Kettupaukku pakkaselle

Tunguska

Mitä paukkua olette käyttäneet haulikossa talvi aikaan? Eilen ammuin ketun n.15-20 metriin paukku S&B magnum 3.75mm haulilla. Turkki irti, ainoastaan muutama hauli oli lävistänyt nahan. Onneksi muutama hauli osui kupoliin, joka tiputti ketun välittömästi.
Tänään ostin sitten:
-tungstenia 3.0mm haulillla 33g
-Winchesteriä 12/70 3.9mm niklatulla haulilla 40g.
-B&P supermagnumia 56g 3.9mm valmistajan erikoiskovetetuilla hauleilla, mitä lie käyttäneet?
-B&P magnum niklatulla haulilla 3.9mm 50g
Upotusta ja kuviota testattava ennen jahtia, oli kyllä yllätys miten huonosti haulit upposi s&b:ssa. Toivostavasti näistä löytyisi joku sopiva paukku, varsinki tungsteinista on odotukset korkealla.

Oletteko itse käyttäneet peruslyijyä, päällystettyä haulia vai jotain muuta paukkua.

17

8558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Latailija....

      Käytän 3,5 mm Rotweilea ja Gyttorppia 12cal ja haaskakytiksellä 10/89 4,0 mm Vinsua 68g.

    • nikke10

      Varmoja pakkaspaukkuja ovat ainakin Rottweil Pappe,B&B:n Winter ja Tricolor sekä Remingtonin Nirto Magnum,Nitro Turkey ja Nitro Pheasant. Välitulpan pakkaskestävyys ratkaisee patruunan toimivuuden talvikeleissä.

    • kiikarit

      Olkkoselta un-shot latinkeja ja aina on kettu vainaa
      sitten on remington ,federal, rio royal kaikki 12-70 ja 32-36g
      jos ei ole pakkasta niin saga high speed vo n. 430 m/s,fiocci high speed kuparoidut haulit BB on kaatanut monta kettua aikoinaan
      ite käytän em.kuteja ja lisäksi 3,9 mm sellier& bellot rautahauleja joissa on uskomaton läpäisy,Un-shot on parasta ,mutta kallis ratkaisu
      jos haulikossa 12-76 pesitys niin hull solway on tosi kova lati,kuvio vaan pitää kokeilla eri haulikokoja käyttäen,aloita 3,7 mm ja seuraava isompaan kokoon
      56g latingeista ei ole mitään hyötyä ja lähes kaikki 12-76 ,kin ovat sekulia
      sellainen lataus joka pakkasella antaa kovat vauhdit ja hyvän kuvion tappaa varmasti kaiken kotona ja puutarhassa

    • Konkarikettu

      Winsu double xx 3,3mm..

    • susinentai

      Peruslyijyllä ja 12/70 ne putoo jos tähtää kohilleen, se normi 30 metriä tietty rajana, ei haulikko mikään pitkän matkan tarkkuuskivääri ole.Rottweil on paukkuna yleensä.Ei se pakkanen niin suuria muuta, no metällä en alle -20 käy.

    • Susikin

      Pakkaspaukkua juuri tänään rupesin miettimään mikä toimii pikkupakkasilla alle -15 hyvin, Onko kokemuksia 12/70-12/76 jotain 3.25-3.75 kokoja .

      Ammuin viikolla kaksi kaurista tuli samalla uusi haulikkorihla piippu kastettua , toinen kivääri piipulla n; 100 metriä toinen haulipiipulla 3/4 supistajalla ja winchester Super speed 40 g niklattua 3.5mm meni haulit läpi vasta puolen nahkaan n; 25 metriä .

      Eli super speed niklattu 3.5mm olisi hyvä mutta ei taida pakkasilla olla "tehoja" jäljellä , olisiko joku niklattu/kuparoitu haulinen patruuna joka toimisi varmasti pakkasilla tiedossa/kokemuksia.

      • Vällykärmes

        No, tulihan se tuolla aiemminkin, mutta ihmettely senkun jatkuu asian tiimoilta.
        Eli toistetaan: UnA:a kun tarjoilet repolaiselle, niin ei tarvii paikkolaukauksia


    • Susikin

      No joo , onhan se UnA; tehokkain mutta 15,-/kpl jos niillä koko pakkaskauden ampuilee kaiken riistan yleispaukkuna ? Tietysti jos Susi-Ilves-Kettukin varmana passitettavana niin on paras valinta silloin . Joku ulkomaan UnA;a tai huono itselataus pakkasilla ,voi olla myöskin melko tuhnu eli viraton .

      Itse nyt hain sitä että olisi yleispätevä pakkaspaukku , missä lähdöt suurin piirtein pysyy lämpötilan laskusta huolimatta , sekä niklattu/kuparoitu lyijy hauleina niin upotuskin riittää kaikille mitä sattuu hollille myös ketulle .

    • näperrystä

      Kysyin tätä talvimetsästyksen paukkuasiaa vanhalta mieheltä, oli ihan ihmeissään että "jaa pitäisikö pakkaselle olla omat paukut, että kaatuu kyllä ihan samoilla kun muullakin kelillä", kuulemma on kaatunut kymmeniä vuosia.

    • Susikin

      Voi olla että olen propagandan uhri , kun noita patruuna testejä/upotuksia on tuolta seurannut siis metsästäjien itsensä kokeilemia .

      Tosiaan ei ennen vanhaan ollut kuin vissiin "keltainen royal" kylmiin olosuhteisiin mutta toisaalta ei myöskään etelä eurooppalaisia merkkejä suomen markkinoilla .

      Amerikan remingtonin nitro pheasant , torhammer, ovat vissiin parhaasta päästä olleet mutta phesantin max. haulikoko loppuu 3.3 sais olla jotakin 3.5-3.75,stakin jos jonkun merkkistä löytyisi.

    • rotsikk

      Kettuja ammun rottweilin tai vihtavuoren 2, 3 tai 4 mikä nyt piipussa sattuu olemaan.

    • Anonyymi

      Jos tänne joku muukin vielä herran vuonna 2021 eksyy, niin ottakaapa koeponnistukseen RC40, 12/70 40g semimagnum esim. 3.5mm kuulalla jota itse enimmäkseen kylvän pitkin syksyä (karkeampaa ja hienompaakin löytyy). Ei ole hinnalla pilattu ja pakkasessa toimii moitteetta, lähdöt laskee minimaalisesti paketin kyljessä luvatusta 418m/s ja tuo latausmäärä on riittänyt hanhen ja jäniksen peittelemiseen siinä määrin että 12/76 kudit on jääny asekaappiin.

      • Anonyymi

        Paljonko rc40:sen nopeus tipahti pakkasessa ja paljonko oli mittaus hetkellä pakkasta?
        Mikä ase ja mikä piipunpituus?
        Kylmä patruuna kylmään piippuun?


    • Anonyymi

      Nikkelöity, kuparoitu hauli ei tartu karvaan niin herkästi.

    • Anonyymi

      Una toimii pitkälle jos ampuja osuu, 60m-70m. Repolainen on tossut taivasta kohti ihan varmasti. 2,75mm. Riittää ja kuvio on tiheä.

      • Anonyymi

        Täältäkin pisteet wolframhaulisille panoksille. Lyijyhaulisista aikoinaan Federal rankattiin ykköseksi, sen kaksiosainen haulikuppirakenne kesti kylmää erinomaisesti.


    • Anonyymi

      Haulikkokohtaista mikä patruuna käy hyvin. Itse testattava peitto ja upotus. Naapurin haulikon paras voi olla omassa huonoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MTV: Stubbin turvamies ampui itsensä haulikolla virka-asunnon kellarissa

      Kaksi korkean turvaluokituksen poliisia on ampunut itsensä virantoimituksessa lyhyen ajan sisällä. Marraskuussa tasavall
      Maailman menoa
      221
      2783
    2. Perussuomalaiset leikkaa suomalaisilta enemmän kuin mikään puolue ikinä on leikannut

      Suomalaisia pitää auttaa ensin, uskottelivat kehitysavun leikkausten kapellimestarit Purra ja Tavio. Kannattajat äänest
      Salo
      29
      2392
    3. Amerikka vajoamassa diktatuuriksi?

      Trumpin ja Muskin -koalitio on ravistelee amerikkalaisen demokratian perusteita. Republikaanienemmistöinen kongressi on
      Maailman menoa
      348
      1895
    4. Mitä ajattelet

      Kaivatustasi juuri nyt?
      Ikävä
      105
      1565
    5. Onko kaivattusi

      Millainen luonteeltaan?
      Ikävä
      69
      1480
    6. Miksi en antautunut sulle mies?

      Vaikka olin ihastunut... Vaikka tunsin olevani turvassa sun seurassa... Vaikka sä olisit halunnut... Vaikka mä olisin
      Ikävä
      151
      1447
    7. Suurimman osan ajasta tuntuu, että turha toivo

      mutta sitten hetkittäin tulee tunne, että jotain sittenkin voi olla. Mistä tämä tulee? Sen olen tiedostanut, että sinä o
      Ikävä
      11
      1386
    8. Pernilla Böckermanin ex-rakas Artulta yllättävä teko - Tilittää: "En olisi uskonut ikinä..."

      Pernilla Böckerman voitti TTK:n v. 2023 yhdessä tanssiopettajan Anssi Heikkilän kanssa, jolloin julkisuutta sai hänen se
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1219
    9. Rakastuin sinuun joskus talvella 2020

      Ja siitä lähtien tunteet ovat koko ajan vahvistuneet. Nyt olen sitten yrittänyt unohtaa, vaikka kovin epävarmaa on mitä
      Ikävä
      53
      1026
    10. Onko tunteesi laimenneet

      Minua kohtaan miten paljon?
      Ikävä
      66
      1022
    Aihe