Yarikseen laitettiin uudet moottorinöljyt ja suodatin, ei mitään muuta tehty, maksoi Toyotalla 129€. Mielestäni oikea hinta olisi n. 70-80€, huijattiinko mua?
Öljynvaihto.
13
2828
Vastaukset
- Normihinta
Halvalla selvisit. Mikä malli ja kilometrit. Mulla eka vuosihuolto valtuutetulla 138e.Yarikseen.
- Trollidetektori
Jos olisit oikeasti käynyt Toyotan huollossa, niin autoa hakiessasi huoltoneuvoja olisi kertonut sinulle kohta kohdalta, mitä kaikkea autolle tehtiin ja mitä havaittiin. Tämän lisäksi olisit saanut vielä kirjallisena huoltoraporttina saman. Ei siis olisi pienintäkään epäselvyyttä mistä hinta koostui. Vaikka Toyota käyttääkin termiä "öljynvaihtohuolto", niin tähän huoltoon sisältyy melkoisen pitkä lista muutakin kuin pelkkä öljynvaihto. Valtava määrä tarkastuksia ja pieniä säätöjä. Tällainen kokonaisvaltainen huolenpito saattaa saksalais-laatuautoilijalle tulla yllätyksenä.
Minä olen Yariksen öljynvaihtohuolloista maksanut Toyotalla 100-120 euroa ja pidän hintaa varsin edullisena suhteessa tehtyyn työhön. Muutaman kympin säästö käyttämällä autoa nyrkkipajalla ei ole mitenkään perusteltua.- Putkiaivoraivo
Vein yarpan itikseen (toyotalle) ensihuoltoon. Pikahuollon puolelle ilman ajanvarausta, eipä tullu mitään erittelyä, pelkkä leima huoltokirjaan. Hintaa en muista mut 132€ vois olla aika lähellä totuutta. Kuitti saattaisi kyllä löytyä auton huoltokirjan välistä mutta vaikka kuinka trollidetektori oletkin niin ei sitä erottelua aina saa ja en keksi mikä suomessa olisi toyotampi huolto kuin toyotan huolto.
- Trollidetektori
Putkiaivoraivo kirjoitti:
Vein yarpan itikseen (toyotalle) ensihuoltoon. Pikahuollon puolelle ilman ajanvarausta, eipä tullu mitään erittelyä, pelkkä leima huoltokirjaan. Hintaa en muista mut 132€ vois olla aika lähellä totuutta. Kuitti saattaisi kyllä löytyä auton huoltokirjan välistä mutta vaikka kuinka trollidetektori oletkin niin ei sitä erottelua aina saa ja en keksi mikä suomessa olisi toyotampi huolto kuin toyotan huolto.
Pikahuollosta ei kirjallista huoltoraporttia tosiaan saa. Ainoastaan kuitin ja erittelyn. Pikahuolto veloittaa jokaisesta tehdystä toimenpiteestä erikseen, joten erittelyssä näkyy kyllä tarkalleen kaikki mitä autolle tehtiin.
Ero on lähinnä se, että pikahuolto on tosiaan pikahuolto. Kalliimpi eikä lainkaan niin perusteellinen kuin normaali huolto. Mutta nopea ja toimii ilman ajanvarausta. En näe mitään syytä, miksi normaali öljynvaihtohuolto olisi syytä teettää pikahuoltona, kun perusteellisemman huollon saa edullisemmin ajanvarauksella. - pikanakiitos
Trollidetektori kirjoitti:
Pikahuollosta ei kirjallista huoltoraporttia tosiaan saa. Ainoastaan kuitin ja erittelyn. Pikahuolto veloittaa jokaisesta tehdystä toimenpiteestä erikseen, joten erittelyssä näkyy kyllä tarkalleen kaikki mitä autolle tehtiin.
Ero on lähinnä se, että pikahuolto on tosiaan pikahuolto. Kalliimpi eikä lainkaan niin perusteellinen kuin normaali huolto. Mutta nopea ja toimii ilman ajanvarausta. En näe mitään syytä, miksi normaali öljynvaihtohuolto olisi syytä teettää pikahuoltona, kun perusteellisemman huollon saa edullisemmin ajanvarauksella.Minä taas pidä pikkahuollon palvelusta.
Olen käyttänyt kaikkien Tojojeni huollot pikahuollossa. En mitään tarkastuslappusia kaipaa. Tärkeimmät siellä tehdään eli öljyt, suodattimet vaihdetaan jne.
Se miksi pikahuolto on eriomainen on se että minun ei tarvitse leikkiä sijaisautoilla yms. Käyn hörppimässä kupin kahvia tai kiertelen autoja katselemassa sen aikaa. 0,5-1h on kestäneet huollot yleensä.
Ei mitään viikkojen huoltojonoja vaan nopeata toimintaa ja sitten taas kovaa ajoa. - Ekke45
Olen aina itse vaihtanut öljyt ja suodattimet ja ostanut kunnon öljyn ja suodattimen markettien tarjouksesta yht. n. 30€. Hommana melko mitätön , kiirehtimättä 15-30 min.
Tais ne panna silmään... - Anonyymi
Trollidetektori kirjoitti:
Pikahuollosta ei kirjallista huoltoraporttia tosiaan saa. Ainoastaan kuitin ja erittelyn. Pikahuolto veloittaa jokaisesta tehdystä toimenpiteestä erikseen, joten erittelyssä näkyy kyllä tarkalleen kaikki mitä autolle tehtiin.
Ero on lähinnä se, että pikahuolto on tosiaan pikahuolto. Kalliimpi eikä lainkaan niin perusteellinen kuin normaali huolto. Mutta nopea ja toimii ilman ajanvarausta. En näe mitään syytä, miksi normaali öljynvaihtohuolto olisi syytä teettää pikahuoltona, kun perusteellisemman huollon saa edullisemmin ajanvarauksella.Perse aukisten kitinää saatana.
- ne pani silmään
""""" Ero on lähinnä se, että pikahuolto on tosiaan pikahuolto. Kalliimpi eikä lainkaan niin perusteellinen kuin normaali huolto. """"""
Ylläoleva on täyttä lantaa, mulle tarjottiin tuota normaalihuoltoa 338€, mutta kun tarvittiin vain öljynvaihto ja suodatin, niin pikahuollossa se makso 129€. Tämä pikahuolto on ihan sama kun muutkin huollot ja remontit, se vain on tarkoitettu pikkuhommille.
Mutta, itse tehtynä, öljyt 28€ ja suodatin 7,80€. Elikkä aika kusetusta on, vaihtoon menee aikaa 7minuutia 20 sekuntia, hitaasti tehtynä.
Ja tuo 338€ huolto ei sisällä mitään muuta kuin raitisilmasuodattimen, loppu on kaikennäköistä joutavaa tarkastelua ja levyjen mittailua, mitään varsinaista työtä ei autolle tehdä.- Yaris 2012
Revitkö muovisen "pohjalevyn" irti nosturilla? Ei tohon aikaan ehdi irrottaa ja kiinnittää. Eipä onnistu ilman nosturia vaihto.
- Anonyymi
Vaihtovatko pyöränlaakerit samalla ne kun on kulutustavaraa t ojosa
- Anonyymi
20-30 eur maksanut uudet öljyt ja suodatin oli auto melkein mikä tahansa.
Itse tehden, juuri vaihdoin. Ostelen 2-4 suodatinta kerralla netin kautta. Nyt on 3.5eur mahlen öljynsuodatin paikallaan, mersuun ei metallinen maksoi 6 eur.
Suodatin ei puhdista sitä öljyö eli vaihto vie liat, siksi kannattaa vaihtaa ajoissa.
Kyllähän korjaamon on kannattavaa vaihtaa ne 30 euron työveloituksellakin koska jää katetta. Öljynvaihdot hilattu ylös monissa paikoissa. - Anonyymi
*huutonaurua* Itsellä oli yarikseen moottoriöljyn, suodattimen ja vaihetistoöljynvaihto 60€. Sinua on vedetty kuin litran mittaa.
- Anonyymi
Kiva löytö vuodelta 2014.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611185
- 545318
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462555- 372246
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131771Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421674Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351256Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61076Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo103995