Terve! Ajattelin kääntyä fiksumpien puoleen.
Olen 'harrastelija' kuvaaja, kuvailen todella satunnaisesti ja luokittelen itseni ihan amatööriksi vielä. Kuvailen siis lähinnä omaksi ja tuttujen iloksi, on ristiäisiä, synttäreitä ja itse varsinkin tykkään maisema kuvailusta.
Kamerana toimii joskus kivikaudella ostettu Nikon D80, riittää minun tarpeisiini vallan hyvin.
Pitkinä tällä hetkellä Sigman 70 - 300 mm, johon olen omalla osaamisellani ollut tyytyväinen.
Toinen mistä olisi nyt tarkoitus päästä eroon on nikonin 18 - 55 mm, tämä ei vastaa tarpeitani ja kuvanlaatu ei ole mieleinen. Kertokaa osaavammat mikä olisi seuraava siirto tämän suhteen? Hinta luokka saisi olla siinä max. 200 euroa, koska tällä kuvaamisella ei mielestäni kannata satsata hirveän kalliiseen, koska se on niin satunnaista. Haluaisin lähinnä siis putken joka vastaisi tarpeitani kuvata ristiäisissä (usein heikko valo, lähietäisyydet), synttäreillä, lapsi/muotokuvaus & kaupunki kuvaus. Lähinnä haetaan siis hyvää lyhyttä putkea, sigman kaveriksi.
Hyvää ja halpaa ei tietenkään ole olemassa, mutta korostan todellakin olevani kausiharrastelija ja kelpuutan sigman laatuisen 'halpa' versionkin. Kelpaa minun tarpeisiini, mutta vähän enemmän vaadin kuitenkin kun nykyiseltä lyhyeltä putkeltani.
Kiitoksia avuistanne jo etukäteen.
Putki Nikonin kameraan
Satunnainenharrastelija
0
63
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521063Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211020Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49811
- 46725
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan61596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560