Duunarille kans yhtä alhainen eläkeikä kuin maajussille. Miten on perusteltua että tavallisella palkansaajalla on korkeampi eläkeikä kuin maanviljelijällä?
Eläkeikä
työmies.
1450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
AIR DUUNARILL KANS 1 VUOSR ENEMRÄN TÖITRÄ?????
Niin duunarilla nyt 63 kohta 65, mites jyvänjemmaajalla? alkaisko eläkeikä 56/59 paikkeilla?
MITRÄ SE JOPPE TAAS SEKOOLOO??? VILJEELIJÄT JÄÄR NYTRKIN YLI PUOLRI VUOTTA MYÖHREMMIN ELÄKREELLE KUIN DUUNARIT,,,:)))))))))))
Typerä pitsjamölisijä!
:))))))))) KARETTAAKO,,,:))))))))))
http://www.demari.fi/politiikka/uutiset/15174-tuhat-maanviljelijaa-ryntaa-elakkeelle-jo-56-vuotiaina
LUERS ELÄKREELLE JÄÄNTRI IÄT NIIR DUUNARIT SIEL ALEMRILLA IÄLL JÄÄR,,,:))))))))))
Lue itse, etkö pysty ymmärtämään lukemaasi?
MISTRÄ DEMUIN PROPAGANDA LEHRISTKÖ?????? ETRÖS TAJUA ETR 56 VOIR JÄÄRDÄ ELÄKKEL EIR TARKOTA ET JÄÄ,,,
DUUNARIT JÄIR 55 SEN 2 VUOTRA ANSIOSIRONNAISELL JA ELÄKRE PUTKEHEN, JOTREN NEHRÄN JÄIR VUOTRA AIKASEEMRIN,,,:)))))))))
Kannatetaan. Pitsanaamalle ei tosin eläkettä laisinkaan.
EIR TARTTEHENKAAN, KUNHRAN SAAN AMISKSEN LOPRUHUN, SAAN KORTISTOST SUORAHAN TYÖMAKKINA TUKI,,ELÄKREEN, ALKAHAN KULUUTUS JUHLRAT SILLOHON,,,:)))))))
Mistä kortistosta pizakusipää!? Pro Agrian aluetoimistostako!?
AIR NIIR SULLEN TULEHEN SE HULRUN ELÄKRE,,,:)))))))))))))
ETR SÄÄ VOIR TIETRÄÄ ET PAREHEMMIN SAA MAKIAT ELÄMÄÄ RAHOI,, TE- KESKRUKSEST,,:))))))))))
"Melan asiakkaat siirtyivät työeläkkeelle keskimäärin 62,5-vuotiaina. Edellisenä vuonna työeläkkeelle siirryttiin 61,9-vuotiaina".
http://www.mela.fi/sites/default/files/tiedostot/tietoa_melasta/vuosikatsaus_2012.pdf
"Luopumistuesta tehdään viimeinen laki nelivuotiskaudeksi, minkä jälkeen järjestelmää ei jatketa. Alustava lakiluonnos valmistuu kesäkuussa".
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka-ja-talous/luopumistuki-loppuu-kokonaan-1.61003
Jos puolustusvoimien tai rajavartiolaitoksen sotilas- tai siviilihenkilö työskentelee virassa, johon on erikseen säädetty eroamisikä, hänellä on oikeus vanhuuseläkkeeseen mainitussa eroamisiässä.
"Uusien sotilaiden eroamisikä on 55 vuotta, ellei eroamisiäksi ole muuta säädetty. Puolustusvoimien eroamisiät käyvät ilmi alla olevasta taulukosta. Tästä poikkeuksena ovat upseerin tai opistoupseerin virassa palvelevat uudet sotilaat, jotka voivat erota palveluksesta 48 vuotta täytettyään ja saada palvelusvuosien mukainen eläke 55-vuotiaana edellyttäen, että 30 vuoden sotilaseläkeaikavaatimus täyttyy".
http://www.keva.fi/fi/elakkeet/ammatin_perusteella/puolustusvoimat_rajavartiolaitos/Elakeoikeus_eroamisiässa/Sivut/Default.aspx