kritiikin ja kysymysten vuo

Olen hakannut päätä seinään yrittäessäni muotoilla kysymyksiäni, joten tämä saattaa olla sekavaa...

Magiasta keskustelu näyttää olevan ihmeellisen jähmeää. Jos kaksi (tai useampi) asioihin perehtynyttä tahoa keskustelevat "asioista" niin ainakin ulkopuolisen silmin kulku on useimmiten lähes surkuhupaisaa. Vihjailuja kiertelyjä, välttelyä ja epämääräisyyttä. Ilmeisesti tiedon mahti on niin polttava ettei asioista voi kokonaan vaieta, mutta ei uskalleta myöskään paljastaa liikaa. Tai sitten ei oikeasti tiedetä mitään.

Toinen ihmetyksen aihe koskee uusien uteliaiden kyselijöiden ja kokeneiden magaian harjoittajien välisiä keskusteluja. Ymmärrän että: "miten saan nopeasti kirottua naapurin Raimon, kun se haisee pahalle ja huutaa öisin" viesteihin vastataan niiden ansaitsemalla tavalla. Samoin ymmärrän, että kaikki asiat eivät ole täysin turvallisia heikoille raunioille. Sitä en ymmärrä, että järkeviin kysymyksiin vastataan (jos nyt yleensä vastataan) linkillä, joka johtaa keskusteluun jossa vastataan kysymyksiin, että "lue" tai "kyllä ne asiat ymmärtää jos ymmärtää". ai jaa...

Nyt kun sain kaikki huonolle tuulelle jatkaisinkin kysymyksillä.

- Millainen alkusysäys teillä on ollut magiaan?
- Miten energiavirtoja tai niiden käsittelyä voisi kuvailla ihmiselle joka ei ole sitä milloinkaan tehnyt?
- Miten saa juonen päästä kiinni? Tietoa toki haen ja olen hakenut koko elämäni ajan, ongelmana näyttääkin olevan juuri "oikean" tiedon löytäminen. Uskonpuutteessa elävälle tarvittaisiin tosin jo pieni ihme.
- Jos ei puhuta suorittavasta magiasta niin onko ihmisen ominaisuudet määräävä tekijä, esim. energioavirtojen havaitsemisessa? Eli toisin sanoen voiko joku olla magiafrigidi?
- Miten magiaa voisi yleensäkin pukea sanoiksi jotka loisivat käsinkosketeltavan tuntuman, eihän sitä tietenkään kunnolla voikaan, mutta joitakin osa-alueita ja tarpeeksi yksinkertaistaen...ehkä

En enempää kiusaa kysymyksilläni.

Olen ollut jo pitkään sitä mieltä, että monet fiktiiviset tarinat sisältävät merkittävämpiä faktatietoja kuin mitä varsinaiset totuuden torvet. Mitä mieltä olette tästä? (enkä tarkoita Da Vinci koodia:) inhoan muuten hymiöitä...

no tulihan sieltä näköjään vielä yksi mutta nyt se on loppu.

oikeasti.
101229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tässä jotakin kysymyksiisi:

- Millainen alkusysäys teillä on ollut magiaan?

Niin pienestä tytöstä pitäen kuin ikinä vaan muistikuvia on, olen ollut tietoinen siitä, että jotakin sellaistakin on olemassa jota ei silmällä näe ja jota ei voi koskettaa. Sen vaan tietää.

- Miten energiavirtoja tai niiden käsittelyä voisi kuvailla ihmiselle joka ei ole sitä milloinkaan tehnyt?

Kun jollekulle "lähettää" energiaa, tuntuu se pistelynä sormien päissä ja lämpönä kämmenissä. Kun taas on vastaanottavana osapuolena, tuntuu se miellyttävänä lämpönä koko kehossa ja mielessä. Tällaista siis yleensä, mutta joskus ei pysty lähettämään eikä vastaanottamaan, ja joskus lähettäessä omat voimat hiipuu tyystin ja vastaanottaessa näkyy valkoista valoa ja maailma ympäriltä ikäänkuin katoaa. Nämä siis vain minun kokemuksiani, ovat varmasti jokaisella erilaisia.

- Miten saa juonen päästä kiinni?

Mielestäni tätä ei voi kirjoista lukea eikä niinollen opetella. Se joko on sisälläsi tai ei. Kehoittaisin keskittymään, hiljentymään ja putsaamaan ajatukset kaikesta turhasta.

- Jos ei puhuta suorittavasta magiasta niin onko ihmisen ominaisuudet määräävä tekijä, esim. energioavirtojen havaitsemisessa? Eli toisin sanoen voiko joku olla magiafrigidi?

Kyllä magiafrigidejä on paljonkin.

- Miten magiaa voisi yleensäkin pukea sanoiksi jotka loisivat käsinkosketeltavan tuntuman, eihän sitä tietenkään kunnolla voikaan, mutta joitakin osa-alueita ja tarpeeksi yksinkertaistaen...ehkä

Henkilöiden välillä magia on tarkoituksella toiselle aiheutettuja tuntemuksia. Maailmankaikkeutta tuskin pystyy magian avulla ohjailemaan. Magia on psykologista silmää ja keskittymistä. Ajatuksien voimalla asioiden ohjailua toivottuun uuntaan (ainakin yritystä).

Äänestä

Tämä on visaisempi kysymys. Miksikö? Koska "magiaa" on niin monenlaista ja vaikka lähtisi liikkeelle aivan perusasioista, mikään universaali magia-aloitus ei mielestäni toimi - tai sellaista ei edes ole - vaan on lähdettävä liikkeelle jonkin maagisen viitekehyksen (lue: tradition/jonkun keksimän systeemin/ismin/työkalupakin) sisältä.

Yleensä näyttää siltä että täysin ateistis-materialistiselta perustalta on varmasti vaikea lähteä etenemään eli uskonpuute tulee jo alkuunsa. Mihinkään sokeaan uskoon en kannusta, vaan lähinnä avoimen ja seikkailunhaluiseen mielen säilyttämiseen. Jos sellaista ei jo ole niin tuskinpa magia aihepiirinä edes kiinnostaisi.

Viime kädessä näkisin, että magia on tietoisuuden ytimestä, omasta psyykestä, lähtöisin. Se on tahdon akti, jossa saattaa olla seremoniallinen kuorrutus (vaatetus, rituaalit, välineet) mukana, ainakin ensi alkuun.

Jos nyt alusta alkaisin, lähtisin ehkä liikkeelle seuraavasti:

1)kokeilisin ensin erilaisia hengitys/keskittymis/visualisointi/meditaatio/joogaharjoituksia. Ihan sama minkä koulukunnan metodeja käytät, kunhan ovat sinulle sopivia. Sen dogmaattisen sälän sieltä ohjeistuksen joukosta voit karsia itse pois. Sen jälkeen voisi sitten miettiä, onko rahkeita maagisempiin kuvioihin.

2)tuumisin, mitä oikein haluan itseltäni ja elämältäni. Mikä on se tietoinen itse vai onko sellaista ollenkaan ja jos ei ole, voiko sen luoda magian avulla? Olisiko ehkä maagisia ryhmiä tms. ihmisiä, joilta saisin vinkkiä ja apua ihan kasvokkain, eikä vain tietokoneen äärellä.

3)jos täytyisi etsiä suomenkielinen vaihtoehto, josta ainakin _jotain_ saa aloitteleva maagi irti, se olisi mielestäni - tällä hetkellä, kun muutakaan ei vielä ole - Tapio Kotkavuoren "Vasemman Käden Polku"-niminen kirja. Vaikka se on kirjoitettu tietystä suurta yleisöä arveluttavasta perspektiivistä (tämä johtuu tosin pitkälti tietämättömyydestä), sen magian harjoittamista käsittelevä osuus on aivan omiaan auttamaan aloittelijankin "oikealle tielle" (eli sille ikiomalle). Siinä olisi ainakin jotain alkutaipaleelle.

Että näin.

Äänestä

>> Jos kaksi (tai useampi) asioihin perehtynyttä tahoa keskustelevat "asioista" niin ainakin ulkopuolisen silmin kulku on useimmiten lähes surkuhupaisaa. >>

Niin, jopa magiasta voi tehdä suorittamiseen, kilpailuun ja egon tyydyttämiseen tarkoitetun sosiaalisen pelin. Näkyy se täälläkin, kun palsta on avoin kaikille, riippumatta siitä kuinka vakavalla mielellä on liikenteessä. Silti, minun mielestäni keskustelu täällä on kuitenkin pysynyt varsin asiallisena, mikäli verrataan muihin uskontokeskustelun palstoihin. Toisaalta, tämänkin palstan kehitys on ollut tasaista alamäkeä jo viime keväästä lähtien.

>> Toinen ihmetyksen aihe koskee uusien uteliaiden kyselijöiden ja kokeneiden magaian harjoittajien välisiä keskusteluja. >>

Alkuun haluavilla kyselijöillä itselläänkin on tässä vastuu ottaa huomioon, etteivät kaikki jotka esiintyvät asiantuntijoina, välttämättä ole sitä.

Minunkin mielestäni pelkkä kirjoihin tai linkkeihin viittaaminen on varsin aivokuollutta kommunikaatiota. Keskustelupalstalla tulisi keskustella itse ja kertoa omista kokemuksista omin sanoin. Tietysti kirjasuositusten ja linkkien treidaaminen on myös tämän palstan tarpeellinen funktio.

>> - Millainen alkusysäys teillä on ollut magiaan? >>

Minulla se lähti ajatuksesta, että omaan psyykeen normaalia syvällisemmin paneutuminen saattaisi tuoda elämääni lisää mielekkyyttä. Kautta historian magia on ollut toimiva työkalu tähän tarkoitukseen, joten ajattelin, että miksen sitten minäkin voisi.

>> - Miten energiavirtoja tai niiden käsittelyä voisi kuvailla ihmiselle joka ei ole sitä milloinkaan tehnyt? >>

Niinkutsuttuja energiatuntemuksia on uskomattoman laaja kirjo, joista tavallisimmat ja helpoimmin kuvailtavat voivat olla esim. ihon kihelmöintiä tai kylmän tai kuuman tuntemusta.

Kompleksisemmat ja/tai väkevämmät voivat olla niin outoja, ettei niitä voi helposti kuvailla. Miten selität toiselle, miltä esimerkiksi tuntuu "astua tuliseen meteorimyrskyyn", "muuttua nestemäiseksi", "olla tulessa sisältäpäin", "katsoa elävää pimeyttä silmiin", "sukeltaa pohjattomaan kuiluun" tms.

>> - Miten saa juonen päästä kiinni? >>

Et voi kunnolla tunnistaa paikkansa pitävää tietoa, ennenkuin sinulla on omaa kokemusta. Kokeile erilaisia menetelmiä ja panosta niihin jotka tuntuvat toimivan parhaiten.

>> Uskonpuutteessa elävälle tarvittaisiin tosin jo pieni ihme. >>

Sellainen ihme voi vielä sattua, mikäli taipumattomalla vakaumuksella taistelet löytääksesi itsesi ja voiman.

>> - Miten magiaa voisi yleensäkin pukea sanoiksi >>

Maagista kokemusta ei voi pukea sanoiksi muuten kuin symbolisin keinoin. Mutta symboleita eivät kuitenkaan ymmärrä muut kuin ne, jotka jo valmiiksi olisivat kykeneviä keksimään ne uudelleen omasta päästään. Silti, erilaisia tekniikoita ja menetelmiä on helppo kuvailla ja niitä voidaan jakaa, ja opiskella kirjoista tai kuulla toisilta.

Äänestä

"-Millainen alkusysäys teillä on ollut magiaan?"

Näin jo lapsena kaikenlaista ja sain asioita tapahtumaan.

"-Miten energiavirtoja tai niiden käsittelyä voisi kuvailla ihmiselle joka ei ole sitä milloinkaan tehnyt?"

'Energiavirrat' ovat vain tapa antaa muotoa jollekkin, jotta sitä on helpompi käsitellä.

"-Miten saa juonen päästä kiinni? Tietoa toki haen ja olen hakenut koko elämäni ajan, ongelmana näyttääkin olevan juuri "oikean" tiedon löytäminen. Uskonpuutteessa elävälle tarvittaisiin tosin jo pieni ihme."

Magiaa on kaikkialla ympärilläsi jos suostut havaitsemaan sitä. Kaikki saatavilla oleva "tieto" on oikeaa ja väärää. Ne asiat, jotka vetävät sinua puoleensa vetävät sinua puoleensa. Kuuntele itseäsi.

"-Jos ei puhuta suorittavasta magiasta niin onko ihmisen ominaisuudet määräävä tekijä, esim. energioavirtojen havaitsemisessa? Eli toisin sanoen voiko joku olla magiafrigidi?"

Tottakai, mutta se kuten seksuaalinen frigidiyskin johtuu yleensä henkilökohtaisista ongelmista ja peloista. Uskon (ja olen havainnut), että jotkut äärimmäisen 'epämaagiset' ihmiset ovat tosiasiassa äärettömän herkkiä, mutta he hautaavat peloissaan tämän ominaisuuden syvälle itseensä (ehkä viisaasti) ja kieltäytyvät uskomasta mitään näkemäänsä.

"-Miten magiaa voisi yleensäkin pukea sanoiksi jotka loisivat käsinkosketeltavan tuntuman, eihän sitä tietenkään kunnolla voikaan, mutta joitakin osa-alueita ja tarpeeksi yksinkertaistaen...ehkä"

Olen sanonut tämän joskus ennenkin. Magia on keino synnyttää koherentti toive kuten rubiini on keino synnyttää koherenttia valoa (laser). Toive on kuin hehkulamppu, joka valaisee koko huoneen, mutta ei paljoa lämmitä. Laser on keskitettyä yhden aaltomuodon valoa, jolla voi leikata terästä tai mitata maan etäisyyden kuusta.

Äänestä

Minä ainakin tulin tästä hyvälle tuulelle:

>"miten saan nopeasti kirottua naapurin Raimon, kun se haisee pahalle ja huutaa öisin"

Sehän on erinomainen esimerkki alemman asteen magiasta... Heh heh...

Minähän en juuri hevon sitä sun tätä tiedä magiasta, mutta on kiva aina vastailla:

- Millainen alkusysäys teillä on ollut magiaan?

Minulla on ollut oikeastaan lapsesta asti luontainen kiinnostus kaikkeen sellaiseen minkä avainsanoina toimivat vanhat kehnot "rajatiede", henkinen kehitys jne. yms. ja magia-sanakin sopii sinne sekaan. Olen myös nuorna kokenut joitakin erikoisia juttuja, ja vanhemmitenkin jotain pientä aina silloin tällöin, joka ylläpitää hinkuani tietää ja tiedostaa aina vain enemmän; kukaties myös aktiivisesti kehittyä eteenpäin kohti täyttä potentiaaliani. Tietyt kirjat ovat toki innostaneet, ja eniten on kolahtanut Carlos Castendan tuotanto.

- Miten energiavirtoja tai niiden käsittelyä voisi kuvailla ihmiselle joka ei ole sitä milloinkaan tehnyt?

Olen joskus sanonut täälläkin että keskittymällä kvartsikiviin (esim. vuokrikristalli) voi kokea käsissään kuumotusta ja/tai pistelyä. Käsittääkseni useat ihmiset voivat kokea tuon saman ilmiön, eikä niitä kiviäkään tarvita, sen kuin vain keskittyy, tai vaikkapa asettaa kämmenet lähekkäin toisiaan - kumma jos ei mitään koe.

Omia henk.koht. spontaaneja kokemuksiani en sitten ehkä osaa niinkään selittää. Olen nähnyt yöllä yhtäkkiä herättyäni punaisia viivoja kaartumassa ympärilläni, olen silmät suljettuna "katsonut syvyyteen" ja nähnyt taivaansinisenä loistavan valon, kokenut punaisen energiapallon kohoavan edessäni kun olen raivoissani... Eivät nämä merkitse mitään kenellekään muulle kuin itselleni, ja minäkin voisin pähkäillä vaikka koko päivän että mitä nämä jutut tasan tarkkaan ovat. Mutta energia ja energiavirrat ovat aivan hyviä sanoja.

Aktiivinen käsittely osaltani on aina ja ikuisesti hakusessa, sillä nämä satunnaiset ilmiöt loppuvat aina kovin nopeasti.

- Miten saa juonen päästä kiinni? Tietoa toki haen ja olen hakenut koko elämäni ajan, ongelmana näyttääkin olevan juuri "oikean" tiedon löytäminen. Uskonpuutteessa elävälle tarvittaisiin tosin jo pieni ihme.

...helposti voi tosin käydä kuten minulle: ihmeitä tarvitaan aina vaan lisää, ettei vaivu epätoivoon ajatellen että ei minusta ikinä mitään tule ja yhy yhy.

Tietoa on kirjat ja netti väärällään, mutta joskus tulee sekin raja vastaan että on imenyt sitä siinä määrin että yhtään ei enää mene lisää. Ainakaan vähään aikaan.

- Jos ei puhuta suorittavasta magiasta niin onko ihmisen ominaisuudet määräävä tekijä, esim. energioavirtojen havaitsemisessa? Eli toisin sanoen voiko joku olla magiafrigidi?

Minä olen magiataskulamppu. Joskus ON, useimmiten OFF. Ja ne suorittamiset on kyllä kiven alla, ts. mitä enemmän irvistäen väännän, sitä laihempi tulos. Henkeni toimii vain silloin kun en sitä kyttää ja kinua.

- Miten magiaa voisi yleensäkin pukea sanoiksi jotka loisivat käsinkosketeltavan tuntuman, eihän sitä tietenkään kunnolla voikaan, mutta joitakin osa-alueita ja tarpeeksi yksinkertaistaen...ehkä

Sasse. Kaikki magian alueella on jotain sellaista mikä karkaa käsistä. Kun ajattelee vaikkapa välineitä kuten tarot-kortteja, niin kyllähän ne niin monitulkintaisia ovat, aivan kuten unet. Jotkut sanovat että valaistumaisillaan oleva viisas ymmärtää puolesta sanastakin jutun jujun... Minusta usein tuntuu että sanat eivät kerro yhtään mitään.

Äänestä
  • Kyseessä on siis Carlos CASTANEDA.

    (Tänään minulla on 2 vasenta kättä.)

    Äänestä

"Nyt kun sain kaikki huonolle tuulelle jatkaisinkin kysymyksillä."

Eikun melkein tapoit mut NAURUUN!:)

- Millainen alkusysäys teillä on ollut magiaan?

V: Joku peruskiinnostus on aina ollut...sita ovat vahvistaneet ns. "omakohtaiset kokemukset".


- Miten energiavirtoja tai niiden käsittelyä voisi kuvailla ihmiselle joka ei ole sitä milloinkaan tehnyt?

V: Jannia, "omituisia" asioita tapahtuu, joita on vaikeaa selittaa jarjella tai logiikalla.



- Miten saa juonen päästä kiinni? Tietoa toki haen ja olen hakenut koko elämäni ajan, ongelmana näyttääkin olevan juuri "oikean" tiedon löytäminen. Uskonpuutteessa elävälle tarvittaisiin tosin jo pieni ihme.

V: Mina en ETSI tietoa...(pikemminkin odottelen, etta "jotain tapahtuu"...) - sori, mutta nayttaisi ainakin osittain silta, etta joillakin ihmisilla on enempi "taipumus" naihin asioihin...


- Jos ei puhuta suorittavasta magiasta niin onko ihmisen ominaisuudet määräävä tekijä, esim. energioavirtojen havaitsemisessa? Eli toisin sanoen voiko joku olla magiafrigidi?

V: Voi varmaan olla magiafrigidi, varsinkin jos ei usko koko asiaan...vahan kuten mika tahansa uskonpuute...(tai asioiden liiallinen alyllistaminen).


- Miten magiaa voisi yleensäkin pukea sanoiksi jotka loisivat käsinkosketeltavan tuntuman, eihän sitä tietenkään kunnolla voikaan, mutta joitakin osa-alueita ja tarpeeksi yksinkertaistaen...ehkä

V: Olen tuonut joitakin ihan "konkreettisia" asioita tallekin palstalle ihmeteltavaksi...

Äänestä

...tai oma näkökantani.

~Tieto on valtaa~

Sanotaan ja minä sanon myös, että sanoissa on voima ;)

Keskustelut jäävät epämääräiselle tasolle ellei henkilö ole varma vastakeskustelijan reaktiosta.

Nettikeskustelussa jäädään ilman fyysisen keskustelujen aisteja ja ollaan kirjoitetun tekstin varassa. Saadakseen esitettyä asiansa niin, että uskoo tulleensa oikein ymmärretyksi, on ihminen helposti ns. hukassa. Reaaliaikainen nettikeskustelu, sättäily...

(esimerkki heti käytännössä: tarkoitanko sättäily eli chat vai...sättäily=kinastelu? ;)

...takaisin asiaan...)

Siis reaaliajassa tapahtuva keskustelu mahdollistaa nopean "tarkistuksen" ja keskustelu voi jatkua vapaasti. Molemmat osapuolet ovat selvillä siitä, että ovat tulleet ymmärretyiksi.

Keskustelu magiasta ei ole helpoin aihe, koska liikumme alueella mistä "yleisesti" ei keskustella. Keskustelussa vaihdetaan tietoa (tai tulisi vaihtaa...) Ihmisen luonollinen reaktio on olla peloissaan kun luovuttaa omakohtaista tietoaan.

Keskustelua on jähmeyttämässä myös opitut käsitykset, uskomukset. Magia aiheena kiinnostaa henkilöitä, jotka käyvät läpi myös henkistä kasvua. Opitut uskomukset ja niihin sidotut sanat...olet minusta niin oikeassa kun ilmaiset "ei uskalleta" paljastaa...tai...ei oikeasti tiedetä mitään ;)

Magiassa liikutaan alueella mitä ei olla tieteellisesti todistettu. Monet uskonnot ovat vuosisatojen ajan "tuominneet" magian pahaksi. Henkistä kasvua läpikäyvä ihminen kokee olonsa epävarmaksi, käydessään läpi taistelua uskomuksistaan, omasta totuudestaan...tai illuusiastaan ;)

No onneksi tälläkin palstalla on nikkejä, jotka pitävät pientä valkeaa yllä keskusteluillaan.

Sitten nämä "linkit" ja "lausahdukset"

Minä kun olen ainainen auringonpaiste, paitsi sadesäällä....:)

Linkit:

Se on se poisoppiva minä, mikä turvautuu taustatietoihin "faktoihin"....se kasvava minä haluaisi kyllä esittää oman käsityksen asiaan, mutta hakee taustatukea...

Tai...joskus linkeissä on kyllä ihan hyvää tietoakin, jos liikkeellä on henkisesti kasva minä.

Lausahdukset:

Vastaajalla saattaa olla sadepäivä, eikä jaksa toistaa itseään....mutta positiivisesti ajateltuna: pistää henkilön hakemaan tietoa lisää jos niin kovasti sitä todella haluaa ;)

Se on vähän kuin kolmivuotiaan oppimisketju ja minä-itse-tunnon vahvistumisprosessi, kun päämäärä pistää hakemaan lisää tietoa ja lausahdus "kyllä ne asiat ymmärtää jos ymmärtää" osuu kohdalleen ;)

---

Kysymyksiin...

Alkusysäys magiaan, kuten jo olen antanut ymmärtää: henkinen kasvuni.

Energiavirrat ja niiden käsittely...

Kirjallisuutta eli tietoa ja paljon! Tekstejä mitkä tuovat uusia näkökulmia elämään ja uskomuksiin. Niin tieteellistä kuin ns. uskonnollista...ja avointa mieltä.

Chakrat (ja siihenkin maailman niin monta lähestymistapaa....;)....)

Lääketiede (länsimäinen on ihan hyvä mutta....)

Filosofia, psykologia, teologia, historia...

Redfiel, Myss,....syvemmälle mytologiaan..

Kalevala

Kirjallisuudesta tietoa, palapeliä rakentamaan ja sitten loppuukin nojatuolimatkailu.

Henkilö jolle pitää selvittää energia käsitteenä; onko ainoa keino keskustelu netissä vai fyysinen keskustelu...anyway: keskustelu eli tiedon vaihtaminen. Ja kun liikutaan alueella 'jotain-ei-niin-tavallista'...yhteisellä kielellä, ettei keskustelu jämähdä ;)

Toiseen kysymykseesi taisinkin tuossa samalla vastata :)

Jos minun magiakäsitykseni vastaa sinun magiakäsitystäsi, niin kokeile joskus pientä ihmettäni: Kohdatessasi jonkun tuntemasi henkilön, tervehdi hymyllä ja tunteella "olen-iloinen"...ja jos ei riitä todisteeksi niin kokeile toisinpäin: tervehdi tympeästi :)

Energiavirtojen havaitseminen...

Joku elää elämänsä edes miettimättä onko energiavirtoja olemassa. Uskomuksesta tai toisesta; hänelle ei ole sillä mitään merkitystä.

Jollekkin sanan merkitys alkaa askarruttamaan ja saavuttaa jonkinlaisen tason tiedossaan. Elää elämänsä onnellisena, mutta ei sen enempää halua todistaa itselleen energiavirtojen olemassaoloa.

Joku haluaa sen todistaa itselleen ja alkaa etsimään keinoja....

Tuo litania oli alkusoittoa mielipiteelleni, että
ihmisen ominaisuudet (jos puhutaan aisteista) eivät ole määräävä tekijä energiavirtojen havaitsemiselle. Vaan määrääväksi tekijäksi asettuu tiedonjano. Siinä mielessä joku voi olla kylmä energiavirtojen havaitsemiselle.

Sitten tuo viimeinen...

Käsinkosketeltava tuntuma keskusteluihin: keskusteluissa kun käydään kauppaa tiedolla ja hintana luottamus. Ihminen näillä olemassa olevilla aisteillaan siinä määrin kuin kukin on kykenevä kokemaan, tulisi käydä kauppaa niin että luottamus saavutetaan. Luottamusta ei osteta vaan se ansaitaan....ihmisen aivoissa oleva tietokone ;) se hyväksyy tiedon oikeaksi vain kun luottaa sen "oikeellisuuteen"...ts. rehellisesti kerrottu omakohtainen kokemus on faktatietoa. Sen oikein esittäminen onkin sitten vaikeampaa koska kirjoitetun tekstin tuottaminen aivoissa koetusta kokemuksesta onkin jo paljon vaikeampaa ;)

Enkä minä kiusaa enempää teksteilläni :)

Että hymiöistä eroon. Silloin seurauksena on pitkää tekstiä, koska hymiöt tuovat mielestäni keskusteluun "puuttuvia aisteja" fyysisestä keskustelusta...että ainakin yhden vielä laitan ;)

Äänestä

Mukavaa huomata, että kaikki vastaajat kirjoittivat tosissaan. Sanassa on voimaa, tai itsessä, sillä olen nytkin vahvemmalla mielellä, viestit luettuani.

Minäkin tunnen tunnetun maailman olevan rajallinen. Tunnen myös, että rajojen takana on jotain, jota en pysty ymmärtämään.

Kun oikein keskityn, tunnen humisevan "energian"
joka kumpuaa jostain, en saa siitä kunnon otetta ja jos yritän keskittyä väkisin, menetän otteeni kokonaan.

Nämä kaksi naivisti selitettyä seikkaa ovat peruslähtökohtani magian tutkimiselle. Haluaisin ymmärtää sen rajan tai esteen toisella puolella olevan ilmiön. Ainakaan tässä vaiheessa en edes haluaisi "tehdä" mitään muuta kuin ymmärtää. Oikeastaan mitä muuta edes voisin kuvitella, enhän tunne mahdollisuuksia.

Välillä askarruttaa viljellä tuota magia sanaa noin huolimattomasti, ehkäpä spartalaista mielenlaatua osoittaen pitäydyn selittämättömissä jutuissa kunnes ymmärrän vähän paremmin.

no ei kai, ei minusta spartalaista saa. Pitänee lopettaa ettei tämä taas veny liian pitkäksi.

Paitsi että sellainen tuli mieleeni eilen, että olisiko typerää aloittaa keskustelu unien tulkinnasta. ja ennen kuin sanotte: "ei taas, vittutuoontylsämielinenolmi" niin...
Mielipiteistä ei ole kyse vaan tulkinnan viemisestä eteenpäin. Ei valmiita selitysmalleja vaan "maalaisjärkeä" (vihaan tuotakin ilmausta).
Selitykset sinänsä eivät olisi se idea vaan lopputulos ja kokonaisuus.
Tämä tuli mieleeni kun pohdin tappamista unissa. En ole koskaan tappanut unessa vaikka minut on tapettu ja olen tehnyt kaikkea muuta epäilyttävää.

no nyt lopetan oikeasti.

Äänestä
  • Unet ja unisymbolit ovat mielenkiintoisia...miksei niistakin voisi keskustella?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puinen-kehto kirjoitti:

Olen hakannut päätä seinään yrittäessäni muotoilla kysymyksiäni, joten tämä saattaa olla sekavaa...

Magiasta keskustelu näyttää olevan ihmeellisen jähmeää. Jos kaksi (tai useampi) asioihin perehtynyttä tahoa keskustelevat "asioista" niin ainakin ulkopuolisen silmin kulku on useimmiten lähes surkuhupaisaa. Vihjailuja kiertelyjä, välttelyä ja epämääräisyyttä. Ilmeisesti tiedon mahti on niin polttava ettei asioista voi kokonaan vaieta, mutta ei uskalleta myöskään paljastaa liikaa. Tai sitten ei oikeasti tiedetä mitään.

Toinen ihmetyksen aihe koskee uusien uteliaiden kyselijöiden ja kokeneiden magaian harjoittajien välisiä keskusteluja. Ymmärrän että: "miten saan nopeasti kirottua naapurin Raimon, kun se haisee pahalle ja huutaa öisin" viesteihin vastataan niiden ansaitsemalla tavalla. Samoin ymmärrän, että kaikki asiat eivät ole täysin turvallisia heikoille raunioille. Sitä en ymmärrä, että järkeviin kysymyksiin vastataan (jos nyt yleensä vastataan) linkillä, joka johtaa keskusteluun jossa vastataan kysymyksiin, että "lue" tai "kyllä ne asiat ymmärtää jos ymmärtää". ai jaa...

Nyt kun sain kaikki huonolle tuulelle jatkaisinkin kysymyksillä.

- Millainen alkusysäys teillä on ollut magiaan?
- Miten energiavirtoja tai niiden käsittelyä voisi kuvailla ihmiselle joka ei ole sitä milloinkaan tehnyt?
- Miten saa juonen päästä kiinni? Tietoa toki haen ja olen hakenut koko elämäni ajan, ongelmana näyttääkin olevan juuri "oikean" tiedon löytäminen. Uskonpuutteessa elävälle tarvittaisiin tosin jo pieni ihme.
- Jos ei puhuta suorittavasta magiasta niin onko ihmisen ominaisuudet määräävä tekijä, esim. energioavirtojen havaitsemisessa? Eli toisin sanoen voiko joku olla magiafrigidi?
- Miten magiaa voisi yleensäkin pukea sanoiksi jotka loisivat käsinkosketeltavan tuntuman, eihän sitä tietenkään kunnolla voikaan, mutta joitakin osa-alueita ja tarpeeksi yksinkertaistaen...ehkä

En enempää kiusaa kysymyksilläni.

Olen ollut jo pitkään sitä mieltä, että monet fiktiiviset tarinat sisältävät merkittävämpiä faktatietoja kuin mitä varsinaiset totuuden torvet. Mitä mieltä olette tästä? (enkä tarkoita Da Vinci koodia:) inhoan muuten hymiöitä...

no tulihan sieltä näköjään vielä yksi mutta nyt se on loppu.

oikeasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu