Pitkälle sairaslomalle

Jouduin työttömänä tosi pitkälle sairaslomalle ja anoin kelasta sairaspäivärahaa saaden hylätyn vastauksen, mutta nyt kysynkin että jatkuuko minun sairaslomani uudelleen ja uudelleen kun tilanne on sellainen että vika mistä sain sairaslomaa ei tule parantumaan vaan päinvastoin huononee ja etenee, eli kun olen käyttänyt loppuun tuon sairaslomani ja mene uudelleen lääkärille samasta vaivasta, mitä tekee lääkäri? jatkaako tappiin asti lomaani ja kela edelleen hylkääviä päätöksiään? MILLOIN PÄÄSEN OIKEESTI ELÄKKEELLE! kun ikäkin alkaa olemaan aika paljon ja työttömyyttä takana useita vuosia jo ilman työllistymistäni.

tekikö kela siis ihan tahallaan minulle hylkäävän sairasrahapäätöksen kun ajattelivat että sain niin paljon sairaslomaa ja että minut täten kuuluisi pian jo laittaa työkyvyttömyyseläkkeelle lopullisesti?
11257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Hae työkyvyttömyyseläkkeelle mikäli hylkäävät valita perusteellisesti korkeimpaan asti. Mikäli hylkäävät korkeimmassa asteessa haasta oikeuteen. Kela ottaa pataan noissa oikeusjutuissa 85% todennäköisyydellä keskimäärin.

Äänestä

Ei todellakaan ole mitään mahdollisuutta saada työkyvyttömyyseläkettä jossei ei edes sairaspäivärahaa myönnetä. Sairaspäivärahaan on lievemmät myöntöperusteet kuin työkyvyttömyyseläkkeeseen.

Jos työtön saa hylkäävän sairaspäivärahapäätöksen , niin silloin jatketaan työttömyyskorvauksella ns vajaakuntoisena työnhakijana. Työkkärin puolella kannattaa ottaa asia puheeksi ja pyrkiä ns laajaan työkykyselvitykseen, josta voi saada sitten laajemmat ja monen asiantuntijan paperit uusiin sairaspäivärahahakemuksiin ja sen jälkeen tarvittaessa työkyvyttömyyseläkehakemukseen.

Äänestä

Työttömänä saikulle? Nyt menee vaikeaksi, mutta ketä kiinnostaa saikkusi? Eikö homma jatku kuten tähänkin asti? Työttömyyskorvauksilla siis.

Äänestä
  • Pointtini onkin se että mielummin lähtisin jo tässä iässä eläkkeelle kun edelleen roikkuisin vaan turhaan tuolla työkkärissä. Onko se sitten tosiaan niin että kela hylkäsi sairaspäivähakemukseni juuri siksi etten minä pääsisi sairaspäivärahalle ja sitten voisin onnistuneesti hakea työkyvyttömyyseläkettä? Siksikö Kela siis hylkäsi hakemukseni? Minulla on sentään Ylilääkärin todistus tuosta pitkästä myönnetystä sairaslomasta joka on siin melkein vuoden pituinen ja olin ihan varma että kun hain kelasta sairaspäivärahaa että se minulle ilman ongelmia myönnetää, toisin kuitenkin kävi? sairauteni on vielä sellainen ettei siihen välttämättä mikää kuntoutus enää auta vaan sairaus on etenevä ja rajoittaa työkykyäni lähes täysin ja siksi Ylilääkäri kielsikin minua osallistumatta fyysiseen työhön. Hyvät neuvot tässä olisi nyt tarpeen ja koska ainut oikea suunta on eläkkeelle pääsy minun tilassani.

    Äänestä

  • Niin kipeät paikat kirjoitti:

    Pointtini onkin se että mielummin lähtisin jo tässä iässä eläkkeelle kun edelleen roikkuisin vaan turhaan tuolla työkkärissä. Onko se sitten tosiaan niin että kela hylkäsi sairaspäivähakemukseni juuri siksi etten minä pääsisi sairaspäivärahalle ja sitten voisin onnistuneesti hakea työkyvyttömyyseläkettä? Siksikö Kela siis hylkäsi hakemukseni? Minulla on sentään Ylilääkärin todistus tuosta pitkästä myönnetystä sairaslomasta joka on siin melkein vuoden pituinen ja olin ihan varma että kun hain kelasta sairaspäivärahaa että se minulle ilman ongelmia myönnetää, toisin kuitenkin kävi? sairauteni on vielä sellainen ettei siihen välttämättä mikää kuntoutus enää auta vaan sairaus on etenevä ja rajoittaa työkykyäni lähes täysin ja siksi Ylilääkäri kielsikin minua osallistumatta fyysiseen työhön. Hyvät neuvot tässä olisi nyt tarpeen ja koska ainut oikea suunta on eläkkeelle pääsy minun tilassani.

    Ei riitä yksi eikä kaksi lausuntoa....itsellä oli vuosien aikana reilusti toistakymmentä.
    Mutta, vaikka alkaa jossain vaiheessa masentamaan turhat käynnit lääkärillä niin
    koita jaksaa.

    Äänestä

Meet erikoislääkärille ja jos TODELLA oot kipee niin kirjoittaa lausunnon. Jos olet olet työelämässä niin nämä lausunnot yhtiöön ja taas sama kierre uudestaa niin 5:kerta saattaa onnistua. Vapiseeko käsi eläkkeelle hakiessa?

Äänestä

Höpöhöpö..Sinne vaan työkkärin kirjoille edelleen. Mistään eläkkeistä turha haaveillakkaan jos tyssää jo sairaspäivärahaan koko homma. Jos ikäsi lähelle kuuttakymppiä niin viiden vuoden sisään jotain mahdollisuuksia eläkkeeseen.

Äänestä

Näytät sairaslomalappusi työkkärissä ja olet siten työkyvytön työnhakija päivärahalla.

Äänestä
  • Näin se ikävä kyllä menee. Pitää olla työkkärissä sairaana odottamassa
    päätöksiä..joskus jopa vuosikausia.

    Äänestä

Ensin pitää mennä läpi se 300 pv sairauspäivät, jonka jälkeen huom! Sinulla on oikeus
työeläkelakien mukaiseen työkyvyttömyyseläkkeeseen. Todella harvoin jos
koskaan menee ekalla läpi. Onnea matkaan!

Äänestä

Et ole suinkaan ainoa kärsijä. Valitettavasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niin kipeät paikat kirjoitti:

Jouduin työttömänä tosi pitkälle sairaslomalle ja anoin kelasta sairaspäivärahaa saaden hylätyn vastauksen, mutta nyt kysynkin että jatkuuko minun sairaslomani uudelleen ja uudelleen kun tilanne on sellainen että vika mistä sain sairaslomaa ei tule parantumaan vaan päinvastoin huononee ja etenee, eli kun olen käyttänyt loppuun tuon sairaslomani ja mene uudelleen lääkärille samasta vaivasta, mitä tekee lääkäri? jatkaako tappiin asti lomaani ja kela edelleen hylkääviä päätöksiään? MILLOIN PÄÄSEN OIKEESTI ELÄKKEELLE! kun ikäkin alkaa olemaan aika paljon ja työttömyyttä takana useita vuosia jo ilman työllistymistäni.

tekikö kela siis ihan tahallaan minulle hylkäävän sairasrahapäätöksen kun ajattelivat että sain niin paljon sairaslomaa ja että minut täten kuuluisi pian jo laittaa työkyvyttömyyseläkkeelle lopullisesti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu