Kysyisin, minkälainen ilmastointilaite on kerrostalossa yleensä. Voitko mainita joitakin merkkejä ja mitä tehdä, jos ilman virtaus on 7 litraa sekunnissa ja sen pitäisi olla 20 litraa sekunnissa. Arvot on mitattu laitteella ja hormit puhdistettu. Talossa on viisi kerrosta ja jokaisessa kerroksessa kuusi asuntoa. Talo on kymmenen vuotta vanha. Huoneiden ilma on tunkkainen.
Ilmastointilaite
Naisihminen
102217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kun asunnossa oleskellaan asunnon koko ilmamäärän tulisi vaihtua kertaalleen kahdessa tunnissa (0,5 ilmanvaihtoa/tunti). Kertomasi tavoitearvon 20 l/s perusteella asuntosi koko on siis noin 58 m2 ja nyt sen ilma siis vaihtuu kertaalleen noin 6 tunnissa. Tämä on sen verran heikko ilmanvaihto (noin 0,2 vaihtoa/tunti), että se riittää normien mukaan vain tyhjillään olevaan asuntoon!
Tuon ikäisissä kerrostaloissa käytetään yleensä koneellista poistoilmanvaihtoa yhteiskanavajärjestelmällä. Eli tämä tarkoittaa sitä, että talon katolla on kaikille asunnoille yhteinen imuri (puhallin), joka imee yhteistä kanavistoa pitkin jäteilman talon asunnoista, yleensä lieden yläpuolelta, kylpyhuoneesta ja vaatehuoneesta. Korvausilma tulee sitten asuntoon erillisten raitisilmaventtiilien kautta, ikkunapokien tai jopa postiluukun kautta rappukäytävästä.
Noita imurivalmistajia on monia kuten Meptek ja Vallox (Valmet-MUH) mutta se ei ole tässä oleellista. Jos teillä hormit kerran on puhdistettu, niin koko järjestelmä huoneventtiileineen on todennäköisesti myös säädetty ja näinollen vaikuttaa siltä, että laite on vain alitehoinen tai sitten se käy (sitä käytetään) osateholla. Onko muissa asunnoissa sama tilanne? Mitä isännöitsijä/huoltoyhtiä sanoo? Tällaisen yksinkertaisen ilmanvaihtoratkaisun kohdalla tulee usein suuri kiusaus säätää poistoimuri minimiinsä energiansäästön nimissä.
Kiitos viesteistä. Olet tosiaan oikeassa, meillä on 58 m2 asunto. Meille tulee maanantaina taloyhtiön toimesta ilmastointimies mittaamaan ilmanvaihtoa. Kysynkin, mitä minun pitäisi sanoa hänelle, jotta asiaan tulisi muutos. Edellisen kerran ilmastointimies kävi tänä vuonna kesäkuussa imuroimassa hormit keittiöstä ja kylpyhuoneesta, mutta se ei tehonnut. Ilma on yhtä tunkkainen ja siitä ovat valittaneet muutkin talon asukkaat. Ikkunoita ei voi pitää auki näin kylmällä ilmalla kovinkaan kauan.
Nykyisin asuntojen ilmanvaihdon määräksi edellytetään siis vähintäin kerrointa 0.5, eli asunnon ilman on vaihduttava vähintäin kertaalleen kahdessa tunnissa. Sinun asunnossasi tähän siis päästään tuolla 20 litraa/sekunti kokonaisilmavirralla.
Tämä säädös perustuu Ympäristöministeriön "Suomen rakentamismääräyskokoelmaan D2, Rakennusten sisäilmasto ja ilmanvaihto, 2003". Koska nyt asuntosi on kuitenkin tätä vanhempi, niin silloin sovelletaan vastaavaa määräystä vuodelta 1987, jossa ei ikävä kyllä suoraan edellytetä tätä ilmanvaihdon tasoa, vaan ainoastaan voimakkaasti suositellaan.
Kuitenkin, tuo ilmanvaihtokerroin 0.5 katsotaan nykyään vanhemmissakin taloissa asumisterveyden ja -viihtyvyydenkin johdosta voimakkaaksi suositelluksi minimiksi.
Joten, koska talossanne on kuitenkin kaikki tekniset ja taloudelliset mahdollisuudet (olemassaoleva huippuimurijärjestelmä kanavineen) saavuttaa nykymääräyksien mukainen ilmanvaihto, niin katsoisin että sinun on vain parasta vedota tähän Ympäristöministeriön ja erinäköisten yhdistysten (Sisäilma, Astma jne.) voimakkaaseen suositukseen. Ellei asia korjaannu ilmastointiasentajan kautta, niin ole yhteydessä isännöitsijään ja kerro hänelle huolesi. Jos kyseessä on omistusasunto, niin te jotka kärsitte asiasta, ottakaa vaikkapa yhteyttä hallituksen puheenjohtajaan ja ellei sekään auta viekä asia yhtiökokoukseen.
Kiitos vielä kerran vastauksesta. Yritän kertoa huoleni maanantaina ilmastointiasentajalle. Toivottavasti asiat järjestyvät.
iv-suunnitelmat on rakennusvaiheessa paikallinen rakennusvalvonta hyväksynyt. Suunnitelmissa on varmaankin tuo noin 0.5-kertainen ilmanvaihto. Voisi näin ollen vedota siihen, ettei ilmanvaihto toimi rakennukselle myönnetyn rakennusluvan edellyttämällä tavalla.
Sohit nyt muurahaispesää. Ei huipparitaloissa oikein mikään ole kohdallaan. Joku vääntää venttiilit irti ja saa 100 litraa sekunnissa, kun pitää ikkunoita raollaan. Toinen tiivistää kaikki tuloilman rakoset ja saa postiluukusta 3 litraa sekunnissa. Muut ovat tuossa välissä.
Pitää paikkansa!
Ilman-mittaajat ovat hyvät rahat!
Katsoppas, tuolla alempana juttu samasta aiheesta! Siellä samantapainen talo, jossa pari pikkuikkunaa auki seitsemän kuukautta yötä päivää.
Vaadin isännöitsijän puuttumaan asiaan. Sen hän tekikin. Ilmastointi parani heti, mutta kyllä pihallakin oli suuri huuto vaimolleni ja minulle. Ikkunansa sulkemaan joutunut sätti meitä siitä kun puutuimme hänen tapoihinsa.
Tietysti mittauksen aikana parvekkeiden ovet ja pikkuikkunat pidettiin kiinni,ja ilmastointi pelasi suunnitelmien mukaan, mutta mittaajan auton lähdettyä parvekkeiden ovia ja pikkuikkunoita avattiin. Tietysti huippuimuri vetää eniten ilmaa sieltä mistä se helpoimmin saa! Poistoventtiileitä ei voi niin tarkkaan edes säätää, etteivät avoimet ovet ja ikkunat niihin vaikuta!
Tahvo
Mun mielestäni ilmastointi on sitä, että sisäilmaa viilennetään.
Ilmastoinnilla tarkoitetaan laajassa mielessä ilman jonkinasteista käsittelyä kuten puhdistamista, lämmittämistä,jäähdyttämistä, kosteuttamista ja kuivaamista. Jos ilmaa pelkästään liikutellaan lienee hieman makuasia voiko sitä nimittää ilmastoinniksi.
Käsitys, että ilmastointi tarkoittaisi yksioikoisesti ilman jäähdyttämistä lienee tullut automaailmasta, missä käsitys ilmastointi on muodostunut sisäilman jäähdytyksen synonyymiksi. Näin on muuten laita myös jenkkilässä asuntoilmastoinnin yhteydessä. Termillä Air Condition tarkoitetaan siellä aina jäähdytystä.