Ostin 80 vuotta vanhan mummonmökin kunnan keskustasta. Kiinteistö on ollut loma-asuntona useamman kymmenen vuotta. Asemakaava sanoo tontin olevan omakotirakennusten korttelialuetta. Paljon puhutaan tästä loma-asunnossa vakituisesta asumisessa ja loma-asunnon muuttamisesta vakituiseksi, mutta paria asiaa en ole mistään löytänyt:
- Missä tämä rakennuksen oikein status määritellään? Tämäkin on aikoinaan rakennettu vakituiseksi, mutta on nyt myyty kesäasuntona. Mielestäni kiinteistörekisterinkään papereissa ei asiaa kerrottu.
- Kun kaava ei asiaa kiellä niin onko rakennuksen muuttamisessa vakituiseksi asumukseksi jotain ongelmaa? Sehän on vanha talo eikä tietenkään täytä tämän päivän uuden rakennuksen vaatimuksia, mutta pitäisikö täyttää? Noilla neliöillä eristeet eivät ole kuin mukavuustekijä, lämmityskuluihin kympit tai sataset suuntaan tai toiseen eivät merkitse mitään.
- Sinänsä loma-asuntonakaan pitämisessä ei liene mitään haittaa? Kouluun ja päiväkotiin on alle kilometri. Kalliimpi vero, mutta lievemmät rakennuspykälät ja huonompi myyntiarvo joskus myöhemmin? Ja kuulemma 2 vuoden sääntö myyntivoittoveron suhteen on vaikea osoittaa jos ei ole kirjat tuolla.
Tälläkin hetkellä asustan loma-asunnossa ihan virallisesti kun kerkesin kirjat siirtämään vuosia sitten ennen lain tulkinnan kiristymistä.
Vapaa-ajan asunto vai vakituinen, missä se määritellään ja miten
Ikuinen loma-asukki?
1
850
Vastaukset
- mami7
kunnan rakennusvirastosta selviää alkuperäinen tarkoitus, ja onko sitä muutettu, tod.näk. on omakotitalo, jota käytetty vapaa-ajan asuntoja ja siksi myyty myös sellaisena. Valituinen asuminen edellyttää tiettyjä edellytyksiä, jotka selviää myös rakennusvirastosta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 854568
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺864416Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163493Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102764En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212701IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392093Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581758Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1061307