kun vanhemmat eivät kasvata lapsiaan

vtuttaa

Siis mä oon niin kyllästynyt käymään tuttavaperheen luona kun lapset elävät kuin pellossa, ymmärrän että lapset voivat olla hankalia, muttei se tarkoita sitä, ettei heitä huomioitaisi... Minulla itsellä on 2 v lapsi ja joka kyläilyn aikana saa kokea kovakouraista käsittelyä monessa muodossa näiden lasten taholta, ei ihme että jo pelkääkin heitä. Minä joudun aina olemaan välissä ja komentamaan kun vanhemmat eivät sitä tee!

2

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei niin usein kylään

      Sama tilanne kuin sinulla.
      Meillä on tuttava/sukulais perhe jossa on 3 lasta. Yksi isompi ja kaksi pienempää.heillä meno on aina aivan kaaottista, lapset eivät leiki koskaan mitäön vaan sekoilevat vain ympäri asuntoa. Ja se meteli, kyllä se on jotain ennenkuulumatonta.
      Itselläni nyt 3 vuotias rauhallinen lapsi. On aina arkaillut muiden lasten seurassa ja uskon että se johtuu huonoista kokemuksista näiden tuttavien lasten kanssa. Saattavat tulla tönimään tai potkimaan ilman mitään syytä. Lasten vanhemmat eivät ole koskaan kommentoineet tätä mitenkään vaikka vieressä ovat olleet. Tappelevat myös keskenään kokoajan ihan kovin ottein. Tähänkään vanhemmat eivät puutu.
      Onneksi oma lapseni nyt on alkanut pikkuhiljaa saamaan kavereita ja ymmärtää etteivät kaikki riehu, huuda ja lyö...

    • Elämä opettaa

      Tunnen vastaavanlaisia lapsia, joilla vaikuttaisi olevan psyykkisiä ongelmia. Nyt eräät, pienet isänmaantoivot ovat keksineet hypätä kadulla leikkiessään kädet levällään autojen ja polkupyörien eteen. Näillä kakaroilla on ikää noin 6-7 vuotta. Taitaa olla aivan ajan kysymys, koska heidät on jälkiehkäisty. Mahtaa sitten vanhempia itkettää, kun jäi kasvatustyö puolitiehen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      386
      2930
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      66
      2314
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1979
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      102
      1686
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1562
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1179
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      12
      982
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      265
      981
    10. 40
      854
    Aihe