Ansiosidonnaisella työttömyysrahalla opiskelu?

Kysymyksiä.

Moni on saanut opiskella ansiosidonnaisella työttömyysrahalla. Netistä löytyy muutamia tarinoita asiasta ja tuttavapiirissä on jokunen tarina myös.

Mitä ovat olleet kriteeri millä olette saaneet myöntävän päätöksen?
Onko teillä ollut jokin aikaisempi tutkinto jo olemassa.

Henkilö te-toimistosta sanoi että myöntäminen on käsittelijäkohtainen ja tapauskohtainen.

TE-toimiston toiminta on muutenkin käsittelijäkohtaisesti mielivaltaista. Itselle on osunut käsittelijä, joka aina evää minulta kaikki mahdollisuudet. Lääkärin todistuksella todistetulla vakava masennus diagnoosilla jouduin kärvistelemään 3 kuukautta ilman työttömyystukea, koska oli irtisanoutunut työpaikasta, jossa oli todella huono henki. TE-toimiston virkailija teki tahallaan oloni vielä kurjemmaksi. Onneksi kuitenkin oloni alkoi parantua, kun sain elettyä hetken hyvin hidasta elämää.
Seuraavaksi menin kurssille, jossa oli 15 muutakin työtöntä, jotta olisin työllistynyt puoleksi vuodeksi. Työtä ei olisi saanut ilman kurssia.
Menin hölmönä kysymään TE-toimistolta saanko opiskella työttömyysetuudella. Virkailija kiusasi minua taas. Jouduin jälleen oleman ilman rahaa. 6 kuukauden aikana olin 4 kuukautta ilman rahaa TE-toimiston virkailijan takia.
Tuolla kurssilla olleet muut 15 työtöntä saivat opiskella työttömyysturvalla, joko siksi, että olivat saaneet puoltavan päätöksen tai eivät kertoneet TE-toimistolle mitään. Suurin osa ei kertonut mitään te-toimistolle, koska siellä on kiusaajia heidänkin mukaan töissä.

3

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä1

      Tuli kieltävä päätös työttömyysrahaan kun ala ei työllistä. Olen miettinyt onko mahdollista saada työmarkkinatukea, jos on poissaolevaksi ilmoittautunut opinnoista.

    • minä1

      Itsestäni tuntuu oudolta asia, että ei voi saada tukea. Ihan kuin virkailija yrittäisi estää uudelleen kouluttautumiseni olemalla myöntämättä tukea. Olin kuntoutustuella ja satuin pääsemään yhteishaussa korkeakouluun, mutta lykkäsin paikkaa sairasteluni takia. Sairaspäivärahaa en halua hakea. Haluaisin saada jotain työtä. Mikä neuvoksi tässä tilanteessa?

    • minä1

      Miksi ei voi saada tukea, jos on koulun kirjoilla, mutta poissaolevaksi ilmoittautuneena? Tämä ei vastaa ihan yllä olevaan kysymykseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2563
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      980
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      772
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      682
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      572
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      516
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      503
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      475
    10. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      464
    Aihe