Pedofiilit

Tuli tässä mieleen, kun luin tuota listaa asioista jotka ottavat päähän, että minun ymmärrykseni yläpuolella ovat pedofiilit ja muut lasten hyväksikäyttäjät.
En voi ymmärtää, mitä miehen mielessä liikkuu, kun hän käyttää hyväksi pieniä tyttöjä, joiden elämän ja seksuaalisuuden ehkä tuhoavat loppuelämän ajaksi.
Meidän aikuistenhan pitäisi suojella lapsiamme kaikelta pahalta.
Samaan syssyyn ihmettelen vanhempia, jotka lyövät lapsiaan. Käyttävät suuremman valtaa pientä kohtaan.
121006
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

pedofiilin uhri. En koskaan pääse siitä.

Äänestä

...naisetkin.

Äänestä

sentään. Teksti täynnä virheitä! Nuo kasvikuntaan kuuluvat oliot eivät ole miehiä saati ihmisiä.
Niin kauan kuin näille "excuse for living beeing"-ärväkkeille ei löydy hoitoa, ne pitää sulkea tavattaessa loppuiäkseen sopivaan hoitolaitokseen.
Vahvemman tehtävä on aina puolustaa heikompaa oli kyseessä sitten vanhempi-lapsi-suhde tai muu!

Äänestä

Tähän minäkin haluaisin vastauksen, mitä miehen päässä liikkuu. Onko se pelkkä seksuaalinen tyydytys. Mutta kun sitä saa muualtakin, käyttäköön vaikka maksullisia, mutta ei lapsia.
Sellaiset puolustelut 25v mieheltä, että luulin, uskoin, halusivat itse, ei minusta ole edes puolustelu. Siinä saa Alkon myyjä varoituksen, ravintolat menee kiinni, kioskit menettävät oikeuden myydä kaljaa, jos joku aikuinen myy alaikäiselle. Ei siinä kysytä, että oliko aikuisen näköinen tai halusiko sitä. Mikä siinä on niin vastustamatonta, itse en olisi voinut kuvitellakaan, että olisin vehdannut yli parikymppisenä 15v pojan kanssa.

Äänestä

Olen tämän monivuotisen diasporani aikana asunut myös lähes neljä vuotta Thaimaassa, Bangkokissa. Sikäläisessä julkisuudessa puhuttiin avoimesti joka kevät tapahtuvasta sadonkorjuusta, jolloin kauppamiehet kiertävät kurjaa maaseutua lähellä Burman rajaa ja Pohjois-Thaimaassa ostamassa oppivelvollisuutensa juuri päättäneitä 12-vuotiaita tyttöjä seksiteollisuuden palvelukseen Bangkokiin, Pattayalle, Phuketiin. Perillä tyttöjen tahto murretaan pahoinpitelyillä ja joukkoraiskauksilla, jonka jälkeen he ovat valmiita hymyilemään kiimaisesti jokaiselle, joka sitä heiltä odottaa.

Olen tullut siihen tulokseen, että monet miehet tietäisivät, mutta he eivät halua tietää, koska on niin paljon helpompi olla tietämättä. Singaporen televisiossa pyöri aikoinaan villieläinten suojelukampanjan yhteydessä slogan: When buying stops then killing can too. Eli vapaasti käännettynä: Kun kysyntä loppuu, loppuu tappaminenkin. Sama slogan sopii mielestäni hyvin tilanteeseen, kun puhutaan köyhyyden runtelemien lasten ja/tai hädin-tuskin-naisten hyväksikäytöstä.

Äänestä

Kaikki tuomitsevat, mutta yhtään vastausta ei ole tullut, miksi näin. Eikö kukaan voi antaa vastausta, miksi joku toimii näin, ei itse tarvitse hyväksyä pedofiliaa, mutta kai nyt jokin selitys löytyy miehiltä tai edes arvaus. Ei me päästä puusta pitkälle ellei jokin syy, tunne, luulo, tule esiin edes arvailujen merkeissä. Olisikohan alistamisen halua?

Äänestä
  • Miksi joku tekee pahaa lapselle?
    Mitkä on teon motiivit???

    Äänestä

  • vastauksia? kirjoitti:

    Miksi joku tekee pahaa lapselle?
    Mitkä on teon motiivit???

    Muuan namusetä perusteli kysyttäessä, miksi kiinnostui pienemmästä siskosta eikä aikuisesta.
    Vanhempi oli kuulemma 'jo niin kokenut ja paatunut'.

    Äänestä

Pedofiili on itse kokenut jonkin vastaavan tapauksen - pedofiilian tai muun seksuaalisen järkytyksen tai kiihotuksen - lapsuudessaan, ja hänen seksuaalisuutensa on jäänyt kehittymättä normaalisti.

Olisiko mahdollinen selitys? Ainakin seksialalle antautuneiden väitetään olevan usein pedofilian uhreja.

Äänestä

miehiltä miksi, mutta kysykää naisilta tai vastatkaa itse, sillä tuota tapahtuu naisten toimesta huomattavan paljon. Mikä saa naisen tuntemaan seksuaalista kiinnostusta nuoriin ja lapsiin?

Äänestä
  • Kuinka monta tapausta tiedät, että nainen olisi tuomittu pedofiiliasta. Tietääkseni niitä on hyvin vähän. Ylivoimaisesti suurin osa pedofiileista on miehiä.

    Äänestä

  • Nipsu kirjoitti:

    Kuinka monta tapausta tiedät, että nainen olisi tuomittu pedofiiliasta. Tietääkseni niitä on hyvin vähän. Ylivoimaisesti suurin osa pedofiileista on miehiä.

    Pojat unelmoivat yleensä siitä, että joku vanhempi nainen opettaisi vähän seksiä. Jos niin onnellisesti käy, pojanjulli on onnesta pyöreänä, eikä ainakaan syytä vanhempaa naista mistään.

    Itse tiedän useita tapauksia, joissa vanhempi nainen on leikkinyt poikasen kanssa, ja itse asiassa tunnen vain yhden miehen, joka on vokotellut tyttöä. Silti on totta, että valtaosa syytetyistä on miehiä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Karvasmanteli kirjoitti:

Tuli tässä mieleen, kun luin tuota listaa asioista jotka ottavat päähän, että minun ymmärrykseni yläpuolella ovat pedofiilit ja muut lasten hyväksikäyttäjät.
En voi ymmärtää, mitä miehen mielessä liikkuu, kun hän käyttää hyväksi pieniä tyttöjä, joiden elämän ja seksuaalisuuden ehkä tuhoavat loppuelämän ajaksi.
Meidän aikuistenhan pitäisi suojella lapsiamme kaikelta pahalta.
Samaan syssyyn ihmettelen vanhempia, jotka lyövät lapsiaan. Käyttävät suuremman valtaa pientä kohtaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu