susisuojelijoille idea

suosittelijaa

kun nyt näitä susisuojelijoiden kommentteja olen lukenut useita satoja, tulikin mieleeni eräs idea ja ajattelin suositella sitä suojelijoille:

Useat heistä puhuvat näin: "ihminen on tullut susien reviirille ja susia pitää kunnioittaa."

Eikö susisuojelijat sitten ole ihmisiä? jos on niin suosittelen muuttamaan pois susien reviiriltä johonkin maahan, jossa ei ole susia, näin saisimme lisää reviiriä susille, esim. puolet Helsingin asukkaista pois ja tilalle susia, näin saisimme lisää reviiriä niille ja etelässäkin loppuisi tuo luonnosta vieraantuminen. Tämä on vain ehdotus, saa nähdä moniko suojelija seisoo sanojensa takana.


Täällä maalla on havaittavissa semmoinen ilmiö, että ihmiset muuttavat syrjästä keskustaan ja usein talot jäävät syrjäseudulla tyhjiksi, eikö sen pitäisi antaa lisää reviiriä susille, MUTTA kun nämä sudet tulevatkin sitten keskustaan, eivätkä jää syrjäseudulle vaikka riistaa siellä riittää varmasti.

6

243

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liikaa aikaa??

      Ihanko oikeasti Sudet ''keskustaan'' tulevat?? :D Ehkä siunulla on hieman liikaa vapaa-aikaa kun tällaisia mietit? Ei taida työt 'häiritä' elämääsi?

      Tiedoksesi, että siellä böndellä sudet eivät saa olla rauhassa, vaikka haluaisivat koska syrjäytyneet juntit ajelevat päivät pitkä kelkoilla yms metsissä metsästäen/salametsästäen 24/7, juuri samaisesta syystä eli böndellä ei työnteko häiritse kun päivärahaa virtaa..

      • jaa böndekö taas

        böndeilee ja selittelee sossurahojaan laskiessaan ?


      • Ikävää kertoa mutta kelkkailuun tarvitaan lunta... Ja se on oikeasti kova jantteri joka 24/7 on metsästämässä :D Et taida poloinen metsästyksestä mitään tietää, joten älä turhia lässytä.


      • Eipä näytä

        viestin kellonajasta päätellen sinuakaan työnteko juuri häiritsevän.


    • Pahan suden

      Taajamasusi - Pahan suden historia Ranskassa
      www.taajamasusi.com/.../114-pahan-suden-historia-ranskassa Cachad
      Olet tässä: / Historian tapahtumat Pahan suden historia Ranskassa. Sivusto. Etusivu; Uutislinkit 2014; Uutislinkit 2011-2013; International wolf news

    • Sopuratkaisu

      Sudet tai koirasudet eli tämä suomen kanta voisi siirtää Ahvenanmaalle.......oulun dosentti vaan tutkimaan pedolta perskarvan ja vertaamallla sitä omaan tai johonkin mihin haluaa. Eiköhän tämä kävisi hyvin tainnutusammuksilla. Samalla tämä kanta mikä se onkaan säilyisi puhtaana. Tuskin ahvenamaalaiset panisi asiaa pahalla ja voisihan siihen saada EU-rahoitusta, kun ne vaativat kannan säilymistä. Ahvenanmaa
      on riittävän suuri saari riittävän kannan säilymiseen. Tässä oltaisiin tyytyväisiä varmaan me petovihaajat ja te hyysääjät.....ahvenamaalaisten mielipiteellä ei niin väliä. Avitan mielelläni muutaman yksilön siirron vaikka Viging linen paatilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      225
      1928
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1134
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      975
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      675
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      37
      646
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      221
      640
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      197
      585
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      50
      408
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      408
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      402
    Aihe