Olen surullinen tänään..

Tärkeä

..Harvemmin olen ollut surullinen enää kun erostani on jo 3 vuotta.. Tänään tuli sellainen outo suruntunne rintaan.. Ymmärsin jotenkin tuon eroajan hyvin pitkäksi mitä olen nyt sinkkuna ollut.. Olen mielestäni ollut valmis rakkauteen jo pitkän aikaa, mutta miksi kohtalo ei tuota ihmistä luokseni johdata? Näkisitkö Sinä tähän asiaan?

2

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      sinulla on keskeneräinen tekeminen, mikä vaatisi enemmän huomiotasi. vie se jo lopultakin päätökseen, että energiat vapautuvat muuhun.
      surku voi tulla myös joulun vuoksi, koska se ahdistaa sinua. mutta mitä eron aikaan tulee, sitä ei voi määritellä. toisilla menee viikkoja ja toisilla vuosia. jotkut antavat koko elämän mennä suremiseen ja elävät muistoissaan. et sinä sellainen ihminen ole.

      kohtalo ei ole lahja, mikä putoaa syliin, niin en usko. se on enemmänkin palkinto, kun on ensin yrittänyt itse kaikenlaista omasta aloitteestaan.
      odottavan aika on pitkä, ja tekevällä riittää maiskuttelemista. joskus tekee virheaskeleita ja niistä oppii uutta myös itsestään.

      olet rankka itseäsi kohtaan, samalla myös mukavuudenhaluinen. ota nyt askel eteenpäin ja keksi itsellesi vaikka joku kurssi, missä pääset oppimaan ja tutustumaan uuteen, miksei ihmisiinkin.
      sinä löydät vaihtoehtoja, kahdenlaisia. löydät taiteellista ja toisaalta mukavuudenhaluista - mistä olet ymmälläsi. kannattaa viedä loppuun se, minkä olet jo aloittanut. tällä en tarkoita ihmistä. tässä näen kaksi mahdollista kumppania, mutta heidät sinun tulee ensin löytää. en usko, että he tulisivat kotiisi ovikelloa soittamaan.

      t. Keskiyö

    • Tärkeä

      Kiitos.

      Mielestäni minulle ei ole enää mitään ollut kesken, ainakaan miesten osalta. Kyllä tässä on jo niin paljon yksin lasten kanssa taaperrettu, että arkikin sujuu jo. Toki talouden kanssa on ajoittain tiukkaa. Opiskeluun on tässä motivoitu.. En tiedä oikein olisiko minusta.. Joulu tulee vamasti olemaan vaikeaa aikaa kun yksin koko Joulun teen lapsilleni. Suvusta on turha juuri apuja kysellä..En tiedä jaksanko itse enää edes etsiä kumppania. :) Ei kai se etsimällä tulekaan..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      184
      1432
    2. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      80
      1080
    3. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      876
    4. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      77
      865
    5. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      83
      777
    6. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      744
    7. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      109
      705
    8. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      117
      618
    9. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      48
      597
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      18
      548
    Aihe