gmail turva-asetuksia löysemmiksi?

alkaa kyllästyttää

Gmail kyselee outoja, jos tiliä käyttää eri laitteilla. Käytän yleensä PC:n selaimella, mutta välillä puhelimen selaimella.

PC:llä toimii ok, mutta puhelimella kirjautuessa pelkkä salasanan kysyminen ei aina riitä, vaan gmail saattaa kysyä turvakysymystä tai jotain muuta outoa. Ainakin kerran gmail vaihdatti salasanan, kun en osannut johonkin vastata - onneksi oli varmistusosoite konffattuna, ettei mennyt koko tili lukkoon!

Arvostan periaatteessa sitä, että turvallisuuteen panostetaan, mutta en tässä tapauksessa. Salasanani on hyvä, enkä aio sitä hukata. Turvallisuuden tavoittelussa mennään liian pitkälle. Tuo vainoharhaisuus saa aikaan sen, ettei gmailia ole oikein mukava enää edes käyttää, vaan olen alkanut etsiä vaihtoehtoa. Harmi, ettei hyvää ilmaista tunnu olevan tarjolla. Vai onko?

Mutta saako turva-asetuksia jotenkin säädettyä löysemmiksi niin, että omalla salasanalla pääsee aina kirjautumaan miltä tahansa laitteelta, ilman mitään lisäkysymyksiä?

10

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • ei kiitos

        Entistä pahemmaksi menisi. Eikä auta mitään, jos gmailia käyttää vain selaimella.


    • Auttaa paljonkin. Vaikka varas tietäisi salasanan niin hän ei pääse ilman puhelinta Google tilillesi.

      • pelottavaa turvaa

        Ja sitten jos puhelin menee hukkaan tai rikki, en pääse minäkään?


      • pelottavaa turvaa kirjoitti:

        Ja sitten jos puhelin menee hukkaan tai rikki, en pääse minäkään?

        Pääsee varakoodeilla jotka voi tallentaa turvalliseen paikkaan.


    • G=pahuus

      Heitä huitsin nevadaan tuollainen vakoilumeili jos vähääkään olet kiinnostunut omasta yksityisyydestäsi.
      Kaikki sen kautta kulkema liikenne tallentuu useille tahoille.

    • Tätä tapahtuu kaikissa sähköposteissa koska jo internetissä oleminen altistaa vakoilulle.

    • vaihtoehto haussa

      Gmailin turva-asetukset ovat täydellinen sotku tällä hetkellä. Aiemmin oli turvakysymys eli 2. salasana, jota kysyttiin epäselvissä tilanteissa, mutta ainakaan uusissa tileissä tätä ei enää ole ja poistuneeko vanhoistakin aikanaan. Tuo systeemi on vielä suht toimiva.

      Nyt kuitenkin tunkevat käyttäjien kurkusta alas tätä mobiilitunnistautumista, jolla minun nähdäkseni pyritään vahvistamaan Androidin asemaa: Gmailin käyttäminen selaimella (varsinkin ei-Android mobiililaite) pyritään tekemään niin vastenmieliseksi, että ihmiset vaihtaisivat Androidiin, jossa mobiilitunnistautumiselle on valmiit Googlen omat systeemit.

      Saattaa vain käydä niin, että käyttäjät vaihtavat toiseen sähköpostiin. Androidin edistämiseen voisi kilpailuviranomaisillakin olla sanomista.

      Harmi, että ovat pilanneet hyvän sähköpostin tuolla tavalla. Gmail olisi selkeä käyttää ja tilaa on runsaasti.

    • IkivanhaNuori

      Ilman puhelinta en pääse g-mailiin enää ollenkaan! Haluaisin saada laskuja maksettua ja muuta tärkeää, mutta ei nyt ole puhelinta tässä. Siellä on kyllä kohta "Etkö voi käyttää puhelintasi?", jonka alla sanotaan vain, että voin ehkä kokeilla muutaman päivän päästä uudelleen, ei muuta . "Ehkä voin kokeilla", eikä siitäkään mitään takuuta, just just... Siskon koneelta yritän. Olen reissussa ja täällähän niitä asioita vasta s-postin avulla tarvitsisi hoitaa. Ennen oli turvakysymyksiä, jos kirjautui vieraalta koneelta tai ulkomailla. Kaikki eivät tosiaan halua mitään äly(ttömiä) androideja ja uskon että monia muitakin ahdistaa tällainen tuputus ja varsinkin pakotus! Pahoin pelkään, ettemme pian pääse edes verkkopankkeihin ilman jotain satojen eurojen ihmekännykkää. Jätänkö sitten oikeasti vain maksamatta laskut ja kaikki ja saavat sitten jotkut murehtia sitä syrjäytyneiden määrää.. Tällaisillakin tempuilla ihmisiä syrjäytetään täällä tahallaan, näköjään! Entä jos yritänkin vastata työpaikkailmoitukseen joka päättyy tänään tai osallistua oman alani kilpailuun jossa on tiukka deadline? Ei onnistu ajoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      330
      2788
    2. Veriteko Kajaanissa.

      Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.
      Kajaani
      28
      2096
    3. Anna vihje jonka vain te tiedätte

      Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e
      Ikävä
      148
      1859
    4. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      60
      1491
    5. Millaisiin naisiin miehet OIKEASTI hullaantuvat

      Kerrotaanpa nyt muutamia tosiasioita, joita miehet eivät yleensä halua myöntää ja joihin naiset usein haluavat olla usko
      Sinkut
      173
      1082
    6. Olet kamalin ihminen mitä tiedän M

      Toivottavasti ei ikinä nähdä enää.
      Ikävä
      68
      1009
    7. Mitä sanoisit jos uskaltaisin

      Avautua IRL ihan oikeasti? Mietin keinoja siihen koska en vain enää jaksa että meidän välit jatkuu näin. Tiedän ettet ha
      Ikävä
      69
      949
    8. Taitaa olla kaikki ohi

      Meidän väliltä.
      Ikävä
      69
      949
    9. Mikä sai sut

      Rakastumaan häneen ja miten pitkään siinä meni? Mikä nyt on tilanne?
      Ikävä
      55
      850
    10. Farmi Suomi: Ari Koivunen tekee "ongelmallisen" päätöksen eläimille - Lloyd Libiso kieltää jyrkästi!

      Oho, heti “kriisiä” pukkaa Farmilla! Uusi kausi starttaa tv:ssä torstaina. Jaksaako Farmi Suomi kiinnostaa? Lue lisää,
      Tv-sarjat
      14
      849
    Aihe