Edinburgh vai Glasgow?

Skotti2015

Olen päättänyt lähteä matkalle Skotlantiin, mutten ole osannut päättää varsinaista matkakohdetta. Kaipaan siellä jo olleiden apua, eli mitä tarjottavaa on Eginbughilla ja mitä puolestaan Glasgowilla? Kummassa itse olette olleet ja miksi? Toisen valitsen tukikohdaksi, mutta pyrin pääsemään toiseenkin vaikka päiväretkelle, kait se on mahdollista?

Antakaa vinkkejä asiasta...

5

1253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bloody Mary

      Hei vaan Skotti, kysymykseesi on vaikea vastata, koska kaupungit ovat varsin samankaltaisia ja tarjoavat aivan kaikkea. Edingurgh kenties tekee suuremman vaikutuksen ulkonäöllään. Sehän on Skotlannin pääkaupunki, joten sinne onmyös kertynyt enemmän historiallisia rakennuksia, kuten linnoja jne. Voisit siis valita sen tukikohdaksi ja sitten pompata päiväksi tai pariksi tsekkaamaan Glasgowin nähtävyydet ja tunnelman.

      Ennen valintaasi voit vaikka lukea kummastakin kaupungista siellä olleen suomalaisen näkökulmasta:

      http://iso-britannia.info/edinburgh

      http://iso-britannia.info/glasgow

    • Anonyymi

      glasgow ois varmasti aika nasta

    • Anonyymi

      Pitkälti kyse on siitä, mitä hakee matkaltaan. Kolmas vaihtoehto tukikohdaksi olisi pienempi kaupunki Inverness, joka on sijaitsee Ylämailla.

    • Anonyymi

      Olkoonkin, että aloituksesta on jo vuosia... Edinburghiin menee suorat lennot Helsinki-Vantaalta, Glasgowiin ilmeisesti ei.

      • Anonyymi

        Vaihtoehtona on lento Lontooseen ja sieltä joko yöjunalla tai päiväjunalla pohjoiseen. Olen matkustanut Lontoo - Inverness aikoinaan päiväjunalla ja silloin näkee aika paljon saaren maisemia ja miten maisemat muuttuvat etelästä pohjoiseen.

        Nyt ovat saaneet uutta kalustoa myös yöjuniin. Ihan ok, mutta ei VR:n veroista. Tuossa on juttu paremmasta hyttivaihtoehdosta.

        https://youtu.be/khm7uQK4JfI


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      97
      4183
    2. 70
      3437
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3064
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2539
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2346
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      205
      2137
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2061
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      860
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      791
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      766
    Aihe