win 7 ja 8 varmuuskopionti tikulle

kuinka kopioidaan oikea oppisesti win 7 ja 8 tikulle 32g
11109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Windows 7 kopionti usb tikulle ei onnistu mutta Windows 8 onnistuu.

Äänestä
  • Kloonauksen asennuksestaan voi tehdä mistä tahansa käyttiksestä mille tahansa medialle, apuohjelmilla saa myös boottaavan Win7 tai mistä tahansa käyttiksestä tehtyä tikulle tai mille tahansa medialle josta käynnistämistä BIOS tukee.

    Äänestä

Ei voi Windowsin omalla. Jollakin muulla kyllä.

Äänestä
  • Windowsin omat työkalut ovat poikkeuksetta hyvin rajoittuneita yritti tehdä ihan mitä tahansa. Mikäli ne riittävät käyttötarkoitukseensa niin sitten muuta ei toki tarvita, mutta harvemmin ne riittää mihinkään.

    Äänestä

  • UPDATE_10575855 kirjoitti:

    Windowsin omat työkalut ovat poikkeuksetta hyvin rajoittuneita yritti tehdä ihan mitä tahansa. Mikäli ne riittävät käyttötarkoitukseensa niin sitten muuta ei toki tarvita, mutta harvemmin ne riittää mihinkään.

    Terve. Tarviinkos jonkin muun ohjelman winin seiskalle jos otan levykuvan (kopion) koko hoidosta tietyllä hetkellä usb:n välityksellä ulkoiselle kiintolevylle?
    Tarkoitus siis käyttää mahdollisessa palautuksessa jos savut lähtee. Eikös se palauta sitten kuvanoton hetkiseen tilaan jos uudelleen asennukseen joutuu? (kovo hajoaa tms.) Ja tarviiko ulkoista levyä miten alustaa?
    Tuntuis helpoimmalta konstilta kuin muuten alkaa vehdata eri levyjen ja tikkujen kanssa.

    Äänestä

Ei tarvitse.

Se palauttaa täsmälleen siihen tilaan jolloin se otettiin levystä. Ulkoinen levy olisi syytä olla NTFS formaatissa ja riittävästi tilaa levykuvalle. Se kun vie saman verran tilaa kuin nyt levystä on käytetty.

Äänestä
  • Vielä kysyn että missä vaiheessa tuon formaatin saa valittua kun on valinnut varmuuskopionnin ulkoiselle levylle? Onko noilla ulkoisilla jo sisällään valinnan mahdollisuus, vai kysyykö järjestelmä tuota kun yhdistää?

    Äänestä

Jos levy ei oletuksena ole tuossa formaatissa niin se pitää alustaa siihen ennen varmuuskopiointia. Tämä tehdään samasta paikkaa kuin muidenkin usb tallennuslaitteiden alustus.

Äänestä
  • Eli ohjauspaneeli >järjestelmä & suojaus > valvontatyökalut>laitehallinta >levynhallinta ?

    Äänestä

Sieltäkin voi mutta itse teen sen aina resurssienhallinnan kautta klikkaamalla haluttua levyä hiiren oikealla painikkeella ja "Alusta".

Huom! Levyn kaikki tiedostot tulee poistumaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


32 tikku kirjoitti:

kuinka kopioidaan oikea oppisesti win 7 ja 8 tikulle 32g

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu