Hei! Onko kukaan nyt Gambiassa tai hiljakkoin ollut? Miltä siellä vaikuttaa? Onko turistipuolella hiljaista? Miten paikalliset kokeen tän tilanteen? Onko kaikki palvelut avoinna? Entä siitä epäillystä ebola tapauksesta siellä?
Kiitos tiedoista.
moi!
1
188
Vastaukset 1
- tiina2511
tulin Suomeen pari päivää sitten Gambiasta. siellä on matkailijoita lähinnä keski-euroopasta ja englannista. skandinaavit puuttuvat lähes kokonaan.
ebolan pelko näkyy lähinnä
- joissakin kaupoissa ja pankeissa on kylttejä joissa pyydetään välttämään kättelyä
- julkisilla paikoilla on kuvatauluja joissa kerrotaan ebolan oireista ja kuinka pitää menetellä jos tuntee kärsivänsä niistä
- kehotuksia soittaa ilmaiseen palvelunumeroon mikäli tietää jotain ebolasta
- rajoilla tarkkaillaan maahan saapuvia, lyhyt haastattelu ja kuumeen mittaus
- passit tarkastetaan tunnollisesti; maahan ei pääse jos on edellisen 3 viikon aikana käynyt ebola alueilla tai Nigeriassa.
- maasta lähdettäessä tutkaillaan matkustajien yleistä vointia, haastatteluin ja tarkkailemella
alueellamme cape pointissa ei ole nähtävissä mitään poikkeavaa aikaisempaan verrattuna. paikallisten asuinalueilla ja maaseudulla elämä näyttää jatkuvan kuten ennenkin.
WHO;n ja paikallisten mukaan Gambiassa ei ole todettu ebola tapauksia. Mielestäni Gambian viranomaiset ovat hoitaneet mallikkaasti asian. Tehokkaalla tiedottamisella ja paniikin välttämisellä.
ainakin matkailijan kannalta pidän maata yhtä turvallisena kuin ennenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1701849Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1541340Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset221985- 71897
- 55816
- 46765
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63757- 89731
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200677Martinan alamäki jatkuu
Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”151636