www.afrikansafarit.fi tarjoaa edullisia afrikan safareja. Olimme yhdellä tällaisella matkalla ja nyt täytyy varoittaa muitakin.
Alkuun varaaminen onnistui suht ok. Järjestelyt perillä oli myös ihan ok ja opas mukava. Ongelmia tuli kuitenkin vastaan. Ensinnäkin ensimmäisen päivän safariohjelmistosta puuttui jokiajelu. Opas ei tiennyt tästä mitään ja vaikka yritimme tavoittaa yrityksestä jotain henkilöä, kukaan ei vastannut. Seuraava safariajelu meni pieleen, kun emme päässeet kaikkialle minne piti "tulvan" vuoksi. Tuo tulva on kuitenkin sellainen, joka kuulemma toistuu viikottain jos sataa kerrankin. Seuraavana päivän piti olla kaksi eri safariajelua. Kumpaakaan ei ollut, sillä "tulva" jatkui. Sen takia emme sitten päässeet tuona päivänä lainkaan safarille, vaan kiersimmekin seuraavalle paikkakunnalle istuen yli 12 tuntia autossa. EI KIVAA. Tiedustelimme lentoja, mutta niitä ei kuulemma ollut saatavilla ja meidän piti joka tapauksessa siirtyä.
Safariohjelmastamme melkein puolet jäi toteutumatta. Olimme kuitenkin suht tyytyväisiä, kun näimme sentään jotain eläimiä.
Pahinta on kuitenkin, että olemme kolme kertaa reklamoineet asiasta. Kertaakaan yrityksestä ei ole vastattu mitään. Suomen päässä asiaa hoitaa joku Tuukka niminen henkilö. Tanzaniassa ilmeisestä hänen isänsä.
Näitä matkoja myydään mm. afrikansafarit.fi sivuilla. Samalle järjestäjälle taitaa kuulua myös finngap.fi sivusto ja ovat mukana toiminnassa jonkin Art in Tanzania järjestön kautta.
Finngap, art in tanzania, tai afrikansafarit.fi nimellä ei löydy yhtään yritystä ainakaan kilpailuviraston matkatoimistorekisteristä.
http://www.kkv.fi/Tietoa-ja-ohjeita/Matkustaminen-ja-matkan-jarjestaminen/matkatoimistorekisteri/?q=art
Jos haluuatte ottaa riskin, niin voitte ottaa kuten me teimme. Asiakaspalvelua on kuitenkin turha odottaa ja matkalta voi näköjään odottaa mitä vain. Itse suosittelen välttämään kyseisen yrityksen palveluja. Afrikkaan safarimatkalle menijät maksavat kuitenkin niin suuren hinnan, että kannattaa kerralla valita kunnollinen ja vastuullinen matkanjärjestäjä.
Afrikansafarit.fi kokemuksia
4
583
Vastaukset
- Afrikaan suuntaava
Ei tuo Finngap näytä olevan edes alv rekisterissä...
http://www.kauppalehti.fi/yritykset/yritys/finn gap oy/22114893 - safarilla2013
Myöhään kommentoin, mutta meillä oli aikoinaan koko heidän järjestämä reissu täynnä ongelmia.
Siis afrikansafarit .fi ja Art in Tanzania
Olimme varanneet viikon safarin ja sisäisen lennon Sansibarille, jossa heidän kautta vielä yhden yön majoituksen. Loput Sansibarin osuudesta olimme onneksi varanneet itse.
Sovituista majoituksista toteutui niin kuin piti vain kaksi. Aika nopeasti tajusimme että kaikki oli tahallista. Esim Tarangiren luonnonpuistossa maksoimme itse (siis jo toiseen kertaan) sovitun telttaleirimajoituksen luonnonpuiston sisällä (useampi sata dollari) kun emme suostuneet heidän muutoksiinsa (tarjottu vaihtoehto oli siis puiston ulkopuolella). Suurten kiemuroiden jälkeen saimme rahamme siitä takaisin Sansibarilla.
Sisäinen lento oli vaihdettu aamulennosta iltaan joka oli halvempi. Sansibarilla olisi taas ollut jokin muu halvempi majoitus.
Matka jälkeen laitoin kertomuksen matkamme ongelmista mutta mitään vastausta ei kuulunut. Vaatimalla ja huutamalla ja useammalla soitolla Suomeen ja AIT Tansanian toimistoihin saimme jotenkuten sen mistä olimme etukäteen maksaneet.
Safariajelut sinänsä olivat hyvät. Ja meillä oli oma jeeppi jonne mahtui hyvin.
Jos haluaa heidän kauttaan safarille lähteä niin kannattaa varautua että asiat muuttuvat. Ja ehkä tarkistaa hotelleista että varaus on todellakin olemassa. Ja lentolipuista tulee saada e.liput - meille kun sanottiin ettei niitä tule vaan varaus riittää. - Artintanzania
Itse afrikansafarit.fi sivuja ei enää ole, mutta katselin tuota art in tanzaniaa ja näyttää yhä pyörivän... Taitaapa vain olla niin, että kun rahat tulee kehitysavusta (kepa) niin toiminta on kannattavampaa kuin oikea bisnes.
Rahaakin näyttävät verkkosivuillaan keräävän, mutta rahankeräysluvasta ei näy mitään tietoa...
Taitaapa taas olla niin, että joku huuhaa tyyppi kuppaa veronmaksajien rahoja....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1745008- 151630
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621595Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211451Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91303Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931056Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit491050Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297942- 181901
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757