Mitä Lontoossa

Oleme lähdössä porukalla Lontooseen itsenäisyyspäivän ajaksi Rayanairilla. Yövymme Piccadilyllä. Tietääkö kukaan musikaaleista tai yleensäkin musiikkiin liittyen mistä saa lippuja ja mihin esityksiin kannattaa mennä juuri tuohon aikaan. Entäs hyvät pubit - voitteko suositella?
Jos on vinkkejä otamme kaikki vastaan. Terv. Opiskelijat ikäluokkaa 24
41013
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Leicester Squaren maasto (se kävelykatuosuus Leicester Sq:n metroasemalle päin) on täynnä niitä tikettimyymälöitä. Aamupäivisin on kovat ruuhkat, mutta iltapäivällä helpottaa. Ainakin ite sain elokuisena (kun paikka on täynnä turisteja?) la-iltana lipun Jerry Springer -musikaaliin, kun vaan kävelin tikettiluukulle 3 tuntia ennen näytöstä. Hinta oli 25£ ja niillä ois ollut lippuja käytännössä vielä jokaiseen näytökseen. Otin ite lipun takarivistä, josta näki tosin hyvin lavalle ja siellä ei ollut ihan niin täyttä kuin muualla. Jerryä voin suositella ko. tv-ohjelmankin faneille:) Ens kerralla vois mennä katsomaan Queenin We Will Rock You:ta :)

Äänestä
  • Kiitokset hyvistä neuvoista. Tämä keskusteluareena on todella hyvä.

    Äänestä

  • Heips,

    Kannattaa ostaa paikallinen lehti Time Out ja tsekata sieltä mitä Lontoossa tapahtuu. Hyödyllinen lehti, jos ei ole jo valmista "ohjelmaa".

    Palasin Lontoon reissulta viikko sitten ja oli mahtavat kelit. Jengiä näki vielä kävelevän t-paidat päällä... x)

    Äänestä

Musikaalien ns. halvempia lippuja saa Leichester Squarelta, mikä sijaitsee Piccadilly Circuksen vieressä. Suurin osa teattereista sijaitsee tällä alueella, ja teatterien lipunmyynnistä voi saada myös edullisia lippuja. Viikonloppuisin päivänäytökset edullisimpia.
Pubit ovat halvempia kuin trendikkään näköiset baarit. Kannattaa mennä hiukan ydinkeskustan ulkopuolelle jos haluaa edullisempia juomia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heli kirjoitti:

Oleme lähdössä porukalla Lontooseen itsenäisyyspäivän ajaksi Rayanairilla. Yövymme Piccadilyllä. Tietääkö kukaan musikaaleista tai yleensäkin musiikkiin liittyen mistä saa lippuja ja mihin esityksiin kannattaa mennä juuri tuohon aikaan. Entäs hyvät pubit - voitteko suositella?
Jos on vinkkejä otamme kaikki vastaan. Terv. Opiskelijat ikäluokkaa 24

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu