Hallituksen ikuisjäsen?

jäsenjäsenjäsenjäsen

Olen ollut taloyhtiön hallituksen jäsenenä useamman vuoden. Meillä oli 2 viikkoa sitten syyskokous missä valittiin taloyhtiön hallitus vuodelle 2015. En päässyt paikalle työmatkan vuoksi enkä myöskään valtuuttanut ketään edustamaan itseäni. En ole antanut lupaa, että olen käytettävissä hallituksessa seuraavana vuonna. Vähän aikaa sitten asukkaille toimitettiin tiedote, jossa esiteltiin taloyhtiön hallitus vuodelle 2015 ja minun nimeni oli varsinaisten jäsenten joukossa.

Onkohan tämä nyt ihan laillista, että minut on valittu hallitukseen, vaikka en ole ollut henkilökohtaisesti paikalla enkä ole antanut suostumustani jatkoon? Onko taloyhtiön hallituksen jäsenyys ikuisjäsenyys, josta ei pääse eroon kuin kuolemalla?

7

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • åoj åoj ååjk åojk

      Ei laillista. Kandee välittömästi ottaa yhteyttä ainakin hallituksen puheenjohtajaan ja vaatia välittömästi uusi kokous. Jos ei auta, sitten jonnekin kiinteistöliittoon tms. En tiedä kunnolla, ehkäpä hallinto-oikeus? Joku viisaampi kertonee tarkemmin.

      Oletettavasti vedotaan väärinkäsityksiin, kuulopuheisiin tms. Se ja sama, jos et ole ilmoittanut halukkuudestasi, ei sinun voi automaattisesti olevan halukaskaan. Noit tsaloyhtiöhallituksetha npyörivät pien kaveriporukan kesken, kaitpa kaikki ajatelleet, etttä kuulut sisäspiiriin ja siltä pohjalta junailleet jutun noin. Jatkossa kuulut takuuvarmasti ulkopiiriin, mutta kyllä kalkkeutuneita halintorakenteita pitää järisyttää. Oletettavasti teet suuremman työn yaloyhtiölle ottamalla asiasi hoidettavaksi, kuin lammasmaisesti olla hiljaa asiasta.

      • Ässä Mix

        Ei tästä kannata mihinkään kiinteistöliittoon alkaa soittelemaan tai vaatimaan uusia kokouksia. Jos et halua enää olla hallituksen jäsen, niin ilmoitat eroavasi hallituksen jäsenyydestä. Ilmoitus isännöitsijälle ja hallituksen puheenjohtajalle.
        Hallituksen jäsenyydestä voi erota milloin vain.


      • loiset_hiljaa

        > Noit tsaloyhtiöhallituksetha npyörivät pien kaveriporukan kesken, kaitpa kaikki ajatelleet, etttä kuulut sisäspiiriin ja siltä pohjalta junailleet jutun noin

        Siinäpä loiseläjän kommentti! Sehän on vaan kivaa sisäpiiripuuhastelua. Ja näitä arvostelijoita & selkään puukottajia riittää. Tietävät aina kaiken paremmin, mutta eivät itse ole valmiita vastuuseen tarttumaan. Kunhan huutelevat ja vahtivat, ettei hallitustyöskentelystä ainakaan kenellekään mitään makseta.

        Todellisuudessa tilanne on se, ettei vapaaehtoisia tahdo löytyä ja hallitusjäsenyydestä tullaa sen vuoksi tulemaan "elinikäinen" virka. Kun ei vaan löydy ketään tilalle, on enempi/vähempi pakko jatkaa. Ja kuunnella näiden loisten vittulua. Plus hommassa on aika iso hlökohtainen vastuukin. Esim. tuomio on rapissut parissakin tapauksessa, kun katolta on pudonnut lunta jalankulkijan päälle. Varmaan vielä tulee sekin päivä, kun tuomio ropisee, kun joku kuolee, koska paloauto ei päässyt pihaan väärin pysäköityjen autojen vuoksi.

        On vaan aika olemattomat mahdollisuudet hallituksella näitä väärinpysäköijiä yms. kurmoottaa....

        Itse en hallitushommiin enää suostu ellei myös korvauksia nosteta sille tasolle, että se korvaa paitsi vaivan että nuo vastuut/riskit. Siihen ei riitä mikään 50 €/kokous (joka sekin kestää helposti tunnin tai 2). 200 €/laaki rivijäsenelle ja 300 € pj:lle niin sitten katsotaan uudestaan.

        Peesaajat toki nostaa äläkän kustannuksista. Suotta, onhan heillä itselläänkin mahdollisuus ilmoittautua hallitukseen tienaamaan "helppoa rahaa". Eipä vaan ole käsiä noussut ainakaan millään 50/70 €/kokous korvauksilla...


    • Varajäsen valittu?

      Näitä tilanteita varten yhtiökokous on ilmeisesti valinnut varajäsenen? Kun hallituksesta on paennut jäseniä eikä se enää ole päätösvaltainen, niin vasta sitten on kutsuttava uusi yhtiökokous koolle. Mitä yhtiöjärjestyksenne sanoo hallituksen valinnasta ja kokoonpanosta?

      http://www.omataloyhtio.fi/artikkelit/6616/asuntoosakeyhtiolaki_.htm

      Jos hallituksen jäsen ei pääse yhtiökokoukseen, niin meillä hallituksen pj kysyy varmuuden vuoksi ennakkoon jokaiselta jäseneltä, haluaako hän jatkaa seuraavassa hallituksessa ja sitä ilmoitusta myös kunnioitetaan. Ketään ei valita hallitukseen vastoin tahtoaan, mutta ihan vähän voidaan läsnä olevaa entisen hallituksen jäsentä joutua painostamaan;)

    • tavall osakas

      Voiko KOKO taloyhtiön hallitus omalla yksipuolisella ilmoituksellaan yhtäkkiä erota ja kutsua kokoon ylimääräisen yhtiökokouksen, jossa valitaan uusi hallitus? Meidän yhtiössä kun näin on juuri nyt tapahtunut.

      Muuttuiko jokin lakipuolella 2015 alusta aiheuttaen tällaisen joukkopaon ja "rintamakarkuruuden"?

      • tapahtunut2016

        Puheenjohtaja voi erota ilmoittamalla hallitukselle. Hallituksen jäsenen on ilmoitettava taloyhtiölle erostaan . käytännössä kutsuttava ylimääräinen yhtiö kokous koolle, jossa valitaan uusihallitus ja hallitus valitsee keskuudestaan puheenjohtajan.


    • nenähaistaa

      Jokainen fiksu hallituksen jäsen ymmärtää, jos on aivot, että kolme-neljäkautta riittää hallituksen jäsenenä olla. Sitten joku muu saattaa olla paremmin asioihin tarttuva, ettei tule vain dollarikiilto silmiin, siis vain rahan takia olla hallituksessa, tai oman edun tavoittelu, varsinkin hallituksen puheenjohtajalla ei enempää kuin viisi vuotta ja piste, ettei luule omistavansa koko taloa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1044
    2. 65
      913
    3. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      898
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      882
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      49
      811
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      684
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      649
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      526
    Aihe