New York luottokortti? Debit visa? Käteinen?

Spring 2015

Hei! Voisiko joku vastata asiallisesti seuraavaan kysymykseen:
Visa Electron käy kuulemma Nykissä hyvin maksuvälineenä ja automaattinostoissa.
Käykö se myös hotellin vakuusmaksuksi? Toki sitä voi kysyä suoraan hotellilta, sitten kun tietää mihin hotelliin menee. Mietin vaan sitä, että hankinko luottokortin vai en. En halua maksaa mitään luotolla, mutta jos tuo matka sitä vaatii, niin on kai se hankittava. Muualla euroopassa olen hyvin pärjännyt ilman luottokorttia ja matkustan 3 krt vuodessa. Yleensä hotelli ei ole pyytänyt mitään vakuusmaksua, kun kuulemma suomalaisiin luotetaan. Muutaman kerran Lontoossa ovat ottaneet £50 käteisenä vakuudeksi.
Toinen juutu on toi hotellin valinta. Allergisena en juurikaan rakasta noita kokolattiamatoilla vuorattuja hotelleja, joten jos on tietoa allergiaystävällisistä hotelleista, niin olen kiitollinen. Tai kuinka olisi helpoin löytää? Nyt on vaan kuvat vinkkinä, onko kokolattiamattoja vai ei.
Vielä 1 juttu: TIPPI! Maksetaanko lasku ja lopuksi jätetään dollarin seteleitä pöytään vai miten jenkkilässä?
Kiitos vastauksista etukäteen:)

13

2102

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • credit card

      Luottokortti on varmin maksutapa. Jos hukkaat debit korttisi tai joku lukee numeron olkasi yli niin seuraavaksi tilisi on tyhja. Luottokortilla saat rahasi takaisin.
      Tipin antaminen riippuu tilanteesta, valet parkissa annat suoraan kateen :).
      usalainen

    • $10

      2 vko autoloma USA:ssa. Käteistä rahaa kului $10.

      • tippaajamies

        Yövyitkö hotelleissa? Jos yövyit, niin taisi jäädä siivoojat tipeittä.


      • $10
        tippaajamies kirjoitti:

        Yövyitkö hotelleissa? Jos yövyit, niin taisi jäädä siivoojat tipeittä.

        Yleensä autoillessa USA:ssa yövyn vain yhden yön aina samassa hotellissa, joten siivoojaan harvemmin tulee törmättyä. En siis jätä tippiä huoneeseen. Jos viivyn kaksi peräkkäistä yötä samassa hotellissa, en halua että huonettani siivotaan ekan yön jälkeen. Ravintoloissa maksan tipit normaalisti.


      • typerä asenne
        $10 kirjoitti:

        Yleensä autoillessa USA:ssa yövyn vain yhden yön aina samassa hotellissa, joten siivoojaan harvemmin tulee törmättyä. En siis jätä tippiä huoneeseen. Jos viivyn kaksi peräkkäistä yötä samassa hotellissa, en halua että huonettani siivotaan ekan yön jälkeen. Ravintoloissa maksan tipit normaalisti.

        Kyllä se huone joka tapauksessa sinua varten ja sinun jälkeesi siivotaan vaikket siihen siivoojaan törmääkään. USA:ssa tipit ovat iso osa siivoojien palkkaa, koska tuntipalkat ovat tosi surkeat. Tuolla asenteella ei pitäisi edes lähteä matkaan. Tai matkusta paikkaan jossa ei tarvitse tipata.


    • Spring2015.1

      Kiitos vastauksista. Laitoin s-postia hotelleille ja ainakin 1 hotelli vastasi, että VISA ELECTRON käy. Taidan kuitenkin sen luottokortin hankkia varmuudeksi. Autoa en kyllä vuokraa.

    • Cash with

      Nyrkissä moni ravintola haluaa käteismaksupaikan - ainakin Brooklynissa.

    • saparos

      Minä hankkisin sinuna luottokortin. Luotothan voi maksaa pois vaikka etukäteen, ei niitä tartte siellä hautoa.

      • no debt

        Suomalaiset eivat ole vielakaan oppineet etta luottokortti ei ole sama kuin velkaantuminen. Eihan sita edes saa jos on raha-asiansa sotkenut.


      • Tipit maan tapaan
        no debt kirjoitti:

        Suomalaiset eivat ole vielakaan oppineet etta luottokortti ei ole sama kuin velkaantuminen. Eihan sita edes saa jos on raha-asiansa sotkenut.

        Muistutus: Usassa kun maksat esim ostaessa automaatista matkalippua PIN- koodin sijasta ZIP eli postinumerosi.
        Pienet ravintolat ja kahvilat ottavat vain käteistä - maksupäätekulut ovat pienelle yritykselle kohtuuttomat.


      • nepparipoks
        Tipit maan tapaan kirjoitti:

        Muistutus: Usassa kun maksat esim ostaessa automaatista matkalippua PIN- koodin sijasta ZIP eli postinumerosi.
        Pienet ravintolat ja kahvilat ottavat vain käteistä - maksupäätekulut ovat pienelle yritykselle kohtuuttomat.

        Meidän piti laittaa zip koodiksi ihan eri nro, oliko 99999 tjs.


    • maikko59

      Joo,minä siirsin visalle rahaa x-summan , ja muutaman satasen dollareina käteisenä , sitä siellä kuiteskik tarvii , ei oo luottoa käytetty siis yhtään . Ethän sinä muutoinkaan tyhjätaskuna matkustaisi ?

    • nykiläinen

      Luottokorttiyhtiö tosiaan aina vastuussa, jos väärinkäyttöä tapahtuu...joten se on se turvallisin, kunhan muistat kuinka sitä käytetään oikein!


      New Yorkista voit lukea suomalaisesta näkökulmasta loistavasti kirjoitettua tietoa tästä osoitteesta:

      http://kaupunkilomalle.com/new-york

      Historia, nähtävyydet, shoppailu, liikkuminen, ruokailu jne. kaikki samassa!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      112
      749
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      685
    3. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      19
      670
    4. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      629
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      526
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      525
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      70
      504
    10. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    Aihe