Tuuli ei vaikuta enään nostureihin?

Saastamoinen

Yksi merkittävä ero on nykyään noissa "nostureis-
sa" että tuuli ei niiden työskentelyyn vaikuta. Vai johtuuko se siitä että nykyään kaikki ovat vuokra kuskeja ja eivät uskalla lopettaa työskentelyä koska kenkää tulee. Eilen meidän työmaalla pyörivät kaikki nosturit ja taakat pyörivät välillä aivan holtittomasti. Tuulen keskinopeus oli eilen 12.11. n,21m/s ja kovimmat puuskat siis yli 25m/s. Mikä mahtaa nykyään olla tuuliraja että koneet pysätyvät, onko se silloin kun joku loukkaantuu tai kuolee?

12

6835

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuulee

      Aivan samaa ihmetellyt, kyl kiire on kova nykyään. Tossa yhdellä työmaalla nostelivat ontelolaattoja ilman turvaketjuja ja tuulikin oli varsin miehekäs...kai ne oli sitten niitä miesten miehiä...

    • Nosturiasentaja

      Torninostureiden kääntöjarrut pettävät noin 20m/s
      tuulella ja sen jälkeen kone on herran hallussa.
      Tälläkin alalla vain odotetaan sitä isompaa onnettomuutta eli ihmisiä pitää kuolla reilusti ennenkuin asioihin puututaan. Tiedättekö muuten että niitä torninostureita ei enään viikkotarkasteta niinkuin ennen. Kaikki tarkastus tapahtuu papereilla ja kun kerta paperit on kunnossa niin kakkihan on silloin OK. Montako kertaa olette esimerkiksi siellä kampin työmaalla nähneet että nostureiden kuormanrajoittimia sekä nostojarruja testataan koepainoilla.

    • pässi

      No sulla on aikaa tuulta siellä mittailla,,,puhaltelitko tupakinsavua tuuleen ja arvioit siitä??...

      • Oiva

        Pelkkä pressukin kun lähtee tuuleen riepoteltavaksi niin miehet lentää katolta ja holveilta kuin höyhenet ainoa ero on että laskeutuminen ei ole yhtä kevyttä,,kumipää.
        2000 kg suurmuotti tekeekin jo sitten erinlaista jälkeä,paitsi sinuun se ei vaikuta vaikka päässä kolahtaisi, sehän vain loiskahtaisi


      • pässi
        Oiva kirjoitti:

        Pelkkä pressukin kun lähtee tuuleen riepoteltavaksi niin miehet lentää katolta ja holveilta kuin höyhenet ainoa ero on että laskeutuminen ei ole yhtä kevyttä,,kumipää.
        2000 kg suurmuotti tekeekin jo sitten erinlaista jälkeä,paitsi sinuun se ei vaikuta vaikka päässä kolahtaisi, sehän vain loiskahtaisi

        Mitä sä täällä sitä itket???...Jos jotain on tehty lain vastaisesti niin tee vaikka rikosilmoitus tai soita vaikkapa työsuojelupiiriin. Ja lopetat toi säälittävä kitinä.


      • minä
        pässi kirjoitti:

        Mitä sä täällä sitä itket???...Jos jotain on tehty lain vastaisesti niin tee vaikka rikosilmoitus tai soita vaikkapa työsuojelupiiriin. Ja lopetat toi säälittävä kitinä.

        Paskaako siellä palstalla valitat nimimerkki pässi, tule suoraan puhumaan minulle vai oletko niin saatanan kännissä ettet pääse koneesta alas.


      • Saarinen
        minä kirjoitti:

        Paskaako siellä palstalla valitat nimimerkki pässi, tule suoraan puhumaan minulle vai oletko niin saatanan kännissä ettet pääse koneesta alas.

        Se vain on niin että paskat tuulista ja mitä vittua sitten vaikka koneen jarrut pettää tai taakka puotoaa noita pässejä ja oivia riittää silmänkantamattomiin. Minä ainakin paahdan valittakaa te siellä mitä vain.


      • pässi
        minä kirjoitti:

        Paskaako siellä palstalla valitat nimimerkki pässi, tule suoraan puhumaan minulle vai oletko niin saatanan kännissä ettet pääse koneesta alas.

        Mielelläni tulisin ja vääntäisin sinut solmuun. Kai nyt itsekin tajuata mikä paskahousu olet..kyllä varmaan tajuat, olet varmaan sen monta kerran neniisi saanut. Eli tuu tänne vaan niin pistetään nenä poskelle.


    • kurkki

      Kyllähän se tuuli samanlailla vaikuttaa kuin ennenkin,toiset vaan haluavat ottaa turhia riskejä.Syylistyin niihin minäkin aikoinani,onneksi ei sattunut mitään vahinkoja.Kuinkahan leppoisia eläkepäiviä viettäisin,jos olisin aiheuttanut jollekkin työtoverille vakavan vamman,tai jopa kuoleman? Joten otetaan työturvallisuus vakavasti,eikä näytetä kuinka rohkeita me ollaan.

    • tuulennopeus

      Käsittääkseni tuulennopeuden ylittäessä 14 m/s, on työskentelykielto nostureilla. Tai ainaskin saksinostureilla yms. pienemmillä. Torninostureista en tiedä, joku voisi niistä tietää ja kertoakin.

      • IKI

        Jokaisella nostimella on oma tuuliraja joka tulee esiin valmistajan ohjeista.Torninosturia koskee seuraava sääntö Nosturin pitää pitää puomi paikallaan vähintää 15m.tuuli sek. Mutta jos nosturi on nykyaikainen niin sillä voi jopa työskennelä paljon isomissa tuulissa.Nosturin kuljettajan on otettava järki esille sillä joku iso muotti voi olla vaarallista nostaa paikasta riippuen jopa hyvinkin alhaisessa tuulessa.Mutta joku raskas taakka kestää pinta-alasta riippuen kovankin tuulen.Nykyiset nosturit on siitä hyviä että riipumasta tuulesta kääntö meneen vastatuuleen ja myötä tuuleen samaa vauhtia .Vastalause hylätään kokemusta 40 vuotta.


    • Anonyymi

      Itse nosturia ajavana seuraan hyvin tarkkaan tuulennopeuksia. Kun omalla koneella raja menee yli 15m/s niin lopetan työt ja laitan koneen ns tuuli parkkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      408
      3213
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      99
      2390
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2329
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      22
      1999
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      184
      1518
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      11
      1347
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1139
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1092
    9. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      92
      989
    10. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      119
      972
    Aihe