Sony DCR-VX9000E

Kameran kanniskelija

Hei. Minulla on Sonyn digivideokamera tyypiltään DCR-VX9000E. Tämä on 90-luvun puolivälissä tullut mallli. Se käyttää normaalikokoista DV-kasettia (sama nauha kuin mini DV, mutta eri kokoinen kasetti). Ongelmana on että sillä ei pysty tekemään enää mitään, koska kuvaa ei käytännössä näy, paitsi juuri ja juuri erottaa mitä on kuvattu.

Kameralla pystyi vielä parisen vuotta sitten katsomaan kuvattuja otoksia, mutta silloin uusissa kuvauksissa oli vähän häiriöitä. Vanhat kuvaukset näkyivät vielä hyvin eikä niissä häiriiöitä näkynyt. Nyt kun yritin pitkän tauon jälkeen katsella kuvauksiani, kuvan laatu oli suorastaan romahtanut sillä välin. Juuri mitään ei erota kuvasta.

Kävin silloin aiemmin huollossa kameran kanssa, ja sanoivat että tämän pienen häiriön aiheuttaa joku tela jossa nauha kulkee. Ikävä homma vaan että varaosia ei enää saa näin vanhaan kameraan. Tämä siis oli vuosi tai pari sitten.

Kysynkin hädissäni että onko kellään myydä tuota kameramallia, tai sitten tietoa mistä saisi purkuosia joita voisi hyödyntää tuossa kamerassani? Ottaisin mielelläni vinkkejä vastaan. En haluaisi vielä kopioittaa kymmeniä kasetteja joita ehdin kuvata. Halvemmaksi tullee korjata jos vain osia saa.

7

1481

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sonymies

      Nostan tätä hieman.

    • Sonymies

      Laitoin Sonymies-nimimerkillä Sony-palstalle samasta asiasta kysymyksen, jossa kyselin että olisiko kenellä myytävissä kyseinen kamera vaikkapa varaosiksi. Toimiva saa olla tietenkin.

    • kannustaja-

      Vanha aloitus, mutta varmaan kannattaa digitoida tärkeät tallenteensa nykyaikaiseen formaattiin, kun/jos se vielä jotenkin onnistuu.

      • Sonymies

        Sain tänään tietooni erään liikkeen (Reel One Oy) Helsingissä joka pystyy kopioimaan kasettini nykyaikaiseen formaattiin. Kallista touhua on, mutta ehkä joitain rainoja voisi kopsauttaa.


    • Dudes0n

      Jos se tela vaan siellä kameran koneistossa on tallessa, sen saa huollettua. Puhdistus riittää. Ei niitä osia ole pakko uusiin vaihtaa. Huollattaminen/itse korjaus tulee halvemmaksi kuin muualla digitoiminen, jos siis toimivalla kameralla pystyisit itse digitoimaan.

    • Anonyymi

      Minulla on tällainen kamera oletko kiinnostunut

    • Anonyymi

      Ota yhteyttä 0405889577

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      405
      1706
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1111
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1063
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      87
      1055
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      100
      992
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      142
      812
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      731
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      669
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      644
    Aihe