Minulla on 12 vko ikäinen sakemanniuros. Rokotuksen yhteydessä putsattiin korvat ja jo hieman pystyyn nousseet korvat lerpahtivat totaalisesti. Nyt viikon jälkeen korvat ovat edelleen lerpallaan. Onko mahdollista että koiran korvat ovat saaneet siipeensä putsausoperaation yhteydessä? Onko kenelläkään kokemuksia tälläisestä?
Luppakorvako
1
224
Vastaukset
- Raikon
Pentusi on vielä niin nuori, että ne korvat voivat tuossa iässä kyllä lerpahtaa sinne ja tänne muutenkin aina välillä vielä myös.Ja sanovat sitäkin myös,että usein kun pennulla alkaa maitohampaat irtoilla, niin siinä vaiheessakin usein vaikka korvat olisivat jo pystyssä olleetkin,niin ne voivat uudestaan taas lurpahtaa väiaikaisesti ja nousevat sitten hampaiden vaihdon jälkeen pystyyn taas kuitenkin.
Minullakin oli aikoinaan saku, jonka korvat puolivuotiaaseen asti olivat vaihdellen pystyssä ja sitten taas lurpallaan.Sillä saattoivat korvat olla koko päivän pirteästi pystyssä,mutta sitten kun se väsyi päivän touhuista ja meni nukkumaan, niin silloin sen korvatkin ihan kuin "väsyivät" ja ne lurpahtivat alas taas jälleen myös .Ja sitten kun koira taas heräsi ja alkoi virkistyä,niin korvatkin alkoivat jälleen jo nousta pystyyn jälleen taas myös .Vähän siitä vielä ikää lisää tultua sen korvat kyllä sitten lopulta jäivät kuitenkin pysyvästi pystyyn eivätkä enää lerpahtaneet vaikka koira olisi väsynyt ollutkin.
Ja voihan se tietysti olla ,että se korvien putsaaminen sinun pentuusi hiukan saattoi vaikuttaakin,mutta se on varmasti kyllä ihan väliaikainen ilmiö vaan. Ja kyllä ne korvat siitä varmasti ylös taas nousevat aikanaan, kun ne ovat kerran pystyssä jo olleetkin vaikka pentu noin nuorikin vielä on.Joten ole vaan ihan huoleti ja odottele rauhassa vaan, niin kyllä ne siitä vielä uudestaan varmasti nousevat.
Joissakin sakemannien suvuissa on tosin onllut kuulema kyllä kuulema koiria jotka ovat periyttäneet pehmeäkorvaisuutta ja sen johdosta jotkut sakut ovat jääneet pysyvästikin luppakorviksi.Mutta se ei ole kovin yleistä ja tuskin sinun koirallasi sitä pelkoa tosiaankaan on, koska sillä on korvat jo pystyssä tosiaan olleetkin ja tämä eläinlääkäri reissu ilmeisesti vaan nyt sitten ehkä hiukan korvia saattoi "häiritä" ja menee varmaan ohi siitä kyllä myös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622552Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant979811Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.537723Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va956492SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936227Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m645830Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,605325Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515213HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1214863Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074554