9e päiväkorvaus

Elän toimeentulotuella ja sossu on ny pakottamassa mua menemään jonnein nuorten työpajalle. Saanko se 9e päiväkorvauksen pitää vai vähentääkö sossu toimeentulotuesta sen. Jotain 200 euroa ylimäärästä kuussa tekee joten aika kannattavaa jos tosissaan saan sen pitää.
8226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos et mene 9 euron matkakorvauksella ilmaistyövoimaksi niin sossurahaasi saat välittömästi -20% ja sitten -40% jolla sinut väkisinkin pakotetaan halpatyövoimaksi.

Äänestä

Laki toimeentulotuesta:
"11 §
Huomioon otettavat tulot
Tuloina otetaan huomioon henkilön ja perheenjäsenten käytettävissä olevat tulot.
Tuloina ei kuitenkaan oteta huomioon
-
5) työttömyysturvalaissa ja julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetussa laissa tarkoitettua kulukorvausta, Kansaneläkelaitoksen kuntoutusetuuksista ja kuntoutusrahaetuuksista annetussa laissa (566/2005) tarkoitettua ylläpitokorvausta, työttömyysturvalain 6 luvun 3 b §:ssä tarkoitettua korotusosaa, työttömyysturvalain 6 luvun 3 b §:ssä tarkoitetun korotetun ansio-osan ja työttömyysturvalain 6 luvun 2 §:n 1 momentissa tarkoitetun ansio-osan erotusta, työttömyysturvalain 6 luvun 3 c §:ssä tarkoitettua muutosturvalisää, työttömyysturvalain 6 luvun 3 c §:ssä tarkoitetun muutosturvan ansio-osan ja työttömyysturvalain 6 luvun 2 §:n 1 momentissa tarkoitetun ansio-osan erotusta sekä työttömyysturvalain 7 luvun 5 §:ssä tarkoitettua työmarkkinatuen korotusosaa;"
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19971412#L2P11

Laki muuttuu tuon viitoskohdan osalta hieman vuodenvaihteessa, mutta ei kuitenkaan muuta tässä puhuttavaa seikkaa.

Asumistukeen vaikuttaa myöhemmin se, jos saat työttömyysturvan korotusosaa. Sitähän maksetaan työllistymistä edistäviin palveluihin osallistumisesta.

Äänestä
  • Eli vaikuttaa sitten siihen aktiivisuuteen. Kannattaako mennä mihinkään toimenpiteisiin jos se korotusosa katkaistaan siellä toimeentulotuessa tai asumituessa. Myös omaehtoiseen koulutukseen hakevat häviävät tässä. Onko tässä nyt taas mitään järkeä.

    Äänestä

Niin kuin joku jo tossa laittoi infoa niin ei tosissaan vaikuta siihen toimeentulotukeen. Se 9 euroahan on tarkoitettu matkakustannuksiin. Riippuu paikkakunnasta mutta luulisin, että aika tarkkaan menee juuri siihen, jos et satu asumaan niin lähellä että kävellen tai jollain muulla kulkupelillä kuin julkisilla sinne työpajalle pääset. Sitten tietysti säästöä jos asut sen verran lähellä ettei kulkuvälineitä tarvitse. Siitä 9 eurostahan ei tarvitse maksaa edes veroja joten se tulee ihan puhtaana käteen.

Äänestä

Matkakuluhin kannattaa myös hakea toimeentulotukea edullisimman kulkuneuvon mukaan (seutulippu tms.). Olipa sitten koulutuksessa tai työvoimapoliittisen toimenpiteen piirissä.

Ainakin Tampere(!) ja Harjavalta ovat tukea myöntäneet. Työmatkakuluihin toimeentulotukea saa aina.

http://www.toimeentulotuki.net

Äänestä

Vituttaa nämä yhteiskunnan pummit joita ei kiinnosta työnteko ollenkaan muuta kuin lorviminen.

Mene opiskelemaan ammatti sillä ammattitaidotonta ei kukaan ota töihin. Vanhempien pitää maksaa opiskelu 21v saakka kun on kakaran tehnyt.

Kamalia ne vanhemmat kun lykkäävät kakaran sossun luukulle heti kun tuet niistä loppuvat. Ei ole hääppöistä syntyä sosiaalipummien jälkeläiseksi.

Sossu ei saa vähentää kulukorvauksia mutta jos asuu vanhempien luona niin ne vähentää ihan minimiin kaikki.

18 vuotiaan ei pitäisi elää millään toimeentulotuella vaan opiskella ammattia itselleen.

Äänestä
  • Totta. Vanhemmat ovat elatusvelvollisia vielä senkin jälkeen kun lapsi on täyttänyt 18-vuotta. Asuipa lapsi sitten kotona tai muualla: http://www.toimeentulotuki.net/2009/ttt-18v.php

    Mutta elatusvelvollisuutta harkittaessa pitää ottaa huomioon vanhempien tulot ja varat. Jos vanhemmat saavat toimeentulotukea niin on selvää, että elatusvelvollisuutta ei ole.

    Äänestä

Asiat ovat vielä hyvin kun joku maksaa jotain. Vielä kun vähän aktivoivat niin työttömien ahdinko sen kun pahenee.

Asiat voivat mennä ja mitä suuremmalla todennäköisyydellä menevät edelleen huonompaan suuntaan. Ei ole näköpiirissä seikkoja jotka tukisivat ajatusta, että työttömien tilanne jatkossa parantuisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poika18v kirjoitti:

Elän toimeentulotuella ja sossu on ny pakottamassa mua menemään jonnein nuorten työpajalle. Saanko se 9e päiväkorvauksen pitää vai vähentääkö sossu toimeentulotuesta sen. Jotain 200 euroa ylimäärästä kuussa tekee joten aika kannattavaa jos tosissaan saan sen pitää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu