New York on SUPER

sy Snoopy

Olen käynyt 4 x, mutta tuntuu kuin olisin käynyt monta kertaa useammin. Elokuussa oli armottoman kuuma, pakokaasu tuoksui. Empire State Buildingin näköalatasanteella ei voinut smogin takia oleskella kuin vähän aikaa, sitten silmiä alkoi kirvellä. Metrolla palaaminen Yankee Stadionilta myöhään illalla vähän pelotti. Muutamaa levottoman näköistä tyyppiä lukuunottamatta vaunu oli lähes tyhjä. Hoono englanti -taksikuski oli reipas ja mukava ja toivotti "nice stay in New York". Talvella oli yhtä kylmä ja pureva viima kuin Paul Simonin laulussa The Boxer. Kulmauksen self service pikku buffetissa kerättiin kehdeksalla dollarilla makoisa annos pahviastiaan klo 2 aamuyöllä. Aleliput Benny Anderssonin Chess-musikaaliin maksoivat vain 45$. Taksi lentokentälle juuttui iltapäiväruuhkaan ja melkein myöhästyimme lennolta. Ja siinä oli vain 0,1% siitä mitä muistan New Yorkista. Great city! www.snoopy.fi

3

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kertariitti

      Ihan hirvee paikka. Ei koskaan enää.

    • NY_ssa_2013

      Kerran käynyt ja toivottavasti pääsen uudestaan. Hieno kulttuurikaupunki, paljon nähtävää ja hupaisaa että liikuntamahdollisuudetkin ovat olemassa. Ruokakulttuuriakaan ei saa unohtaa puhuttaessa New Yorkista. Itse en päässyt pyörälenkille ensimmäisellä kerralla, ohjelma oli enemmän taidepainotteinen. Korjataan toivottavasti seuraavalla kerralla.

      Kaupunki oli yllättävän edullinen ainakin suomalaiseen hintatasoon tottuneelle. Hyviä ruokapaikkoja on paljon ja monet niistä meikäläisittäin halpoja. Palvelut, kuten parturi ja pesula, ovat edullisia.

    • Kävinkahdesti

      Ruuhkainen kivikylä. Lontoo on huomattavasti miellyttävämpi. New Yorkissa vastaan iskee myös kerjäläisten suuri määrä. En pidä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      45
      3500
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      18
      2901
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2584
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      70
      2319
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2171
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      45
      2073
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1901
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1686
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1553
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1465
    Aihe