Mitä tehdä kun....

Eli kertokaa, mitä tehdä kun poikaystäväni on aivan hulluna metskästykseen ja näin syksyisin näen häntä tuskin ollenkaan. Tuntuu, että hänellä on jotain paljon tärkeämpää tekemistä, kuin olla kanssani. Miten saisin hänet viettämään enemmän aikaa kanssani? ja käymään metsällä vaikka muutaman kerran viikossa? Ymmärään sen, että metsästys on hänen harrastuksensa ja tärkeää hänelle, mutta minä olen(ko) hänen tulevaisuutensa... AUTTAKAA?
5816
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Siitähän voi tulla teidän yhteinen harrastus.

Äänestä
  • Joo mukaan vaan aikoinaan mun vaimokin valitti siittä kun kaikki viikonloput meni koiran kanssa metällä, kerran sitten sanoin, että lähes mukaan no hiukan pitkinhampain se lähti, mutta nyt kulkee matkassa mielellän aina kun siihen on mahdollisuus, sanoo nauttivansa nuotiolla istuskelusta ja kahvinkeitosta mulle ja mun metsästyskavereille, suoritti jopa metsästystutkinnonkin nyt on oma haulikko ja muutaman jäneksenkin on saannut ja pyyn.
    Ja mikä on kivointa tässä, meidän suhde on parantunut kovasti yhteisen harrastuksen myötä..Kuntokin on nousut vaimolla kovasti.

    Äänestä

Mahdatko olla oma vaimoni, kun kuulostaa niin tutulta. Se vain pakkaa olla niin ihmisissä kuin koirissakin, että toiset ovat riistaverisiä ja toiset ei. Toiset enemmän, toiset eivät yksinkertaisesti pysty olemaan poissa metsistä.
Yritä ymmärtää, harrastushan on hyvä, voisihan miehesi huonomminkin aikaansa viettää.
Metsästyskausihan on sitäpaitsi lyhyt. Sehän alkaa vasta 10.8 kyyhkystyksellä ja päättyy jo huhtikuun lopussa kun majavat on kytätty.

Äänestä

Se on kyllä silleen että jos se nyppii niin se sit nyppii monta vuotta .Suosittelen todella tarkkaa harkintaa kannattaako jatkaa vai voisitko tottua siihen. Itsellä vähän toisenlainen ongelma.Nimittäin meillä käydään keskustelua siitä kumpi menee metsälle kun kumpikin sitä harrastetaan ja meillä on lapsia niin ei siis aina päästä yhtäaikaa.Naisena ymmärrän sinua mutta metsästäjänä tiedän että se on elämäntapa se harrastus.Voisit itsekkin mennä mukaan ulkoilemaan vaikka jos et metsästyksestä sinänsä kiinnostu.Toisen mielihaluja ei pidä yrittää muuttaa.Saattaa muuten muuttua koko ihminen ja mennä pilalle.

Äänestä
  • Minä olen 12 vuotta, Lapsista ei pitäisi olla haittaa metsälle. Mukaan vain. Itsekkin harrastan jo metsästystä. Ens vuona ajattelin hirvenkin kaataa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yksinäinen kirjoitti:

Eli kertokaa, mitä tehdä kun poikaystäväni on aivan hulluna metskästykseen ja näin syksyisin näen häntä tuskin ollenkaan. Tuntuu, että hänellä on jotain paljon tärkeämpää tekemistä, kuin olla kanssani. Miten saisin hänet viettämään enemmän aikaa kanssani? ja käymään metsällä vaikka muutaman kerran viikossa? Ymmärään sen, että metsästys on hänen harrastuksensa ja tärkeää hänelle, mutta minä olen(ko) hänen tulevaisuutensa... AUTTAKAA?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu