Samsung 204B. LCD näytössä pyörylöitä, jotka ilmestyy satunnaisesti. Eivät ole säännöllisen muotoisia eikä yhtenäisiä, ja niitä on monia sisäkkäin. Silloin kun niitä ilmestyy niitä tulee suurinpiirtein koko näytön alueelle.
Näyttö on jalustallaan littanan pöytäkoneen päällä. Muita mahdollisia häiriölähteitä ei ole lähellä. Kaapeli on melko ohut halpa VGA-kaapeli.
Näyttö oli aiemmin tornikotelon päällä, ja käytin DVI-kaapelia. Silloin en vielä huomannut pyörylöitä. Olen myös vaihtanut näytöstä kaikki elkot, koska näytössä oli muuta vikaa (välkkymistä vähän aikaa käynnistyksen jälkeeen), ja osa elkoista oli pullistuneita. Siis vaihdoin elkot ennen kuin huomasin ne pyörylät. Vaihdoin kaikki siksi, että kun kone on kerran auki, niin ei sitten tarvitsisi uudelleen aukoa.
Voisiko ne pyörylät johtua kaapelista vai mistä? Sama kaapeli on kyllä toiminut aivan hyvin toisen näytön kanssa.
Vai voisiko syynä olla tekemäni mahdollisesti kehnot juotokset, joista tietenkin syytän kelvotonta juotoskolviani. Elkot kyllä pistin oikeinpäin, ja ne ovat täsmälleen oikeanarvoisia, low ESR tyyppisiä kaupan mukaan.
LCD näytössä pyörylöitä
pyörylät pois
3
127
Vastaukset
- pois pyörylät
Toisen tietokoneen kanssa aloituksen Samsung 204B toimii aivan mallikkaasti sekä VGA että DVI-I liittimien kautta liitettynä.
Saman koneen kanssa, jonka kanssa Samsung 204B ryppyilee, toimii aivan asiallisesti Benq T201WA (VGA-liittimellä).
Kummallista. - pyörylät pois
Kaapeleissa ei ole vika. Kokeilin paksumpia ja ohuempia VGA-kaapeleita. Pyörylät ei poistuneet.
- rinkula
Sulla on vaan "Bubbles"-näytönsäästäjä päällä - poista se ja kuplatkin poistuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 433487
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352968Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1442836SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.702307Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411782Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.861555Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai671084- 511036
- 771017
Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois3847