Olen ilmeisesti surffaillut koneellani kaikenlaisilla sivuilla ja koneeseeni on iskenyt jotain,
1. aloitussivuksi tulee automaattisesti kokoajan joku ihan muu sivu kun minkä siihen jatkuvasti pistän (http://www.coolsearch.biz/)
2. SUosikit-kansiooni ilmestyy kokoajan kaikenlaisia osoitteita ja kansioita jotka eivät kuulu sinne, joita en sinne ole itse laittanut (kaikenlaisii gambling, porn yms.)
Tietääkö kukaan mitä teen tälläisille häiriköille?
1. aloitussivuksi tulee automaattisesti kokoajan joku ihan muu sivu kun minkä siihen jatkuvasti pistän (http://www.coolsearch.biz/)
2. SUosikit-kansiooni ilmestyy kokoajan kaikenlaisia osoitteita ja kansioita jotka eivät kuulu sinne, joita en sinne ole itse laittanut (kaikenlaisii gambling, porn yms.)
Tietääkö kukaan mitä teen tälläisille häiriköille?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Varaudu pitkään taistoon!! siun koneeseen on iskenyt kotisivukaappari ja sen mukana todennäkösesti paljon muutakin.
Apu löytyy parhaiten täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000628&subcat=758
Kantapään kautta oppiminen on raskasta ja tukalaa, mutta tehokasta!
Toivottavsti koneesi elpyy pian!!
Rosmo
oon oikeesti niin tryhmä et toi ei sano mulle mitään
Lataa koneellesi AdAware-ohjelma.
http://www.lavasoftusa.com/support/download/
Laita asetuksista custom scanner ja katso, että se skannaa kaikki kiintolevyt ja kansiot. Aja se läpi. Poista kaikki ylimääräiset ohjelmat, laita ylös niiden nimi, polku ja katso lisäinfoa kohteesta AdAwaren Item details-kohdasta (listasta oikella klikkaamalla). Poista käsin kaikki ylöskirjoittamasi kohteet. Luultavasti joudut käynnistämään koneesi vikasietotilassa pystyäksesi poistamaan jotkut tiedostot. Poista myös rekisteristä ohjelmien arvot. RegCleaner on hyvä ohjelma siihen, mutta jos et tiedä koneista kovin paljoa, ei sitä kannata käyttää, käsin onnistuu kyllä AdAwaren listan avulla.
Vaihda selaimesi kotisivu käsin uudestaan poistettuasi ylimääräiset ohjelmat koneeltasi. Sitä ennen tietenkin voit vaihtaa selaimesi turvallisempaan:
Lataa koneellesi Opera-selain:
http://www.opera.com/download/
Tai FireFox:
http://www.mozilla.org/products/firefox/
Jos käytät tulevaisuudesa vielä IE:tä (kuten olet ilmeisesti tähän asti tehnyt), lataa koneellesi SpywareBlaster:
http://www.javacoolsoftware.com/sbdownload.html
Ohjelma estää IE:ssä ja Mozillassa/FireFoxissa spywaren ja browserhijackerien pääsyn koneelle, kuten myös aloitussivun vaihtumisen.
Turvallisempaa surffailua:)
Osa tosta meni vähän ohi, kun en ole mikään hirveen suuri tietokoneguru, mutta sain onkelmat poistettua...ainakin tietääkseni :D
en tiiä...
mun koneelle tuli yhesti mainoksii nii ei päässy nettii eikä muualle nii piti viiä korjattavaks,kun sekää ei järin auttanu niin ostettiin uus kone ja entinen kone heitettiin hevonkuuseen
Tämä on pelkkä provo