Minulla on niska olka ja hartiavaivoja.
Onkio olemassa säädettäviä näppiksiä ja hiiriä sekä työpöytiä? Mistä voi kysyä? nyt käytän langatonta hiirtä mutta vaivoja siitä huolimatta
Eli neuvoja toivotaan
Onkio olemassa säädettäviä näppiksiä ja hiiriä sekä työpöytiä? Mistä voi kysyä? nyt käytän langatonta hiirtä mutta vaivoja siitä huolimatta
Eli neuvoja toivotaan
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tarkista ensin työskentelyasentosi.
Jos et pysty säätämään pöydän korkeutta, nosta tuoliasi sen veran että et hiukkaakaan joudu nostamaan olkapäitäsi. Siispä, sormet näppikselle (hiiri samalla korkeudella), käsivarret putoaa olkapäästä rentoina alaspäin, ranne ja sormet hitusen alaviistoon kyynärpäästä. Rannetuki olisi myös hyvä ettei sormet nouse paljoa rannetta korkeammalle.
Onhan niitä säädettäviä työpöytiäkin, mutta ergonomia on sama. Jos käsivarsia ja olkapäitä joutuu jännittämään tai pitämään yhtään koholla niin taatusti on niska ja hartiat jumissa.
Ai niin, ja näytön korkeus ihan lievästi alaviistoon silmien tasosta, ettet joudu jännittämään niskaasi.
Näillä eväillä minä olen pärjännyt ilman vaivoja.