Laittakaa hyviä scifi-/fantasiakirjasarjoja. Älysin just et oon 13 enkä ole lukenut ainuttakaan kirjaa loppuun. Ja unelmoin vielä kirjoittamisesta :D.
Vastaukset 3
- 6+4
Jos luet scifi-/fantasiakirjoja, niin ei ihme, että et ole saanut yhtään loppuun.
Ne ovat hirveää roskaa. Ainakin suomalaisten kirjoittamat! - Tarkennusta kiitos :)
Itse olen lukenut aika paljon fantasiaa ja jonkin verran scifiäkin.
Scifistä voisin ehdottaa Across the universe nimistä sarjaa. Itse tykkäsin ainakin kahdesta ensimmäisestä kirjasta ja kolmatta odottelen :)
Fantasiaa on niin monenlaista, joten vaikea ehdottaa vain yhdenlaista. Tietysti on perus Harry Potterit ja sellaiset, mutta itse en niistä niin ole pitänyt.
Suomalaisista voisin ehdottaa Annukka Salaman Faunoidit-trilogiaa. En voi sietää suomalaista kirjallisuutta, mutta tämä oli aivan loistava sarja. Tykkäsin todella paljon ja suosittelen kaikille )
Sitten riippuen siitä mistä tykkää, niin latelen tähän muutamia sarjoja jotka olen lukenut viimeaikoina: Eoin Colfer (Artemis Fowl), Darren Shan (Friikkisirkus-sarja), Maggie Stiefvater(en muista sarja nimeä, mutta ensimmäisen kirjan nimi on Väristys)
Siinä oli nyt monenlaista fantasiaa. Jos kertoisit pidätkö esimerkiksi vampyyreistä/ihmissusista/noidista/lohikäärmeistä/keijuista/mistä tahansa, niin helpottaisi kirjojen suosittelua. Myös se, tykkäätkö enemmän rakkaustarinasta vai vaikkapa toiminnasta taustalla, helpottaisi :) - raweqf
Luen fantasia kirjoja eli tälläsia: lumoava kirous, Lumoava pimeys, luomoava kaaos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931446
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde831051- 47861
- 95815
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit67806Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o163752- 20699
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku81662- 53628
- 51622