Onko täällä ihmisiä, joilla olisi kertoa kokemuksiaan yksityisessä päiväkodissa työskentelystä? Eroaako jotenkin kunnallisesta?
Olen itse työskennellyt vuoden verran määräaikaisena sijaisena kunnallisessa päiväkodissa sekä tehnyt keikkaluonteisia sijaisuuksia kaupungin eri päiväkodeissa. Kunnallisena lastenhoitajana työskentely on minulle siis jo tuttua.
Nyt alueellani haetaan kuitenkin yksityiseen päiväkotiin lastenhoitajaa, ja mietin pitäisikö minun hakea paikkaa.. Näin yksityistä päivähoitoa millään lailla tuntematta tulee vain jotenkin sellainen mielikuva, että pitäisi olla jotenkin erittäin hyvä ansaitakseen paikkansa, eikä minkäänlaisiin virheisiin olisi varaa :/ Ja että lasten vanhemmatkin olisivat kaikki todella vaativia, sillä maksavathan he yksityisestä hoitopaikasta enemmän kuin kunnallisesta... Toivottavasti olen mielikuvineni väärässä :)
Olen kuitenkin vielä melko nuori ja kokematon, ja siksi mietin vaaditaanko yksityisen päiväkodin työntekijöiltä jotenkin enemmän kuin kunnallisilta?
Työskentely yksityisessä ja kunnallisessa päiväkodissa
2
249
Vastaukset
- pk-sijainen
Ei vaadita mitään ns. extraa, jos yksityiselle menet. Itse olen tehnyt molemmissa kunnallisella ja yksityisellä hommia. Kunhan vaan omaat reippaan luonteen, tarvittaessa joustat sopivissa kohdin (esim. työajoissa tms.), olet turvallinen aikuinen lapsille eli puutut esim. kiusaamiseen/syrjimiseen ja muutenkin olet läsnä lapsille.
En ole huomannut vanhempien olevan vaativampia yksityisellä puolella, joten pelkosi on turha. Toki vanhempiakin on monenlaisia, mutta yleisesti ottaen "perus"vanhempia hekin.
Palkka yksityisellä vähän huonompi mitä kunnallisella puolella. - ap.
Ok, kiitos vastauksestasi! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4265722Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1922000Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3691895- 1231100
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51034- 28961
- 76858
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60854Oishan se coolia
Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️55733- 37724