Hitsareita Pohjois-Norjaan - 2 kpl

Ibos

Laivankorjaustelakan vetovaunun hitsaamista. Puikko ja täytelanka. Joulu- ja tammikuu. www.ibos-no

2

193

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ibos

      www.ibos.no

    • TROMSÖ

      iikingeistä on tullut nörttejä: Norjassa IT-ala kiinnostaa merenkulun ja öljynporauksen ohella
      Meri tuo Norjaan vaurautta monessa muodossa. Vesistä nousee kalaa ja pohjasta kaasua ja öljyä. Tromssassa veneet voivat olla vedessä läpi vuoden.

      Nuori norjalainen haluaa nykyisin töihin IT-alalle. Kongsberg Gruppen on Norjan suosituin työnantaja. Kahdenkymmenen mieluisimman työnpaikan joukossa on myös perinteisiä merenkulun ja öljy- ja kaasualan yrityksiä.
      Ulkomaat

      KSAT kerää dataa asiakkaille ympäri maailman. Yhtiö on perustettu Tromssassa ja sillä on kotipaikkansa lisäksi konttorit Oslossa ja Huippuvuorilla. Henkilökuntaa on 130. Pohjoisesta on helppo tähytä avaruuksiin. KSAT:in asiakkaita ovat muun muassa Yhdysvaltain avaruustutkimuskeskus NASA, Euroopan avaruusjärjestö ESA ja Norjan ilmatieteiden laitos. Avaruusteknologia on erityisesti insinööriopiskeilijoiden suosiossa.
      Ulkoministeriökin mahtuu mukaan

      Tromssalainen Nordlys-lehti listaa unelmatyöpaikkoja. Niitä ovat maan suurin finanssikonserni DNB, Statoil ja tili-, vero- ja lakipalveluiden konsulttiyhtiö Ernst & Young. Pankkien lisäksi suosituimpien yritysten listalta löytyvät myös kauneusjätti L´Oreal ja Coca Cola sekä lentoyhtiö SAS. Norjalaisnuori mielii myös puolustusvoimiin tai ulkoministeriöön. Rolls-Royce on työpaikkana suosituimmuussijalla 20. Norjalaisten keskipalkka oli 4700 euroa vuonna 2014.
      Suomen talouspulmat lisäävät Norjan vetovoimaa

      Suomalaisten työpaikkojen katoaminen lisää muuttoliikettä. Pohjoisessa siteet naapurimaiden välillä itä-länsisuunnassa ovat perinteiset ja luontaiset. Nokian alasajo esimerkiksi Oulun seudulla on lisännyt työikäisten ja yritysten kiinnostusta Norjan markkinoille. Myös Tromssan ja Oulun väliset suorat lennot lisäävät yhteydenpitomahdollisuuksia. Vientiyrityksiä avustava BusinessOulu on perustanut konttorin Tromssan keskustaan. Suomi-talolla on vapaata toimistotilaa. Kansainvälisten asioiden koordinaattori Maja Terning Business Oulusta kertoo, että Pohjois-Norjaan tarvittaisiin monenlaista työvoiimaa.

      – Tromssassa tarvitaan ICT-alan osaajia, verkkokoodareita, rakennus- sähkö- ja putkimiehiä. Tässä meillä on kovaa kilpailua esimerkiksi Baltian maiden kanssa. Norjassa puhutaan enemmän ja enemmän siitä, että Suomesta saa työvoimaa, mutta paljon on vielä tehtävää sen eteen, että oikeat tahot löytävät toisensa.

      Suomalaiset empivät Norjaan lähtöä usein puutteellisen kielitaidon vuoksi. Myös kontaktien puute askarruttaa. Työn hakeminen Norjassa vaatii samaa kuin Suomessa: Helppoa se ei ole, mutta mahdollisuuksia on, kun sitkeyttä riittää, muistuttaa Maja Terning.
      YLENEWS

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      27
      5333
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4677
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      155
      1703
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1446
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1282
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1114
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1094
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      206
      987
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      69
      982
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      839
    Aihe