Mielipiteitä kiitos!

Mitä mieltä kansa on sellaisesta yrityksestä, jossa työskenneltyäsi 7 vuotta joka ikinen vuosi toisensa perään palkka / provisio ehtoja muutetaan työntekijän kannalta haitallisempaan suuntaan? Uusia säännöksiä ja ehtoja ladellaan vuosi toisensa jälkeen kun arvon johtajaa ahdistaa kun yritys ei ilmeisesti tuota tarpeeksi.

Taidanpa lähteä vittuun tuolta..
587
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mene vaan. Jos ei yritys tuota niin se tarkoittaa että myyjien työ ei tuota. Myydään liian vähän tai liian pienellä katteella tai molempia. Ja silloin myyjä/myyjät on kulu. Myös maailma muuttuu joten on ihan turha luulla ettei paineet muuttaa yritystä muutu. Ja myyjä ei saa olla kulu vaan sen pitää tuottaa talolle x kertaa oman palkkansa yli. Se on simppeliä matiikkaa.

Äänestä
  • Tässä on tuotettu aika helvetisti rahaa yritykselle vuosien saatossa, mutta kiitos tuntuu olevan se että otetaan vaan lisää pois. Ja uusia myyjiä palkataan kokoajan lisää ikäänkuin luullaan että sitä myyntiä tulee lisää. Ja sen maksan muuten minä näistä uusista kokeiluista, joista ei ole tullut hevonvittua eikä tule.

    Tee tuollaiselle töitä? Ja kiitos vastauksesta, todellakin menen.

    Äänestä

  • Mielenkiintoinen näkökulma. Ongelmallinen tosin sen suhteen että kysymys kuuluu miksi tuollainen orja-yritys on edelleen olemassa jos kerran edes omat vakituiset myyjät eivät tuota tarpeeksi jotta heistäkin voitaisiin huolehtia? AP:lle, juokse ja kovaa ja sylje päälle lähtiessäsi.

    Äänestä

Tutun kuuloista. Voisin lainata samaa analogiaa esim. suurista media-organisaatioista.
Aina uuteen vuoteen lyödään myynnissä kasvutavoite toteuman päälle ja vaikka olisit tehnyt kovatkin kasvut nykyisenä tilikautena, niin oletetaan että teet/asiakkaat tekee saman panostuksen ja enemmän seuraavalla kaudella ja samassa suhteessa kulkee palkitseminenkin = teet enemmän että saat saman rahan kuin aiemmin. SImple :)

Äänestä

Normisettiä mediassa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


EnoughISenough kirjoitti:

Mitä mieltä kansa on sellaisesta yrityksestä, jossa työskenneltyäsi 7 vuotta joka ikinen vuosi toisensa perään palkka / provisio ehtoja muutetaan työntekijän kannalta haitallisempaan suuntaan? Uusia säännöksiä ja ehtoja ladellaan vuosi toisensa jälkeen kun arvon johtajaa ahdistaa kun yritys ei ilmeisesti tuota tarpeeksi.

Taidanpa lähteä vittuun tuolta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu