesti se on hiukan parempi kuin risen2, eikä parannusta grafiikkaan ole tullut yhtä paljon kuin muissa pelisarjoissa (elder scrolls tai the witcher). Peliengine vaikuttaa edelleenkin vain parannellulta Gothicin engineltä, joka lisäillystä aluskasvillisuudesta ja NPC:iden yksityiskohdista huolimatta tuntuu vanhentuneelta verrattuna muihin vastaaviin pelisarjoihin.
Jos on tykännyt Gothiceista ja vanhoista PB:n peleistä, niin Risen3 on kyllä vielä parempi peli myös grafiikoiltaan ja muutenkin.- PB-fan
Älä höpötä. PB:n paras peli on Gothic 1, sen jälkeen tulee Gothic 2, väliin piiiiiiitkä hajurako, sitten Gothic 3 (joka on kuitenkin paljon mainettaan parempi community patchin jälkeen). Gothicien jälkeen Risen 1, vasta sen jälkeen tulee Risen 3. Risen 2 on näistä "huonoin".
- järjestys
Jos ei erityisesti vierasta merirosvoteemaa ja haluaa tavallisia fantasiapelejä, niin järjestys on ehkä tuo. Jos kuitenkin huomioidaan pelimaailman laajuus, tekemisen määrä, juoni, grafiikan absoluuttinen paremmuus (ei siis verrattuna muihin sen ajankohdan peleihin vaan toisiinsa) niin parhaat pelit objektiivisesti ovat Risen 3, Risen 2, Gothic 3, Gothic 2, Gothic 1 ja viimeisenä Risen.
- NotSoNiceClown
Kyllä pelailen.Ostin sen ennakkona ja aloitin peluun mutta peli kaatui Titan Lord tappelussa ja tallennukset vahingoittuvat.Aloitin uudestaan alusta ja en jaksanut pelata enää.Nyt yli puolivuotta myöhemmin aloitin uudelleen ja hauskaa on ollut.Toivottavasti peli ei kaadu nyt sitten samassa kohdassa.Annan itse arvosanaksi 7/10. T: NotSoNiceClown (Psn ID)
- Ajattelinkokeillamut___
Kiitos varoituksesta. Jos peli on niin surkeasti koodattu, että tietokoneen/pelin kaatuminen korruptoi savegamet, niin pysyn sellaisesta paskasta kyllä erittäin kaukana!
- ylikellotus
Siinä on ollut varmaankin ylikellotettu kone, jonka "vakaus" on testattu meneekö 3dmark kaatumatta läpi. Tuollaisella koneella aina on savegamen korruptoitumisen vaara missä tahansa pelissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3701509Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä2449542 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk75852Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma28815- 54803
- 40779
- 57722
- 65706
Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa67706- 59705