Miksi suomalaiset eivät hoida lähimäiset kotona kuten Suumaher! Eihän se maksa kuin 6,5 miljoonaa vuodessa!
http://www.iltalehti.fi/formulat/2014112518864151_fo.shtml
Eikö teidän mummi tai täti ole sen arvoinen?
En ymmärä ???????????
1
157
Vastaukset
- Omaani hoitelen
Tuskin olen kyvykäs helpottamaan "ymmärrystäsi", mutta yritän nyt "kaikesta huolimatta".
Aloitan itselleni armollisesti "helpoimman kautta" ja kerron Sinulle arvoisa kansalainen, että itse en kuulu noihin onnekkaimpien "Suumaherien" joukkoon ja lähes naurettavalla eläkkeelläni ( nyt saan n. 195 euroa nettona omaishoitajien "lakisääteistä" ) olen "kaikesta huolimatta" sitoutunut hoitamaan puolisoani, kunnes minut on tuhkattu. ( Toivottavasti aika pian, ellei peräti jo lähes hetihuomenna ).
Minun mielestäni jokainen meistä, jotka ovat saaneet ainutkertaisen mahdollisuuden tehdä oma "pikavisiittinsä" tänne maailmankaikkeuteen, olemme "sen arvoisia".
Meillä hyvinvointivaltio Suomessa valitsemiemme päättäjien säätämä laki omaishoidon tuesta vesittyy jo lähtökuopissa, koska omaishoitajan statuksen saanut henkilö määritellään vasta kunnan pyrokratian rattaissa omaishoitajaksi.
Jos kunnan kukkaro on kunnossa, niin omaishoitajalla on jopa mahdollisuutensa saada palkkio tekemästään "arvokkaasta työstä". SDP puolueen Anneli Kiljusen "arvion" mukaan maamme n. 300 000 omaishoitajasta ainoastaan n. 40 000 kuuluu tuon tuen piiriin.
Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että mummit ja tädit ovat "sen arvoisia", mutta olen jo vuosia odottanut, että valitsemamme päättäjätkin olisivat vähän enemmän, kuin tuon 40 000 verran sitä mieltä, että me omaishoitajat säästämme tekemällämme "arvokkaalla työllä" ihan oikeasti "miljardiluokan" säästöt yheiseen kassaamme.
Juuri näin vaalien lähestyessä odotankin innolla eri puolueitten "tarjousta" meille omaishoitajille. Vasemmistoliiton Annika Lapaintie ei ole "työkiireiltään" vielä ehtinyt vastata Hänelle esittämiini kysymyksiin omaishoitajuudesta, jota asiaa hän toveri Eila Tiaisen kanssa käsitteli yli vuosi sitten.
Mitä tulee esittämääsi kysymykseen "Miksi suomalaiset eivät hoida lähimäiset kotona kuten Suumaher!" sanon oman käsitykseni asiaan.
Suomen kansa on juuri nyt Läntisen-Euroopan ostovoimattomin kansakunta ja ottaen huomioon EU:n normittamat n. 1 000 000 köyhäämme ja todellisten työttömien määrän puolimiljoonainen joukko, on syytä "olettaa", että ihmetyksellesi on jopa katetta?
Toivon Sinulle, läheisillesi ja myös kaikille muille paljon enemmän jotain muuta, kuin arvokasta työtä tekevän omaishoitajan "statusta".
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19510856Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 351597
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500