Marokon matka

Kavin Marokossa kuten ehka olen kertonutkin. Ensin Gibraltariin ja sielta autolautalla Ceutaan, Espanjan omistamaan vapaakauppa-alueelle.

Rajan yli Tetuaniin j.n.e.. Ei Marokko ole niin kelvoton kuin oletetaan. Merenrantaa edettiin, osin jopa nelikaistaista moottoritieta. Vuoriakin oli, osa jopa pilviin yltaviin.

Mentiin kaupunkiin nimelta Mediq. Oli Ramadanin aika, jolloin muslimi ei saa syoda auringonnousun ja laskun valilla, oli puhdistautumisen aika.

Mina nalkaisena ostin kylla syotavaa ja tarjouduin ostamaan oppaallekin mutta han kieltaytyi. Etenkin leivat ja sen tapaiset maistuivat herkullisilta ja maiksoivat tuskin mitaan lansimaisesti mitaten.

Hinnat ovat Marokossa 1/3 ja palkat 1/5 lansimaisesta - taidan muuttaa sinne!

Liikenteestakin voisi vahan kertoa mutta kaaoksen tunnette muutenkin.

Yopyminen: Yovyimme hyvassa hotellissa, kauniin hiekkarannan tuntumassa. Aaaltojen mainingit tuudittivat illalla uneen ja ehka herattivatkin aamulla. Aamulla kalastajat palasivat laivueena kotirantaan ja hotellin lahes ikkunan alla, miehet vetivat verkkojaan huonolla tuloksella tosin.

Kotimatka: Oppaanani ollut tuttavani perehdytti minut paikalliseen taxikulttuuriin hyvin kouriintuntuvasti.

Vanha taxi tuskin pysyi koossa. Kuljettajan penkki oli vinossa, sisusta uskomattoman likainen ja hirvittava. Kaupungissa halusin paasta vahan hengittamaan raitista ilmaa mutta ovessa ei ollut ihan normaali lukko. Kuljettaja ymmarsi kuitenkin haluni ja vetaisi kahvan paikalla olevasta pyykkinarun patkasta ja kas ihmetta, ovi aukeni. En ole Suomessa nahnyt vastaavanlaista ovenkahvaa - Mersussa.

Kotimatka tehtiin hirmuvauhdissa silla samalla autolla. Ainakin yksi pyora oli kulmikas silla niin hirmuisesti auto pomppi. Kuljettajalla oli kylla rukousnauha peruutuspeilissa roikkumassa mutte ei han sita kayttanyt.

Minun Luojani tai Allahin armosta paastiin kuitenkin perille, tukka tosin pystyssa.

Menkaa tekin Marokkoon ja ottakaa kayttoonne vanha taksi!

2

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joskus nuorempana olin turistina Marokossa. Mieleen on jäänyt vaan kova säpinä kauppakadulla ja kaikissa basaareissa. Tilasin nahkapusakan mittojeni mukaan ja sain sen seuraavana päivänä.

      Muutama vuosi sitten olin menossa Kanarian saarille ja jouduimme tekemään hätälaskun Marokossa sen takia että eräs lentomatkustaja sai sydänkohtauksen ja hänet oli saatava sairaalaan mahdollisimman nopeasti.

      • olin kaksi viikkoa, hyvä hotelli ja siistit rannat. Kilometreittäin hiekkarantaa ja eräänä päivänä kävelimme muutaman kilometrin päähän katselemaan flamingoja eräässä poukamassa. Kymmenittäin kauniita lintuja, kahlailemassa matalassa vedessä. Kaunis näky.

        Teimme kolmen päivän retken, paikallisella linja-autolla, rannikkokaupunkien kautta ja niissä pysäntyen, sinne Marrakeshin kuhinaan ja basaarien kujille.
        Kuljettajamme ajoi ihan liian kovaa mielestämme, ja auton ikkunoista katselimme sinne syviin tienvarsien rotkoihin, sinne pudonneiden autojen hautausmaata. Oli todella pelottavaa, vuoren rinteellä serpentiinin tavoin kiemurteleva kapea tie, vanha auto ja kova vauhti.
        Aina pahimmissa mutkissa kuljettaja painoi torveen, kai se oli vastaantulijoille varoitukseksi, ja meille peloitukseksi.

        Auton takaosassa istui toinen, kaapuun pukeutunut mies, hänen merkitystään en tiennyt, eikä oppaammekaan sitä selvittänyt.
        Siellä vuoristossa, ylhäällä, oli todella kylmää.
        Muuten olisin valmis menenmään sinne uudelleenkin.
        Alkoholia siellä ei myyty, mutta apteekista sai vapaasti ostaa pirtua halpaan hintaan, näkyi joillekin matkalaisille maistuvan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      117
      1597
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1458
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      839
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      809
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      746
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      34
      708
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      698
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      690
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      669
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      653
    Aihe