FIREFOX OLETUSHAKUKONE??

Kun avaan uuden välilehden, niin avautuu Bing hakusivu, ennen oli Google. Tämä muutos tuli yhden ohjelman latauksen mukana. Miten saan Googlen takaisin? Firefox on uusin versio ja päivitykset ok. Poistin eilen ko selaimen ja latasin uudelleen, niin edelleen bingiä pukkaa avatessa uuden välilehden.
6160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
  • Joo, tos alemmassa oli juuri samasta asiasta kyse, mutta ei toiminut ainakaan mulla. Miten poistan TÄYSIN firefoksin koneeltani, kun normaalisti poistettuna kaikki ei poistu, koska uudelleen ladattuna esim kaikki suosikkini olivat valmiina selaimessa. Kokeilen poistaa foxin täysin ja lataan uudelleen. (kunhan joku neuvoo ensin)

    Äänestä

  • Majleen -77 kirjoitti:

    Joo, tos alemmassa oli juuri samasta asiasta kyse, mutta ei toiminut ainakaan mulla. Miten poistan TÄYSIN firefoksin koneeltani, kun normaalisti poistettuna kaikki ei poistu, koska uudelleen ladattuna esim kaikki suosikkini olivat valmiina selaimessa. Kokeilen poistaa foxin täysin ja lataan uudelleen. (kunhan joku neuvoo ensin)

    Vaihda se hakukone äläkä tee noin paljoa turhaa työtä.

    Äänestä

  • Turha pelleohjelma kun asia hoituu helposti ilman tuollasia pelleilyitäkin.

    Äänestä

Käyttäjäkohtaiset asetus yms. tiedostot eivät poistu vaikka itse ohjelman poistatkin.

Katso hakemistoa C:\Users\\AppData niin pitäisi löytyä Mozilla niminen hakemisto ja sen alta Firefox. Poistat kaikki Forefoxiin liittyvät hakemistot tuolta niin vanha asennus ei kummittele enää. Niin ja tuo hakemisto koskee Win7 ja muistaakseni Vistakin, XP:ssä on eri paikassa ja Winshit 8:n osalta ei tietoa mutta ehkä sama kuin Win7:ssa. Huomaa että tuo C:\Users\\AppData on piilotettu hakemisto eli joudut asetuksista laittamaan ensin "näytä piilotetut tiedostot".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Majleen -77 kirjoitti:

Kun avaan uuden välilehden, niin avautuu Bing hakusivu, ennen oli Google. Tämä muutos tuli yhden ohjelman latauksen mukana. Miten saan Googlen takaisin? Firefox on uusin versio ja päivitykset ok. Poistin eilen ko selaimen ja latasin uudelleen, niin edelleen bingiä pukkaa avatessa uuden välilehden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu