Nuori avopari perustaa osakeyhtiön
Riittääkö että toinen on varsinainen jäsen ja toinen varajäsen.
Kun selaamme nettiä ja Suomen lakia, niin löytyy arvattavasti hyvin monenlaisia vastauk-
sia ja tapauksia. Mikä voi olla varajäsenen riski taloudellisesti?
Osakeyhtiö / Varajäsen
2
104
Vastaukset
Osakeyhtiön hallituksessa on oltava varajäsen jos hallituksessa on vähemmän kuin kolme jäsentä. Nuorikin avopari voi siis perustaa osakeyhtiön.
Varajäsen on vastuussa päätöksistä, joita hän tekee varsinaisen jäsenen sijasta. Jos avoparin varsinainen puolisko tekee kaikki päätökset, vastaa hän myös niistä. Muussa tapauksessa voisi olla vaikea löytää varajäseniä, elettiinpä missä siviilisäädyssä hyvänsä.
Jos nuori avopari perustaa osakeyhtiön yhdessä, voisi kuvitella että molemmat heistä omistavat yhtiön osakkeita. Osakkeenomistajalla saattaa olla joitain vastuita, jos on aiheuttanut vahinkoa. Vastuu päätöksistä on kuitenkin pääasiassa yhtiön hallituksella.
Jos varsinainen puolisko siirtää omaisuuttaan avopuolison nimiin ja siten velkojien ulottumattomiin, voidaan nämä siirrot peruuttaa tietyin edellytyksin pitkänkin ajan takaa. Tässäkään asiassa ei siviilisääty oikeastaan rajoita keinovalikoiman käyttöä.
Loppujen lopuksi osakeyhtiön hallituksen varajäsenen tehtäväksi taitaa jäädä velkasotkujen selvittäminen sen jälkeen, kun varsinainen puolisko konkurssin tehneenä keinahtelee hiljakseen hamppuköyden jatkeena.- Lupa irtoaa helposti
Vankilat ja vankeinhoito on tämä keskustelu.
Aiotte perustaa siis Kriminaalisen Osakeyhtiön ja haette tukea ajatukselle, kuinka kauan voi toimia ennen kuin kärähtää?
Muistakaa merkata Jari Aarnio äänettömäksi yhtiömieheksi. Hallituksen puheenjohtajaksi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä392955- 632334
- 1742294
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?331988- 171352
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411346Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221343- 101224
- 221201
- 111194