Mikä on halvin toimiva 10-tuumaisissa, entä pienemmissä?
Mitään erikoisuuksia ei tarvitse olla. Luotettava peruskäyttö (netin selailu) on tärkeintä.
Halvin toimiva peruskäyttöön
18
198
Vastaukset
7" tuumaisissa suosittelen tätä: http://www.huuto.net/kohteet/asus-google-nexus-7-2013-32gb-wifi--premium-cover/339299270
- hidas ja kallis
Google Nexus 7 on aika hidas, tulos antutu benchmarkissa on 12726 (lähde: antutu.com). Eli kun se on vanha vuoden 2013 alkupuolen laite, se on jäänyt jo hitaammaksi kuin esim. verkkiksessä 99€ hintainen Acer Iconia One 7.
Lisäksi nexus7:aa myydään käytettynä ihan järkyttävään ylihintaan. Sitä edullisemmin saisi 150€:lla tehokkaan uuden memopad 7:n verkkiksestä, joka pyörittää jo sujuvasti kaikkia raskaimpiakin 2014 android-pelejä.
Sitä enempää ei kannata maksaa, ellei halua tehoja reserviin tulevaisuutta varten kun tulee entistä raskaampia android pelejä.
Minkähänlaisia nuo procasterit ovat laadultaan. http://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/817b/Tietokoneet-Tabletit/101/ProCaster
Eipä ainakaan täysiveriseksi windows 8.1 tabletiksi ole hinnalla pilattu.
Pitäsköhan ihan uteliaisuuttaan tilata.Eriasia on että tekeekö tuolla mitään. 100 eurolla ei saa edes uutta Windows 8 läppäriä joten tuo tuskin toimii nopeasti.
- saa nopean tabletin
Kyllä aina nexus 7:aa nopeamman ja paremman tabletin saa nykyään jo alle satasella.
saa nopean tabletin kirjoitti:
Kyllä aina nexus 7:aa nopeamman ja paremman tabletin saa nykyään jo alle satasella.
Mutta tuleeko niihin päivityksiä?
- tulee niihin
vapunen kirjoitti:
Mutta tuleeko niihin päivityksiä?
Asus ja Acer tabletteihin tulee hyvin päivityksiä.
Joo, pienemässä laitteessa näemmä vain 1 gigan ram joka syönee käytettävyyttä. Tiedä sitten miten isompi toimii, kyllähän laitten prossan pitäsi kasia pyörittää.
Ehkä Lenovo kymmentuumaisissa, ilman 3G:tä olisi vain kympin halvempi:
http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/tabletit/LE59409687/lenovo-ideatab-a10-70-10-1-3g-tablet-sininen#tab-specsSiinä on vaan vanha Android versio. Kannattaa lähteä siitä että vähintään 4.4 tai mahdollisuus päivittää siihen.
- Win 8.1
Mutta eikös noihin tablettehin olisi hyvä laittaa jokin IS-turvaohjelma ja kuinka paljon hyvät sellaiset syövät laitteen resursseja.
Itseäni voisi kiinnostaa lähinnä jokin Windows 8.1 tabletti (noin 10"), mutta en ole sen lähemmin perehtynyt viime aikoina siihen miten Windows on kehittymässä.
Työn alla on 9 ja 10 ja tavoitteena ilmeisesti on saada kaikki Windows-raudat toimimaan samalla käyttiksellä (?) mutta millä aikajänteellä se on todellisuutta.
Ps. Android-virusimureihin päin en haluaisi edes pissata, anteeksi ilmaisun muoto. - Vanhaipadi
Mitä haittaa vanhasta Android versiosta on? Itselläni on ensimmäisen version iPad, jossa kaikki toimii hyvin. Päivityksiä tulee, vaikka vanha on peli.
Tietoturva ongelmat. Sama homma Ipadissa: http://www.digitoday.fi/tietoturva/2014/10/30/apple-myy-suomessa-vaarallisia-puhelimia--ja-sulkee-kauppiaiden-suut/201415103/66
- on paikattu
Digitodaylla (ja viestintäviraston tiedotteessa) on vanhentunutta tietoa. Apple on jälkeenpäin korjannut kyseisen iphone4/safari haavoittuvuuden ja iphone on taas täysin turvallinen käyttää.
Turvallinen? Enpä oikein usko. Ei sitä turhaan varoitella.
- utelempa
Mitä turvallisuus riskiä on, mulla ei ole samsussa erityistä virusohjelmaa.
Ollu kone käytössä 1, 5 v. Ilman häikkää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t937567- 374027
- 473566
- 2412961
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402692- 452532
- 1322451
Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna212444Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292399Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as252165